logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Felietony Sierpc online
Komentarze | Dodaj własny komentarz Felietony Sierpc online

Przegląd prasy - 3. tydzień października - Bye bye kulturo

2009-10-14

W bieżącym numerze Expressu Płockiego przeczytajcie państwo koniecznie artykuł o remoncie sierpeckiego Domu Kultury. Mnie osobiście włos się na głowie zjeżył i krew mnie zalała. Mówiąc krótko: poczułem się znów oszukany. Okazuje się, że remont naszej szacownej instytucji kultury potrwa nie kilka miesięcy jak zapowiadali jeszcze niedawno hurraoptymiści. Może potrwać nawet trzy lata!!! do 2012 roku. Tyle czasu bez kultury w mieście, w którym i tak zainteresowanie nią jest na poziomie co najmniej średnim to już jest duży problem.

Ale najgorsze jest to, że miasto nie dostanie dofinansowania szacowanego na 85% kosztów remontu. Wg artykułu otrzymano PROPOZYCJĘ zmniejszenia środków dofinansowania do 61 %. Nasi geniusze od wniosków unijnych jeszcze raz muszą składać owe wnioski o fundusze i czekać na zmiłowanie. Resztę ogromnej kwoty (koszt remontu i rozbudowy to ponad 19,5 mln!!!) miasto wyłoży z własnej kieszeni, czyli nie trzeba być wielkim myślicielem, oznacza to mniejsze budżety dla miejskich instytucji i brak nowych inwestycji w mieście! I to przez trzy lata!

A teraz zastanówmy się, na co w mieście tak wybajerzony Dom Kultury za tyle pieniędzy? Dobrym przykładem na "zainteresowanie" sierpczan kulturą jest choćby frekwencja kina Jutrzenka - 5 osób na seansie, ale podobnych przykładów można mnożyć. Czy do diabła nie można wyremontować tego, co jest, kupić dobry sprzęt i przede wszystkim zaszczepić w animatorach kultury i zwykłych obywatelach miasta miłości do szeroko pojętej kultury? Jak dla mnie nasi włodarze zachowują się jak małe uparte dzieciaki, które sobie coś wymyśliły i nawet na cal nie chcą ustąpić racjonalnym rozwiązaniom. Najlepszym przykładem takiego uporu maniaka jest potwornicka wyspa na Jeziórkach, którą jakiś wizjoner, bez względu na koszty wymyślił, a teraz wszyscy tylko robią sobie z niej "jaja" i plują na wyrzucone w błoto pieniądze...

W Expressie poza tym jest jeszcze tekst o fontannie przy sądzie, którą zdaniem rzecznika Urzędu Miasta lepiej zlikwidować niż wyłożyć pieniądze na remont. Jest też ciekawa informacja o nowoczesnej interaktywnej tablicy szkolnej, zastępującej tradycyjną, po której nauczyciel skrobał kredą, która stała się nabytkiem szkoły podstawowej z Zawidza. Reszta artykułów, to krótkie notki z wydarzeń opisywanych przez inne tytuły w minionym tygodniu.

W Tygodniku Płockim obszerna relacja z Mazowieckich Dni Integracji, zorganizowanych po raz kolejny z inicjatywy Stowarzyszenia "Szansa na Życie". Impreza, której celem jest walka ze stereotypami i pokonywanie barier przez niepełnosprawnych, zgromadziła ponad pół tysiąca uczestników! Drugi artykuł jest o pozytywnym geście sierpeckiej firmy produkującej pasze, która zaoferowała pomoc wolontariuszy i wyłożyła pieniądze na remont podstawówki z Grąbca w gminie Zawidz.

W Kurierze Sierpeckim brak zapowiadanej przed tygodniem drugiej części odpowiedzi burmistrza na pytania zadane przez czytelników gazety. Pewnie nie jestem jedynym, który się w związku z tym zawiódł. Na pocieszenie mamy za to teksty o łapance na krajowej 10., o pożarze w Dziembakowie, o szczepionkach dla lisów, o kopaniu stawu w Gorzewie - to wszystko okraszone fotką większą niż objętość tekstu. Tak więc jest wszystko to, czego złakniony informacji o swoim mieście sierpczak "szuka" w prasie lokalnej...

Jedyny tekst, który przeczytałem z prawdziwym zainteresowaniem i który polecam państwu, to ten o nowej wystawie w ratuszu - oczywiście nie pisali go redaktorzy Kuriera, tylko pracownik Muzeum. Bogate słownictwo, interesujący opis ekspozycji, garść ciekawostek historycznych, to wszystko sprawia, że na pewno na wystawę się wybiorę, czego i państwu życzę. I jeszcze raz podkreślam: tak powinny wyglądać artykuły w prasie lokalnej!

A co jeszcze w Kurierze? Jest informacja, nazwana wręcz wydarzeniem historycznym (!) o spotkaniu biskupa płockiego z redaktorami mediów lokalnych z diecezji płockiej (w tym z naczelnym Kuriera Sierpeckiego, w dowód czego mega fotka przy tekście). Relację (obszerną) ze spotkania z biskupem drukuje także Tygodnik Płocki. Tam przeczytałem niezwykle istotne i jakże odzwierciedlające realia sierpeckiego dziennikarstwa zdanie: [na spotkaniu z biskupem] "Zastanawiano się również nad tym czy dziennikarze muszą szukać tzw. taniej sensacji, aby znaleźć czytelników, czy chęć zysku jest większa niż potrzeba działania zgodnego z prawdą i etyką". Jakoś w relacji z Kuriera zabrakło tej, jakże trafnej refleksji... dziwne, prawda?

Poza tym w Kurierze informacja o udziale artysty o pseudonimie Gin Alif w dwóch programach telewizyjnych, tekst o remoncie i rozbudowie szkoły w Goleszynie (szkoda, że zmieniono nazwisko wójtowi gminy Sierpc), relacja z rajdu szkolnego oraz sport.


Tagi: Tygodnik Płocki | Kurier Sierpecki


Sklątek Tylnowybuchowy

Komentarze do artykułu: [10]


Parafianin
2009-10-18 10:33:22 - Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Przynajmniej za wynajem pustostanu na tymczasową siedzibę dla Domu Kultury, zarobi parę złotych proboszcz z Fary. A proboszczowi gotówka zawsze się przyda.


co by nie bylo
2009-10-15 22:16:03 - Dom Kultury nagłośnieniem nie błyszczy,ale za to niedługo na wierzchu będzie bił oszałamiającym blaskiem.


też Kinoman
2009-10-15 20:33:46 - Co do cen biletów w Sierpcu, nie zgodzę się. Ceny w dużych kompleksach kinowych są znacznie wyższe, tym bardziej w piątki, soboty i niedziele. Na przykłąd Cinema City - bilet zwykły 26 złotych od piątku do niedzieli. To faktycznie byłoby dużo dla sierpczaka! A w Jutrzence było znacznie taniej!!! Co do dźwięku, to masz rację, był kiepski. Ale skoro jestes kinomanem, to musisz wiedzieć, że to jest niestety normalka w polskich filmach! Niby swój język, a nie rozumie się co drugiego słowa! Tak więc nie ma co obwiniac o to Domu kultury!!


Kinoman
2009-10-15 20:26:02 - Co do mierzenia zaangażowania kulturalnego Sierpczan poprzez pryzmat ilości osób na seansach kina Jutrzenka: jeśli za cenę biletu porównywalną jak w kinach z porządnym ekranem, dźwiękiem dolby i infrastrukturą z XXI wieku dostaję w Jutrzence film wyświetlany na sprzęcie, który tylko w centrum daje ostry obraz (siejąc po bokach i w rogach winietą i nieostrością) i dźwięk rzadko kiedy pozwalający na pełne zrozumienie wypowiadanych przez aktorów kwestii - DZIĘKUJĘ I REZYGNUJĘ. Idea wskrzeszenia Jutrzenki jest ze wszech miar słuszna jednak realizacja tej idei - mierna, przypominająca kino objazdowe. Miejmy nadzieję, że w odnowionym DK znajdziemy kino z prawdziwego zdarzenia.


do pff
2009-10-15 19:11:21 - Nie rozumiem twojego wpisu, rozwiń mysl


pff do kultury
2009-10-15 15:47:14 - wy wiecie najlepiej co jest potrzebne DK i miastu.. ha zal mi was


kultura
2009-10-15 15:35:05 - budynkowi na pewno potrzebny jest remont, ale ładniejszy budynek i tak nie przyciągną większej ilości osób bo to ludzie organizują zajęcia i jeśli będą one super to nawet do stodoły chętni przyjdą. Trzeba wykorzystać istniejące obiekty, weźmy na przykład sierpecki basen, basen jest, sekcji pływackiej nie. Może być basen dwa razy większy a to i tak to ludzie tą sekcję muszą storzyć. Panowie decydenci, troszkę umiaru w wydawaniu nie swoich pieniędzy.


a kultura tu podobno jest
2009-10-15 15:02:51 - świadczy o tym nasz wspaniały dom kultury...


### Kisiel ###
2009-10-14 20:24:30 - Jak się wydaje podarowane pieniądze to się nie myśli i dlatego taki kosztorys na DK. A jak każdy z nas wydaje swoje ciężko zarobione pieniądze to ogląda każdą złotówkę czy dobrze ją wyda. Dlatego takie podarowanie pieniędzy za nic demoralizuje i oczywiście uzależnia nas od WE.


### GRECJA ###
2009-10-14 20:15:17 - nasz burmistrz nie odpowiedział na pytania zadane przez czytelników gazety bo bawił sie w Grecji,to kiedy miał odpowiedzieć, powiedzcie.
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.