|
Uroczystość otwarcia wyremontowanego budynku dworca kolejowego w Sierpcu, 4.05.2025 r. |
|
|
Moment przemarszu wokół budynku dworca i wspólne, wraz z władzami i mieszkańcami Sierpca, przecinanie wstęgi, 4.05.2025 r. |
|
|
Otwarcie dworca kolejowego. Widok w kierunku wschodnim na zgromadzonych mieszkańców słuchających przemowy burmistrza Jarosława Perzyńskiego, 4.05.2025 r. |
|
Sierpecki dworzec kolejowy to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Sierpcu. Raz, że jest pierwszym miejscem, z którym w naszym mieście stykają się podróżni, dwa, że zaliczany jest do miejsc kultowych, sentymentalnych, z racji wspaniałej historii kolejnictwa, której od 1924 roku był świadkiem.
Na remont dworca mieszkańcy czekali od dawna i z niecierpliwością. Efekt finalny, myślę, że nawet przerósł oczekiwania. Budynek i teren wokół niego prezentują się pięknie i to zarówno w ciągu dnia, jak i nocą, gdyż budynek jest okazale oświetlony.
Uroczyste otwarcie wyremontowanego budynku nastąpiło 4 maja 2025 r. Oprócz władz, liczny udział wzięli w nim mieszkańcy Sierpca, dla których jest to jedno z najważniejszych w mieście miejsc.
Budynek, z racji fatalnego stanu technicznego, wyłączony został z użytkowania w 2003 r. W 2023 roku, dzięki staraniom burmistrza i władz samorządowych, rozpoczęły się prace rewitalizacyjne zarówno samego budynku dworca, jak i jego otoczenia.
Budynek został wzmocniony, osuszone zostały jego fundamenty, przeprowadzono prace rozbiórkowe i konserwatorskie, wykończeniowe, porządkowe, wzmocniono konstrukcję, pomalowano elewację, wymieniono też wyposażenie (ale pewne charakterystyczne elementy, jak dawna posadzka, zostały zachowane), a także zagospodarowano sąsiedni teren. Na parterze znalazły się pomieszczenia do obsługi pasażerów, a na drugim piętrze swoją nową siedzibę ma Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca (poprzednia znajdowała się w gmachu biblioteki miejskiej). W budynku siedzibę znajdzie też Urząd Stanu Cywilnego.
W dniu ponownego otwarcia obiektu na mieszkańców czekało wiele atrakcji, z których najważniejsza to wręczenie medalu "Zasłużony dla Miasta Sierpca" dla regionalistki Grażyny Kłos [piszemy o tym w osobnym artykule], zwiedzanie obiektu, od góry, po piwnice, oglądanie nowej siedziby Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca, która zgromadziła mnóstwo arcyciekawych materiałów dotyczących historii Sierpca, ale także historii sierpeckiej kolei, wystawa zdjęć Marka F. Zglińskiego ukazująca etapy prac remontowych, wykonywanych przez sierpecką firmę Budexpol, makieta kolejowa Stacji Muzeum i wiele innych.
Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z wydarzenia [dostępna na stronie i na naszym profilu na FB oraz do oglądania największego archiwum online zdjęć ukazujących historię sierpeckiego węzła kolejowego.