Świetny występ zawodników KS Taekyon na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików - 26.10.2013 r.

2013-10-31

Ekipa KS Taekyon - zawodnicy, sędziowie i trener.
Ekipa KS Taekyon - zawodnicy, sędziowie i trener.

Bartosz Duszyński z medalem.
Bartosz Duszyński z medalem.

Patryk Mazurowski ze złotem.

W dniu 26 października 2013 r. w Ciechanowie odbywały się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Taekwondo Olimpijskim. W zawodach rywalizują zawodnicy w wieku 11-12 lat. W tej kategorii wiekowej nie rozgrywa się Mistrzostw Polski, więc to jest najwyższa kategoria zawodów dla tej grupy wiekowej. Oprócz zawodników z Mazowsza w zawodach uczestniczyli zawodnicy z województwa Lubelskiego, Świętokrzyskiego i Podkarpackiego. Nasz klub reprezentowała 4 sportowców: Aneta Marciniak, Patryk Mazurowski, Bartosz Duszyński, Sebastian Sawicki vel Sawczenko.

Zawody rozegrano w trzech konkurencjach: kyorugi (walka sportowa), poomse (układy formalne) i konkunrencje sprawnościowe (Twio ap chagi i dollyo chagi), przy czym każdy zawodnik może wystąpić tylko w dwóch konkurencjach.

Rywalizacja rozpoczęła się od konkurencji poomse. W tej konkurencji startowała tylko Aneta. Rywalizowała z 27 zawodniczkami. Nasz zawodniczka wykonywała układ Taeguk Chil Jang wymagany na stopień 2 kup (czerwony pas). Po pierwszym wykonaniu układów przez wszystkie zawodniczki do rundy finałowej sędziowie wytypowali 6 zawodniczek, które otrzymały najwyższe noty i zakwalifikowały się do finału. Wykonanie Anety zostało w tej rundzie najwyżej ocenione i to sierpczanka objęła prowadzenie w tej rywalizacji. W rundzie finałowej Aneta wykonała układ wymagany na stopień 1 dan (czarny pas), jednak zrobiła to zdecydowanie słabiej niż w pierwszej rundzie. Na szczęście tylko jedna zawodniczka z G8 Warszawa uzyskała w tej rundzie noty wyższe niż Aneta i po podsumowaniu not z obu rund wyszedł remis. W dogrywce zawodniczka niestety przegrała o 0,1 punktu. Ostatecznie zajęła 2 miejsce.

W konkurencjach sprawnościwowych najlepiej wypadł Bartek, który zajął II miejsce, a Sebastian był trzeci.

Na koniec przystąpiono do najważniejszej kategorii - walka sportowa. Zawodnicy zostali podzielni na 7 kategorii wagowych. Pierwszy do walki przystąpił Bartek. Początek był bardzo dobry i szybko zawodnik uzyskał 2 punkty. Końcówka walki była jednak trochę słabsza i przeciwnikowi udało się zdobyć 1 punkt. Pojedynek zakończył się wynikiem 2:1. W finale Bartek jednak pokazał zdecydowaną przewagę nad zawodnikiem Centrum Walki Warszawa i zwyciężył 8:1 zdobywając złoty medal.

Podobna sytuacja dotyczyła Patryka Mazurowskiego. Pierwszy pojedynek wygrał nieznacznie wynikiem 2:1, a w finale bardzo pewnie zwyciężył swojego przeciwnika wynikiem 8:3, walcząc bardzo dojrzale, jak na swój wiek - technicznie i taktycznie. Zdobył kolejny złoty medal w kategorii walki sportowej.

W przypadku walk Sebastiana i Anety to niestety oboje przegrali swoje pierwsze pojedynki i musieli walczyć o trzecie miejsca. Sebastian w pierwszym pojedynku otrzymał kilka nieczystych kopnieć w udo od swojego przeciwnika i była obawa czy w ogóle zawalczy o trzecie miejsce. Sebastian jednak twardo zacisnął zęby i stanął do pojedynku. Walczył z wyraźnym grymasem bólu na twarzy i gdy przypadkowo znów został trafiony dość boleśnie w nogę, łzy napłynęły mu do oczu. Nie odpuścił jednak i po regulaminowym czasie walki był remis. W rundzie dogrywakowej o tzw. "złoty punkt" Sebastian rzucił się do ataku z dużym zaangażowaniem, co przyniosło efekt w postaci trafienia i zdobycia brązowego medalu. Aneta ostatecznie także zdobyła brązowy medal, wygrywajac walkowerem pojedynek o III miejsce.

Czwórka zawodników KS Taekyon zdobyła ostatecznie 7 medali: 2 złote, 2 srebrne i 3 brązowe.

To były ostanie zawody w 2013 roku wliczane do współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży, prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach programu: "Szkolenie i współzawodnictwo młodzieży uzdolnionej sportowo". Punkty są przyznawane za wyniki osiągane na zawodach rangi Mistrzostw Polski. Nasz Klub ostatecznie zdobył 47 punktów z czego 17 pktów zdobyli młodzicy, 8 juniorzy młodsi, 3 juniorzy i 19 punktów młodzieżowcy. O ile mi wiadomo jesteśmy jedynym Klubem w Sierpcu, który rok w rok zdobywa punkty w tej klasyfikacji. Ilość zdobytych puktów ma przełożenie na wysokość środków przyznawanych samorządom w kolejnym roku.