logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Felietony Sierpc online
Komentarze | Dodaj własny komentarz Felietony Sierpc online

Skąd jestem? - powód do dumy czy wstydu?

2010-10-20

Nigdy nie rozumiałam ludzi, którzy wypierają się miejsca swojego pochodzenia. Tym bardziej, gdy jest to niewielka miejscowość, choćby taki Sierpc. Niestety coraz częściej mamy do czynienia z osobami, które na słowo Sierpc reagują grymasem, który oznacza nic innego, jak tylko "a weź mi o tym mieście nawet nie wspominaj".

Czy wynika to z faktu, że jesteśmy narodem zakompleksionym? Czy osoba urodzona w małym mieście nie jest w stanie zmierzyć się swoim poziomem intelektualnym i umiejętnościami z ludźmi pochodzącymi z dużych metropolii?

Niedawno do moich rąk trafił kolorowy magazyn dla kobiet, taki z "wyższej" półki. Na jednej ze stron rozpoznałam sierpczankę Annę Jagodzińską, która od kilku lat nosi miano top modelki światowej klasy.

Anna od pewnego czasu jest twarzą polskiej marki Reserved. Tym razem oprócz prezentowania nowej linii odzieżowej firmy, dzieli się swoją refleksją na temat siły marzeń i uporu w dążeniu do celu...niezależnie od miejsca pochodzenia. Oto jej wypowiedź: Nigdy nie myślałam, że wystąpię w reklamie. Stało się jednak inaczej. Występuję w reklamach, moja twarz zdobi okładki magazynów, moje nazwisko jest na siódmej pozycji w rankingu topmodelek na świecie. Obecnie mieszkam w Nowym Jorku. Zaczynałam w Sierpcu. W życiu trzeba bardzo chcieć sięgać po więcej. Trzeba marzyć. Najtrudniejszy jest pierwszy krok...

W swojej wypowiedzi wcale nie musiała używać nazwy miejscowości, z której się wywodzi. Status, który osiągnęła zawdzięcza przecież tylko i wyłącznie swojej determinacji i ciężkiej pracy. Nasze miasto ani nie pomogło jej w znalezieniu pracy, ani nie wykreowało jej na gwiazdę modelingu. Prawdopodobnie nie raz spotkała się z zawistnymi opiniami od sfrustrowanych sierpczan, że co to za praca... jakaś tam modelka.

A jednak, choć Annę Jagodzińską podziwia cały świat, ona nie zapomina o swoim pochodzeniu! Podkreśla za każdym razem, że Sierpc to miejsce gdzie się urodziła, gdzie zaczynała, miasto, z którym wiążą się jej najmilsze wspomnienia!

A na dodatek czyta o tym cała Polska! Czy nie jest to budujący przykład? Może wielu spośród nas spojrzy od tej chwili nieco inaczej na swoją ocenę miasta, nie przypisując mu jedynie negatywnych epitetów.Magdalena Staniszewska

Komentarze do artykułu: [28]


Krystofor
2010-12-05 20:28:10 - Nie lubię dużo czytać. Przyznaje, przeczytałem kilka pierwszych postów i zgrozo com odczół. Nie jestem rodowitym sierpczaninem, pochodze z okolic Sierpca lecz tu się uczyłem, tu pracowałem i tu mieszkam. Pozwolcie, że się podzielę swoim spostrzeżeniem na Sierpc i jego mieszkańców. Mówicie "mały grajdołek" - mały ale jak bradzo urokliwy. Gdzie każdy prawie każdego zna, gdzie idąc ulica masz komu "Dzień Dobry" powiedzieć, do kogoś sie odezwać. Powiecie - to małostkowe jest i zbędne - tak powiecie! Do czasu nim się nie znadziecie w wielkim mieście gdzie nie znajdziesz na ulicy znajomej twarzy, że nie masz na kogo liczyć w chwili potrzeby. Gdzie znikniesz w czeluści samoistnienia i własnych spraw skupiony w kręgu własnego "nosa". Mała historia z życia mojego: Kilka lat temu był z wizytą w Sierpcu rodowity amerykanim - jego zafascynowanie ludźmi tutaj to to, ze każdy z każdym rozmawia. Tu kazdy na ulicy ze sobą rozmawia, w sklepie mowi się na powitanie Dzień Dobry itp. Wniosek? Gdzie jest takie drugie miejsce jak Sieprc! Z innej beczki. Ktos pisze, że Sierpc jest zaniedbany - moze i tak. Brak Nam Kina, imprez masowych, koncertów itp. Jednen jest jeno problem - ceny!!!! Mamy przepiękne Muzeum Wsi Mazowieckiej - sorki ale nie stać mnie na rodzinny wypad do tegoż przybytku kultury- którym jak głupi sie chwalę w rozmowach z kolegami w pracy z całej polski. Zachwalam swój Sierpc i jego Skansen zapraszam a każdy kto z nich tu był jest nim zachwycony - jeno cena pajdy chleba ze smalcem sprowadza odwiedzającego z kanwy fascynacji na ziemnię sierpecką. Zgroza i wstyd!!! Ale nic to - jedna pajda chleba ze smalcem. :p Będziemy mieli Nowy Dom Kultury, ma być Kino, i coś tam, jeszcze. Pytaniem jest moim czy bilety będą droższe niżeli np. w galerii Wisła? A repertuar taki sam? Czy może ochłapy dla kmiotków jeno? Sorki pytanie retoryczne, a chodzi mi o to, że Sierpc nie jest metropolia plocką i ludzie tu są biedniejsi - nie gorsi - lecz tylko biedniejsi finansowo. No chyba, że będzie to Kino tylko dla Elit sierpeckich - tedy z


Iza 43
2010-12-05 19:00:20 - Sierpca nie ma co się wstydzić...dopóki o nic nie pytają.


Do Krzysztof, sierpecki warszawiak
2010-11-24 18:50:11 - To może zadziałaj i utwórz jakąś spółkę w Sierpcu bo inaczej to miasto nie doczeka twej emerytury.


Krzysztof, sierpecki warszawiak
2010-11-23 22:11:59 - W Sierpcu nie mieszkam od 1985r. Skończyłem tutaj technikum mechaniczne, pracowałem przez jakiś czas na kolei, a później wyjechałem do Warszawy. Pracowałem w urzędzie skarbowym, później założyłem z kolega spółkę, która działa do dziś dnia. Mam również udziały w innych firmach i nieruchomościach. W pierwszej spółce pracują 24 osoby. I nie żałuje w ogóle, że opuściłem rodzinne miasto. Być może bedę tutaj mieszkał na emeryturze.2010-11-14 17:16:12 - ja tam się nie wstydzę ;) studiuję teraz w większym mieście, już drugi rok, ale zawsze chętnie wracam do domu i podkreślam za każdy razem, że jestem Sierpczanką :)


Uważny obserwator miejskiego życia
2010-11-01 20:52:13 - Powiem tak...ja akurat nasz kochany Sierpc uwielbiam pomimo zaniedbań ze strony włodarzy, którzy nie dążą do rozwoju miasta...moim zdaniem to właśnie władze są winne bo nie rozwijają maista i nie mają żadnej koncepcji, aby je udoskonalić. W ogóle stagnacja jest tym spowodowana, że stołki są zajęte przez tych, którzy tylko chcą kasę prać,a nie dbać o maisto i daltego stąd późnie jtakie fochy że "daj mi spokój z tym miastem" itd...podsumowując - wszystkiemu winne są WŁADZE MIASTA...


Jakub-buś
2010-11-01 17:15:33 - Droga p.Red.nie wiem czy akurat panna Ania bohaterka felietonu jest powodem do dumy Sierpca.Dziś choć Święto Zmarłych,ale widać było nasze przepiękne Sierpczanki i to jest powód do wszystkiego, żyć się chce.


emeryt 60 lat
2010-10-31 09:03:38 - Tutaj sie urodziłem ,pracowałem ,kończyłem średnia szkołę ,poszedłem na studia i wróciłem. Dożyłem emerytury i jestem zadowolony z każdej zmiany wizerunku Mojego Miasta. Mam kontakty rodzinne i koleżenskie z osobami pochodzącymi z podobnych miast i miasteczek ,wszystkie niemal opinie pozytywne -----za wyjątkiem widoku bloków spóldzielczych.


Marcel_
2010-10-29 15:32:38 - Przeważnie tylko sierpecka 'warszafka" wstydzi się swojego pochodzenia, pozostałym to że pochodzą z Sierpca nie przeszkadza.


Darek
2010-10-27 14:19:18 - Przede wszystkim mam wrażenie, że artykuł miał wywołać dyskusję i swój cel osiagnął co widać :) Ogólnie chyba trochę ten problem sztucznie rozdmuchujemy. Już prawie 20 lat jestem gościem w tym mieście, choć mam tu Rodziców, większość kochanej Rodzinki, tutaj żyli i umarli moi Dziadkowie i Pradziadkowie. Nigdy się Sierpca nie wypierałem i nie wypieram i co więcej nie znam nikogo z mojego grona znajomych (a wśród nich większość wyjechała z naszego miasta) kto by nie wspominał z nostalgią o naszym miasteczku. Cieszę się każdą wizyta tutaj i za każdym razem gdy wyjeżdżam żal mi, że to już, że czas w drogę. Pewnie pozostając w Sierpcu nie miałbym niestety takich możliwości jak mam dzisiaj związanych z pracą, rozwojem etc. ale nie winię za to tego miasta, a raczej mam do niego szacunek bo to tutaj dojrzałem i to to miasto przygotowało mnie do życia. I wcale nie zostałem z powodu takiego a nie innego wychowania zakompleksionym, zdziwaczałym napływowcem. Życzę każdemu, żeby po latach mógł powiedzieć, że czas spędzony w Sierpcu to były CUDOWNE LATA...


###
2010-10-25 23:55:26 - Sierpc to bardzo ładne i przyjemne miasto do którego zawsze wracam z radością. Prawdą jest, że inaczej patrzy się na swoje miasto, swój kraj, gdy się jest daleko, ale nie narzekajmy wciąż, a postarajmy się zrobić coś, co by podniosło rangę tego miasta i zachęciło młode osoby do powrotu.


Do P.Red.M.S.
2010-10-22 22:47:35 - Szanowna Pani.Napewno to czym się pani obecnie zajmuje, lubi pani,nawet podejrzewam,że pochłania panią i jest to wspaniałe,że cząstkę swej pracy poświęca pani na tematy pozwolę sobie nazwać "Dla patriotów lokalnych" bo ja właśnie się do nich zaliczam.Ja osobiście nie mam się czego wstydzić,że w metryce napisano Sierpc,tu chodziłem do szkoły, tu mam rodzinę od czsów pradziadów, kolegów i czeka na mnie też miejsce na tzw.górce.Potrafiłem i robię to do tej pory, żyć w miarę dostatnio idąc z duchem czasu i nie mam żadnych powodów do używania słowa zakompleksiony.Trzeba być otwartym dla innych czasami rąbnąć jakąś gafę,a niech gadają,niech się cieszą,a ja przez to jestem mocniejszy i obce społeczeństwa nie są mi straszne.Po dłuższej nieobecności wjeżdżając do Sierpca zawsze jestem uśmiechnięty i muszę zaraz stare konty zobaczyć bo taki jestem.Sierpc jest taki sam jak inne miasta,ludzie chodzą do kościoła,na zakupy ,spacery,kłócą się,piją piwo,chodzą do cyrku,na zebrania polityczne itd,itd.Ale trzeba w tym życiu uczestniczyć, nie zamkykać się dookoła swego nosa,popatrzeć dalej i nie obmawiać i nie zazdrościć innym bo to właśnie zagania w kompleksy niższości i widzimy wszystko dobre co obce,a jest to nieprawdą.Napewno to co teraz napiszę nie spodoba się czytelnikom, ale trudno.Ja tego wszystkiego nauczyłem się w domu rodzinnym,w normalnej sierpeckiej rodzinie i nie mam powodu,aby gdzie kolwiek jestem wstydzić się moją metryką.Czy jestem dumny z miasta?.....może niech pani poruszy ten temat za kilka lat.Pozdrawiam.


Foto
2010-10-22 09:14:07 - Być fotomodelką to znaczy złapać swoje pięć minut szczęścia bo ktoś mnie zauważył i wypromował.Pani Ania praktycznie nic nie osiągnęła urodę odziedziczyła po swojej mamie,do tego dodać kosmetykę i fotografa i sukces jest.Ania jest teraz na fali ma pieniądze i jest dumna że pochodzi z Sierpca bo tak się kreują gwiazdy, z małego grajdołka na szczyt sławy.Co będzie jak uroda przeminie,czy Sierpc będzie tym samym miastem dla niej?


### JA ###
2010-10-21 22:12:20 - To świetny felieton.Świadczy o poziomie i wrażliwosci oraz głębokich i mądrych przemyśleniach Autorki.Gdybym była Matką słynnej modelki Ani,po przeczytaniu takiego tekstu bym się wzruszyła.Dobrze w czasach pogardy ( dzisiejszych czasach) przeczytać coś tak mądrego) a jaki styl.Gratuluję obu pięknym i mądrym dziewczynom.


olaf
2010-10-21 17:42:13 - powiedz wieśniakowi,że jest ze wieśniakiem,a zaraz się oburzy.


do haha
2010-10-21 16:03:10 - Dzięki takim jak ty inni się z ciebie śmieją ,a my się wstydzimy bo o dumnie to ty zapomnij.Jesteś genetycznie wymieszanym po jakimś parobasie z czworaków.


do haha
2010-10-21 15:14:16 - Widac, że pan wielkomieszczański (bo za takiego rozumiem, że sie uważasz) nie zrozumiał przesłania tekstu. Proponuję ponowną lekturę - ku zrozumieniu


haha
2010-10-21 14:55:06 - aż żal czytać te drobnomieszczańskie wywody o tym,jakie to wspaniałe,że ktoś, gdzieś, kiedyś wymienił nazwę ich smutnej miejscowości.Naprawdę fantastyczne.


Emeryt 66
2010-10-21 13:33:55 - Szanowna pani Magdo, uważam, że do wszystkiego trzeba dorosnąć.Młody i niezbyt douczony zawsze wszystko krytykuje i co najgorsze wszystko wie najlepiej.W naszym miasteczku takich naprodukowało się za wiele i nawet na tej stonie inter.czasami dają popis swojej kultury.Fura, skóra i komóra to nie wszystko dumę i kulturę wynosi się z domu rodzinnego,a Sierpc jest strasznie genetycznie wymieszany i dlatego niekiedy jest za co się wstydzić.


K.L.
2010-10-21 10:59:13 - Myślę ,że takie pytania zadać mogą sobie mieszkańcy każdej miejscowości tej małej i tej wielkiej.To przecież my mieszkańcy tworzymy życie naszych osad i jakie one będą zależy tylko od nas.Chamstwo, arogancja, korupcja, ob łuda, zazdro... te cechy ostatnio rosną w zastraszającym tempie jak oset na polu,ale trzeba dobrych gospodarzy-mieszkańców i tego nie będzie,będą mogli żyć obok siebie zwyli ludzie,ci biedniejsi obok bogatych, utalentowani obok upośledzonych, zdrowi obok chorych i wtedy takie słowa jak duma czy wstyd nie będą miały miejsca.


Sierpczak
2010-10-21 09:06:09 - Co innego miasto a co innego władze ktorę nim rządzą, wstydząć się tego "miasta" mamy na myśli to co tu się dzieje. Począwszy od braku kultury przez fatalną gospodarkę a skojczywszy na straszliwych inwestycjach np JEZIÓRKA. To miasto umiera i nikt nie ma najmniejszej ochoty go reanimować!To co PAni pisze to piękna mowa ale prawie nad trumną.


Anna
2010-10-21 08:57:13 - Moi koledzy od lat mieszkają w Angli i tam ich sąsiedzi i miejscowi przyjaciele wiedzą gdzie jest Sierpc i co najważniejsze to wszyscy się z tego cieszą.Kiedy człowiek jest zagoniony dniem powszednim idąc ulicami miasta nic nie widzi tylko problemy.Kiedy opuści to miasto,gdy czyta pani artykuły, obejrzy galerię zdjęć swojego miasta....inaczej serce bije.


Z Narutowicza
2010-10-21 08:43:12 - Pani Magdaleno jak zawsze trafia Pani z ciekawym tematem,ale na tym forum nie można pisać dłużyzn bo nikt tego nie czyta i tylko krytykuje cudze myśli bo nie rozumie.Ten temat to temat rzeka,więc niech płynie,a jeśli Pani będzie redagować tak wspaniałe artykuły to to już jest przykładem,że Sierpc jest OK.Pozdr.


sierpczanka
2010-10-20 21:00:33 - P.Magdaleno jest Pani bardzo wrażliwą i skromną osobą. Posiada Pani wielką wiedzę. Z przyjemnością czytamy wspaniałe ,pouczające artykuły. Życzymy dalszych sukcesów na niwie pisarskiej. Wielkie gratulacje.


Piotr Kuberski
2010-10-20 20:31:09 - W pełni się zgadzam z przesłaniem artykułu. Sierpczanie i sierpczanki! Uwolnijcie swój potencjał, uwolnijcie potencjał Sierpca!


janusz
2010-10-20 20:06:48 - A mnie do Sierpca "przygnało aż z Wrocławia- pozanlem tu świetną kobietkę i sam Sierpc jak i jego mieszkańcy są sympatycznymi ludżmi,,,, zostanę tu na dłużej, a może..... pozdrawiam Sierpczan


wielbiciel platoniczny
2010-10-20 18:57:56 - Nie zawodzi Pani, jak zwykle. Cieszę się, a nawet dumny jestem z tego, że takie poukładane dziewczyny jak Pani mieszkają w moim mieście, które lubię. A tak swoją drogą, to najważniejsze jest nasze wnętrze.


### bolek ###
2010-10-20 15:05:38 - Sierpc a co to jest powiatowy grajdołek zakompleksionych ludzi, których jedynym zainteresowaniem jest piwo z biedronki i dyskoteka w sobotę..To smutne ale niestety prawdziwe..
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.