logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna


Gawędy przy darciu pierza
Zjawa znad Babieckiego jeziora
2020-06-27
Babieckie jeziorko

Na zachodnich peryferiach Babca Piasecznego znajduje się niewielkie tajemnicze jeziorko wokół obrośnięte trzcinami, zwane niekiedy bagnem. Przed wiekami był to teren otoczony lasami. Wówczas już niedaleko za Sierpcem zaczynały się lasy i był to obszar rzadko niezamieszkały. Później lasy te stopniowo wycinano starając się wykorzystać ziemię pod uprawę. Ale cóż mogło urosnąć na otaczających jeziorko piaskach. Około sto lat temu rosły w jego pobliżu jałowce, krzaki i trochę drzew. Z czasem teren ten zalesiono. Obecnie mimo, że jeziorko znajduje się niedaleko drogi, jest skryte za pasmem drzewostanu i dla przejezdnych niedostrzegalne. Nieopodal na północ od niego przepływa Skrwa. Miejsce nabrało, jak przed wiekami, uroku i tajemniczości. Jest tłem fantastycznej opowieści.

Ponoć kiedyś opowiadano o widywanej tam zjawie i dochodzących stamtąd dziwnych głosach słyszanych pośród... dalej

O licznym rozrodzeniu szlachty mazowieckiej
2020-06-05
Jeszcze w XX wieku wznoszone budynki nawiązywały do stylu dawnych dworków szlacheckich. Na zdjęciu drewniany dom w Bożewie.

Na Mazowszu występowało dużo więcej szlachty, niż gdzie indziej. Była to przede wszystkim drobna szlachta. Tak było i w okolicach Sierpca, a w niektórych parafiach szczególnie mocno "uszlachconych" spotykało się szlachcica na każdym kroku. Szlachetnie urodzonymi nazywało się wielu, którzy nie mieli żadnego majątku, a ich całym dziedzictwem było dobre urodzenie, którym można się szczycić, jednak żołądka napełnić nim się nie dawało. Żartowano sobie niekiedy z nich i opowiadano dowcipy. To występowanie w szczególnie licznej i rozdrobnionej szlachty tak sobie tłumaczył miejscowy lud.

Dawno, dawno temu nad okolicami Sierpca przelatywał diabeł. Niósł ogromny wór napełniony szlachtą. Nie wiadomo skąd, dokąd i po co ich transportował. Ściśnięci i stłamszeni szlachcice zaczęli się ze sobą droczyć i szamotać, jak to częstokroć w dużej gromadzie bywało. A że byli wyjątkowo swarliwi,... dalej

Gawędy przy darciu pierza - słowem wstępu
2020-06-05

Niegdyś ludzie spotykali się z sobą częściej, spędzali razem więcej czasu. Dzisiaj wolą samotnie tkwić przed telewizorem - z nim nie można się pokłócić, a opowie "o wszystkim dalekim i bliskim". Wiele czasu zajmują różnego rodzaju zabawy z komputerem, poczynając od śledzenia wszelakich mniej czy bardziej istotnych informacji, poprzez portale internetowe, do angażowania się w różne czasochłonne gry. Daje to złudzenie, że nie jesteśmy samotni. W rzeczywistości może być inaczej, a ilość "znajomych" na portalu internetowym nie ma nic wspólnego z liczbą prawdziwych znajomych, a cóż dopiero przyjaciół.

Kiedyś, nim czasem ludzi zaczęły rządzić massmedia, spotykano się w długie, zwłaszcza zimowe, wieczory. Kobiety łuskały groch, przędły, tkały albo darły pierze. Mężczyźni prowadzili ożywione dyskusje o tym, co dzień przyniósł, niekiedy wypiwszy coś mocniejszego.... dalej

Inne gawędy:2020-06-27 - Zjawa znad Babieckiego jeziora
2020-06-05 - O licznym rozrodzeniu szlachty mazowieckiej
2020-06-05 - Gawędy przy darciu pierza - słowem wstępu


Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.