logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Felietony Sierpc online
Komentarze | Dodaj własny komentarz Felietony Sierpc online

Przegląd prasy - 1. tydzień września - tydzień pozytywnych zaskoczeń

2009-09-02

Drodzy Państwo! Nie jest źle! Nie sądziłem, że tak szybko przyjdzie mi o tym napisać, ale w tym tygodniu prasa lokalna pozytywnie mnie zaskoczyła. Nim jednak przejdę do omówienia poszczególnych tytułów, parę słów nawiązania do pierwszego Przeglądu. Przede wszystkim dziękuję za odzew na tekst. Opinie są różne, ale wiadomo, ile ludzi, tyle gustów. Nie oczekuję, że będą państwo się ze mną tylko zgadzać. Przeglądy mają zachęcić was do lektury i większego zaangażowania w życie społeczne miasta.

Co do zarzutu, że nie omawiam Sierpeckich Rozmaitości. To proste. Przyjąłem zasadę omawiania tylko tygodników lokalnych. Rozmaitości ukazują się raz na kwartał albo jeszcze rzadziej. Ciężko w tej sytuacji konfrontować je z tygodniowymi prasówkami! Jeśli jednak jakiś artykuł w Rozmaitościach wystarczająco mnie zainteresuje, nie wykluczam, że i o tym poinformuję w Przeglądzie. I jeszcze jedno, nie ziębi i nie grzeje mnie nazywanie mnie "Belzebubem Adminem" albo sterowanym przez "pozbawionych honoru autorów, mocodawców i sponsorów" strony Sierpc online (cytat szanownego forumowicza). Niech i tak będzie. Stereotypowego myślenia nie zmienię.

Najważniejsze, że w gazetach coś ruszyło. Może mój optymizm jest przedwczesny, ale w tym tygodniu naprawdę nie jest źle. A może to efekt Przeglądu? Byłoby super!

Na początek Express Płocki i mała uwaga. Gazeta byłaby bardziej czytelna, gdyby informacje z danego miasta znajdowały się w jednym miejscu, a nie rozsiane po wszystkich stronach. Artykuły z tego tygodnia skupiają się wokół tematyki związanej ze starostwem powiatowym. I tu moja konsternacja. Z punktu widzenia czytelnika ciekawie autorzy zarysowali sytuację, jednak zupełnie kłóci się to ze słowami redaktora naczelnego i wydawcy Expressu. Słowa Janusza Szostaka, wydawcy - "Gwarantuję, że Express nie będzie mieszał się w żadne polityczne awantury"; słowa red. naczelnego Rafała Wereszczaka - "Politykę zostawiamy do uprawiania politykom".

Dla mnie dwa teksty z numeru mają podtekst polityczny. Jeden dotyczy powstającego przy Ekonomiku boiska Orlik i wątpliwości, że o tej lokalizacji zdecydowało to, że dyrektorem szkoły jest żona przewodniczącego rady powiatu. Mamy wyjaśnienie starosty, zabrakło mi wypowiedzi pani dyrektor. Ale na tekst patrzeć należy z punktu widzenia, korzyści dla młodzieży i mieszkańców miasta, co zresztą słusznie zasugerowała autorka. Następny ciekawszy artykuł to kolejna część nudnawego już politycznego upadku jednego z radnych powiatowych, który uparcie, wspierany przez sojuszników nie chce oddać mandatu radnego (mimo wyroku sądowego). Mamy przypomnienie wszystkich decyzji sądu w tej sprawie, odwołania radnego i inne apelacje. Artykuł kończy słuszne podsumowanie, że najwięcej na całym zamieszaniu tracą podatnicy. Mi i pewnie wielu innym osobom pozostaje niesmak i ubolewanie nad upadkiem rodzimej samorządności. Na koniec jeszcze polecam tekst o strażnicy, która miała być jednym ze sztandarowych tego typu budynków straży w Polsce, ale jak na razie nie będzie, bo co? bo kryzys i wstrzymanie środków na inwestycję. Szkoda, bo jak wynika z tekstu, nasi strażacy mają do pokonania niezły tor przeszkód, nim wsiądą do wozów i ruszą do ratowania ludzkiego życia czy mienia.

W Tygodniku Płockim dwa ciekawe teksty. Jeden szczególnie przykuł moją uwagę. Podobno już w grudniu w budynkach po dawnym żłobku, które teraz stoją i niszczeją, swoją siedzibę znajdą m.in. MOPS, PCK. Prace remontowe podobno już trwają. Oby nic nie przeszkodziło ich zakończeniu, tak jak stało się to ostatnim razem. Przekonamy się wkrótce. Cztery miesiące zlecą jak z bicza strzelił. Jest też obszerny tekst o Gimnazjum Miejskim. Ładnie nakreślone nowe zadania w roku szkolnym, dodatkowe zajęcia, koła zainteresowań itd. Wszystko super, poza zdaniem o tym, że obiekt monitoruje na bieżąco 36 kamer, co zapewnia na terenie szkoły "porządek, bezpieczeństwo i spokój". Ładna gadka spreparowana na potrzeby prasy. Z rzeczywistością ma to tyle wspólnego, co piernik z wiatrakiem, a sierpecka młodzież gimnazjalna od kilku lat heroicznie zapracowuje sobie na opinię najbardziej zdemoralizowanej i wulgarnej.

I wreszcie Kurier Sierpecki. Powiem tak: po wstępnym przejrzeniu byłem mile zaskoczony, mój początkowy optymizm nieco zgasł po dokładniejszej lekturze. Ale o tym za chwilę. Ciekawe reportaże - pierwszy o 103-letniej staruszce z okolic Zawidza, drugi o walczącej z pechem i biedą rodzinie z Osieka Włostyborów (chyba dobrze odmieniłem?, z nazwą tą zetknąłem się po raz pierwszy), ciekawy tekst o imprezie w skansenie - naprawdę zachęcający! - nie pisali go redaktorzy Kuriera, co od razu można poznać po stylu, po słownictwie, po logicznych zdaniach. Podoba mi się cykl o dzielnicowych. Sugeruję dalej kontynuować ten cykl, także dla innych zawodów. Jest też relacja z naprawdę fajnej imprezy wędkarskiej dla dzieciaków. I te teksty polecam.

Uwagi mam do tekstu o złym stanie sierpeckich chodników. Aż tak nie można tego generalizować. Przez ostatnie lata nowych chodników powstało naprawdę dużo. Zostały małe wyjątki i o nich artykuł właśnie. Do tego dochodzi kiepskie sprecyzowanie owych miejsc, zwłaszcza rzekomego złego chodnika koło Biedronki. I jeszcze jedno, w Sierpcu nie ma ulicy Tuodzieckich, jest ulica Braci Tułodzieckich. W tym numerze zdecydowanie przesadzono z reklamami. Szczytem irytacji jest strona 4 i 5. O tym co sądzę o dodatkach motoryzacyjnych albo jak teraz budowlanych, pisałem w zeszłym tygodniu.

Niestety znowu, po paru numerach względnej poprawy, pojawiły się fatalne błędy językowe. Rozbawiła mnie data urodzin kolejnego prezentowanego na łamach gazety bandziora - 216 dzień czerwca. No i zgroza numeru. Muszę to zacytować, bo czegoś tak durnego nie da się opisać - "Z takim właśnie wypadkiem mamy do czynienia w tej SYTUŁACJI przypadku". Bez komentarza....


Tagi: Tygodnik Płocki | Kurier Sierpecki


Sklątek Tylnowybuchowy

Komentarze do artykułu: [20]


prezes
2009-09-08 21:12:34 - do przechodzący; nie prawda. ja pisze pod swoim nikem. ale widzę, że jesteś jednym z tych zawistnych sierpczaczków co sami nie mogli wydać gazety więc innym przeszkadzają. czuć PiS-em


Przechmogący
2009-09-07 23:07:20 - Odrazu widać że ten drugi dyrektor to ściema!!!! Właściciel tej strony sam dopisuje sobie tylko pozytywne kometarze a te bardzo złe kasuje zostawia tylko sredniaki.


Dyrektor 2009-09-07 15:22:19
2009-09-07 22:51:03 - "świeta racja a ja po przeczytaniu tego tekstu powie­działem sobie że wiecej tu nie wejdę."... i zaraz jak powiedziałem, to od razu zrobiłem inaczej, a co! ))))


Dyrektor
2009-09-07 15:22:19 - Preses świeta racja a ja po przeczytaniu tego tekstu powiedziałem sobie że wiecej tu nie wejdę.


prezes
2009-09-07 15:07:53 - do brech; takiś mądry to czemu sam nie opisujesz tej "sierpeckiej rzeczywistości" co? Chłopaki z mławy robią dobrą rzecz a sierpczanie są zawistni. sami nie potrafią niczego zrobić to jeszcze innym przeszkadzają. wiec brech i ten niby pismak co ocenia tygodniki lokalne zamknąć japy, nie szczekać i innym nie przeszkadzać w pracy.


~~~~
2009-09-05 14:28:37 - Nie ma czegos takiego jak zawody organizowane przez sierpc on line. To wirtualna sciemka. Czy ktos widział przedstawiciela on line na zawodach jako otwierajacego albo wreczajacego nagrody ? czy ktos widzial wogole szefa on line ?


brech
2009-09-05 12:08:00 - czy nasza sierpecką rzeczywistośc naprawde musza opisywać młokosy i wyrostki z mławy? mnie osobiscie jest wstyd.


Anna
2009-09-05 11:40:05 - I tak to własnie jest w tym miescie neinawiści, zazdrosci i prymitywizmu. Pochwalisz człowieku - źle, skrytykujesz - jeszcze gorzej. To miasto dla niewychylających się miernot, które akceptują dziadostwo i syf dookoła.


Autor
2009-09-05 10:57:38 - Tekst z zawodów ciekawy bo organizowała go sierpc on line więcej samokrytyki człowieku jesteś śmieszny


Czytelnik
2009-09-05 10:56:02 - Czytam wypociny tego tchórza i po prostu się śmieje, żaden człowiek się nie kryje ze swoją opinią, uważam autora tekstu za zakompleksionego pajaca


niewybuch
2009-09-04 21:22:48 - Sklątek, ciekawy przegląd tygodników.Unikaj jednak pleonazmów "dalej kontynuować" bo to tak jak" cofać do tyłu"Tak trzymaj!


prezes
2009-09-04 17:11:44 - zasłona milczenia na tego pismaka.


Czytelnik
2009-09-04 10:33:55 - To skandal!!! jak mozna tak haniebnie pomylic sie w dacie i zamiast 219 czerwca napisac 216 czerwca!! Jak mozna robic takie pomylki!!?? to Skandal!!! :)


Czytelnik
2009-09-03 21:42:20 - Łatwo krytykuje się innych, a w sierpniu na stronach Sierpc online ukazało się tylko 6 "newsy-ów". Media elektroniczne mają przecież dużo większe możliwości żeby szybciej przedstawić czytelnikom informacje, niż drukowana prasa lokalna. Pozdrawiam.


### Bolek ###
2009-09-03 21:26:54 - Te wypociny to porażka jak cała ta strona


Super!
2009-09-03 15:55:53 - Wiecej takich przeglądow!!!!: ): ): )


K W
2009-09-03 12:29:30 - Druzgotek to ta sama osoba która pisała ten tekst


Druzgotek
2009-09-03 11:16:57 - Panie Sklątek! Jest super. nie sądziłem ze bedzie kolejny tekst. Czekam na nastepne! A komentarzami prosze się nie zrażać. Jestem pewien ze robi je cały czas ten sam! Ja chyba zaloze pana fanklub. pozdro!


pana BYŁY CZYTELNIK
2009-09-03 10:39:50 - Zwracam się do autora tego artykułu. Zarzuca pan błędy daty urodzenia np. 216 dzień czerwca, proponuje podszkolić się w czytaniu, ponieważ sam robi pan błędy, a zwraca uwage o tym innym. A w gazecie jest napisane 219 dzień czerwca, a nie 216 jak jest wyżej napisane w tym błędnym artykule.


Usha
2009-09-03 08:50:28 - "Z punktu widzenia czyte­lnika ciekawie autorzy zarysowali sytuację, jednak zupełnie kłóci się to ze słowami redaktora nacze­lnego i wydawcy Expressu. Słowa Janusza Szostaka, wydawcy - "Gwarantuję, że Express nie będzie mieszał się w żadne polityczne awantury"; słowa red. nacze­lnego Rafała Wereszczaka - "Politykę zostawiamy do uprawiania politykom". Wyrok sądowy dla lokalnego polityka to nie jest polityka i pisanie o tym to nie jest awantura polityczna. Tylko przekazywanie informacji. W Expressie chyba nikt się nie opowiedział politycznie za jakąś opcją. To byłaby polityka.
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.