logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Felietony Sierpc online
Komentarze | Dodaj własny komentarz Felietony Sierpc online

Wstydliwy problem naszego miasta... toalety

2008-10-29

Toi toi przytwierdzony łańcuchami do latarni, stojący do niedawna w okolicach Jeziórek.
Toi toi przytwierdzony łańcuchami do latarni, stojący do niedawna w okolicach Jeziórek.

Brak publicznych toalet w naszym mieście to problem, który istnieje od dawna, ale jak do tej pory nikt na poważnie się nim nie zainteresował. Niejeden z nas przeżywał koszmar poszukiwań w obcym mieście ubikacji. Zniewoleni nagłą potrzebą fizjologiczną gotowi jesteśmy zapłacić każde pieniądze za możliwość skorzystania z tego przybytku. Niestety najczęściej, nim znajdziemy publiczny szalet lub ktoś zlituje się i użyczy nam kluczyka do służbowej toalety, musimy przejść serię męczących i upokarzających poszukiwań! Nie inaczej jest w Sierpcu. Nasze miasto odwiedza, zwłaszcza w dni targowe, spora liczba osób z okolicznych miejscowości. Przyjeżdżają nie tylko na rynek, ale także by załatwić szereg innych spraw osobistych. Większość z nich nie zna dobrze Sierpca, więc tym trudniej jest im zlokalizować restauracje lub kawiarnie, w których mogliby ewentualnie skorzystać z toalety. Trudno też będąc w jednym końcu miasta, pędzić na przykład na dworzec PKS, gdzie, owszem, znajduje się toaleta, ale płatna i na kluczyk... Gdzie zatem załatwić pilną potrzebę gdy nie znamy miasta albo jesteśmy z daleka od domu?

Zacznijmy od kabin toi toi. Niestety jest ich w mieście bardzo mało, a większość z tych, które rzucają się w oczy znajduje się na większych budowach i przeznaczona jest dla ich pracowników. Do niedawna toi toi stał w pobliżu sierpeckich Jeziórek, przy ulicy Fredry. Od kilku dni już go tam nie ma. Swoją drogą ów toi toi przeszedł różne koleje losu - od zdewastowania urządzeń wewnątrz, po całkowite wywrócenie. Kilka tygodni temu ktoś wpadł na pomysł, by pomieszczenie przytwierdzić łańcuchem do latarni... widok groteskowy, tym bardziej, że kabina ustawiona została pod kątem, co stanowiło zagadkę - jaką przybrać pozycję, by skutecznie załatwić potrzebę, bez kłopotliwego zabrudzenia garderoby. Z innych czynnych w mieście toi toi przychodzi jeszcze na myśl ten obok sklepu Gram - jego lokalizacja w głębi parkingu pozwala sądzić, że przeznaczony jest tylko dla mocno wtajemniczonych. Jest jeszcze toi toi w okolicach cmentarza.

To, co zastaniemy wewnątrz takiego toi toi, pozostaje wielką tajemnicą. Jednego dnia będzie tam muszla klozetowa, innego już niestety natrafimy tylko na czarną dziurę po jej obecności... Czy zatem warto stawiać kabiny toi toi w naszym mieście? Przykład już stojących toalet pozwala mieć co do tego szereg wątpliwości, tym bardziej, że pewna część naszego społeczeństwa wychodzi z prymitywnego założenia, że co darmowe, to trzeba albo ukraść, albo przynajmniej zdewastować, by w ten "wyszukany" sposób błysnąć wątpliwym poczuciem humoru w grupie podpitych towarzyszy.

Zupełnie niezłym pomysłem było ustawienie kilka lat temu toalety na sierpeckim targowisku (po zlikwidowaniu cuchnących, murowanych szaletów). Toaleta jest płatna i może właśnie dzięki temu w miarę czysta, z bieżącą wodą, oświetleniem. Jej wadą jest niestety to, że czynna jest tylko w określonych godzinach w ciągu dnia.

Gdy zatem nie chcemy - lub nie możemy już ;) - pędzić do toalety na sierpeckie targowisko, a w najbliższym toi toi po raz kolejny ukradziono sedes, pozostaje nam wejść do lokalu gastronomicznego, gdzie na pewno znajdziemy toaletę. Właściciele zazwyczaj nie mają nic przeciwko, gdy korzystamy z toalet w ich lokalach, pod warunkiem jednak, że jesteśmy klientami. Osoby z ulicy nie są mile widziane, co trzeba zrozumieć... W większości instytucji sierpeckich, owszem, możemy skorzystać z toalety, ale wiąże się to z upokarzającym proszeniem o kluczyk i kłopotliwym wyszukaniem właściwego pomieszczenia, co nie zawsze jest komfortowe. Właściwie pozostają nam jeszcze stacje benzynowe, a te, jak wiadomo zlokalizowane są na obrzeżach miasta.

A co gdy wszystkie najbliższe urzędy i instytucje są już zamknięte? Wtedy pozostaje niestety najbliższe drzewo lub krzak, a dla bardziej pomysłowych - o zgrozo! - klatka schodowa lub piwnica! I to jest naprawdę duży problem, zwłaszcza dla mieszkańców bloków w okolicach dworca PKS! Żółta cuchnąca kałuża lub jeszcze "coś" gorszego, szczególnie w okresie wiosny i lata jest prawdziwym utrapieniem i często potrzeba kilku dni, by zostało usunięte. Wśród lokatorów ciężko znaleźć śmiałka, który odważy się zlikwidować "niespodziankę". Współczucie należy się więc paniom sprzątaczkom ze Spółdzielni Mieszkaniowej, na których barkach najczęściej spoczywa usunięcie zabrudzenia...

W Sierpcu konieczne są zatem publiczne toalety, tym bardziej, że nasze miasto liczy na znaczny rozwój turystyki i przypływ dużej liczby osób zachęconych licznymi walorami architektoniczno - przyrodniczymi miasta i okolic. Jednak bez tak przyziemnego miejsca, jak toaleta, nie ma co liczyć na pozytywne wspomnienia z Sierpca.

I na koniec ciekawostka, związana z tematem. Na oryginalny pomysł zwrócenia uwagi opinii publicznej na problem braku toalet w niemieckich miastach, wpadło jakiś czas temu dwóch niemieckich studentów. Odnaleźli większość z toalet i umieścili ich adresy w Internecie. Na szaletowy portal wchodzi dziennie ponad pół tysiąca osób, tym bardziej, że pomysłodawcy wzięli pod uwagę toalety o wyższym standardzie niż toi toi i sklasyfikowali je pod względem czystości, czasu oczekiwania na wejście, a nawet wyposażenia.

Czy zatem powstanie kiedykolwiek w naszym mieście publiczna toaleta z prawdziwego zdarzenia, zlokalizowana w dogodnym miejscu? Może byłaby to w końcu trafiona inwestycja, bo patrząc na ostatnie pomysły typu kwadratowa wyspa na Jeziórkach, możemy mieć poważne wątpliwości co do celowości niektórych publicznych wydatków.
Komentarze do artykułu: [18]


X
2012-06-06 22:33:04 - Panie Dworzec - Pan napisze kto ma Panu pomóc i w jaki sposób. Może działkę odkupić od PKS, może cały dworzec?


X
2012-06-06 22:30:46 - Panie Dworzec - pisał Pan już o tym w tym tygodniu ze 3 razy - tak tylko pozwolę sobie przypomnieć.


Dworzec Autobusowy w Sierpcu XXI wiek
2012-06-06 22:04:22 - To że w sobotę i w niedzielę podróżni autobusów zatrzymujących się na dworcu w Sierpcu robią kupę i sikają NA WIDOKU PUBLICZNYM NA TRAWNIKACH DWORCA, to jest HAŃBA DLA WSZYSTKICH SPOŁECZNIKÓW W SIERPCU. Dla tych "społeczników" którzy stawiają pomniki jakimś generałom, co rozdają watę cukrową, co jeżdżą jakimiś bryczkami i mają inne Inicjatywy Samorządowe... Podróżni na to wypinają gołe tyłki albo LEJĄ TĘGIM MOCZEM, AŻ SIĘ ROZBRYZGUJE!


lata mijają a problem pozostał
2012-06-05 19:44:02 - Władzo czy to taki problem postawić zwykłego toi toia na dworcu PKS?


Kamikadze
2011-02-28 15:28:51 - Marzanka ma rację jak Bolo nawali w porty to inaczej będzie gadał.Od tego są służby Miejskie, aby pilnować porządku.Nie róbcie z Władz nieudacznikłów przecież na nich głosowaliśmy.


zainteresowana
2010-07-15 19:11:10 - I co? Chyba niewiele zmieniło się w Sierpcu od czasu tego felietonu. Pozostają krzaki na Jeziórkach, bo do tego toi toia to nawet z dopłatą nikt nie wejdzie. Ludzie, mamy XXI wiek!!! A jak kogos potrzeba przyszpili, to skamleć trzeba o kluczyk albo krzaków szukac. Masakra


kupa
2008-12-27 13:22:25 - litości! chcecie na wsi kible stawiać? doprawdy, ubaw po pachy! pół sierpca robi do jeziórki za darmo, to po cholere kible? jeszcze płatne, buehehehe. przynajmniej wody z jeziórek nikt nie ukradnie i nie wypije, analogia jak w przypadku tego, że ktoś kupę z klatki schodowej ukradnie


Aleksander
2008-11-22 21:19:32 - Jesli chodzi o toalety miejskie to takowa w Sierpcu byla. Znajdowala sie na ulicy Narutowicza.Byla to toaleta podziemna.Teraz na tych toaletach stoja sklepy .Miejsce usytuowania toalet pomiedzy schodami do Malpiaka a ksiegarnia Bonus.


mieszkaniec
2008-11-17 22:01:48 - Najlepiej sprawy te załatwiać w Urzędzie miasta


W imieniu Jadrana
2008-11-17 20:49:39 - Pani Marto dziekujemy za korzystanie z Pani WC to się nazywa obywatelski obowiązek .Gdyby tak wszyscy postwpowali nie potrzeba władz ani inwestycji .To jest prawdziwy kapitalizm.Bardzo Pani dziekujemy .Tak trzymac.


### Marta ###
2008-11-17 19:45:42 - mam sklep w centrum miasta i nie ma dnia żeby ktoś nie przyszedł z prośbą o skorzystanie z ubikacji.


### xxx ###
2008-11-01 23:26:19 - przecież tu i tak każdy biega na Małpiak, Skoka, Jeziórka, nocami do parków i innych zakątków...ludzie...przecież my na wsi mieszkamy, czego wy oczekujecie???najpierw to trzeba ludzi wychować....


mieszkaniec
2008-10-30 20:46:18 - Jeżeli zamontują toi-toje to komu ta czarna brać będzie wręczać mndaty,a poważnie to jest naprawdę problem ludzi odwiedzających Sierpc.Sprawa pod rozwagę dla burmistrza i jego sory


do wszystkich od byłego sierpczanina
2008-10-30 15:05:28 - to nie jest wstydliwy problem. Ciekawi mnie ci zrobisz jak nagle złapie cię grubsza potrzeba w centrum miasta.


.........................................
2008-10-30 14:59:17 - Ciekawe jak będzie wyglądała toaleta miejska po roku użytkowania, kto odważy się tam wejść....Ludzie czy wy nie macie większych problemów w tym mieście czy poprostu NIE CHCECIE ich widzieć...tyle z mojej strony..Poprostu najlepiej znaleźć jakiś nieważny problem i odwrócić uwagę ludzi od poważnych problemów!!!


arm
2008-10-30 14:33:29 - to niech przyjezdzają w pampersach. Moze co 100 metrów kibel ma stac?? Sa wieksze zmartwienia niz to. Jak macie pisac o takich bzdurach to lepiej wogóle nie piszcie!


Marzanka
2008-10-30 11:12:53 - Ma chłopak rację to skandal.


bolek
2008-10-30 11:09:36 - Bez sensu do tej pory nie było żadnych tojów i był git teraz wielkie larum.To prowokacja kto was sponsoruje?
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.