logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online

Ziemia sierpecka na wakacje - ŻURAWIN

2015-07-17

Ziemia sierpecka na wakacje - Żurawin
Ziemia sierpecka na wakacje - Żurawin

Lokalizacja kościoła w Żurawinie, na wzgórzu, w przyjemnym lasku brzozowym, to atut tego miejsca
Lokalizacja kościoła w Żurawinie, na wzgórzu, w przyjemnym lasku brzozowym, to atut tego miejsca

Na terenie kościelnym jest pewien obiekt o wiele starszy niż sam kościół i o ciekawszej historii. Jest to mianowicie kapliczka z cudownym źródełkiem (jak mówi tradycja, woda ze źródła pomaga szczególnie na oczy), do której należy zejść po kamiennych schodach w dół.
Na terenie kościelnym jest pewien obiekt o wiele starszy niż sam kościół i o ciekawszej historii. Jest to mianowicie kapliczka z cudownym źródełkiem (jak mówi tradycja, woda ze źródła pomaga szczególnie na oczy), do której należy zejść po kamiennych schodach w dół.

Żurawin. Warto zatrzymać się na chwilę w punkcie widokowym, zaraz przy kościelnej bramie, skąd roztacza się urokliwa panorama na łąki, pola i niewielkie rozlewisko Skrwy.
Żurawin. Warto zatrzymać się na chwilę w punkcie widokowym, zaraz przy kościelnej bramie, skąd roztacza się urokliwa panorama na łąki, pola i niewielkie rozlewisko Skrwy.

Niecały kilometr dalej, w stronę Skrwy, znajduje się niegdysiejsza osada młyńska, zwana Żurawin-Jakubowo, gdzie znajduje się kolejny na tym terenie młyn wodny, wpisany na listę "Mazowieckich Skarbów".
Niecały kilometr dalej, w stronę Skrwy, znajduje się niegdysiejsza osada młyńska, zwana Żurawin-Jakubowo, gdzie znajduje się kolejny na tym terenie młyn wodny, wpisany na listę "Mazowieckich Skarbów".

Kolejną miejscowością w wakacyjnym cyklu "Ziemia sierpecka na wakacje" jest ŻURAWIN.

Wyprawę do tej maleńkiej wioski na terenie gminy Mochowo można połączyć z wizytą w Choczniu - dzieli je odległość około 1,5 kilometra.

Trasy:
 

1)  Z Sierpca ulicą Dworcową przez Mieszczk - Kwaśno - Żochowo - Dobaczewo - Choczeń (trasa najbardziej malownicza)

2)    Podobna trasa: z Sierpca drogą krajową nr 10 przez Studzieniec do Mieszczka, a dalej podobnie jak trasa nr 1

3)    Z Sierpca drogą wojewódzką przez Piaski - Bledzewo - Żółtowo - Mochowo - Mochowo Parcele

Pierwszym przystankiem po dojechaniu/dojściu do Żurawina jest tamtejsze Sanktuarium Matki Bożej. Kościół ulokowany jest w lasku brzozowym, na wzgórzu. Nim jednak przejdziemy przez jedną z dwóch bram prowadzących na teren przykościelny, warto stanąć w punkcie widokowym, skąd roztacza się urokliwa panorama na łąki, pola i niewielkie rozlewisko Skrwy.


Po przekroczeniu jednej z bram kościelnych (na wprost kościoła), stajemy przed potężnymi drzwiami prowadzącymi do świątyni. Kościół zazwyczaj jest zamknięty. Jeśli komuś zależy na obejrzeniu jego wnętrza (zwłaszcza obrazu Matki Bożej Żurawińskiej z XVIII-XIX w.), najlepiej stawić się tu w niedzielę.


Sam kościół jest już trzecim, jaki posiadał Żurawin (dwa wcześniejsze - drewniany z 1563 r. i kolejny z 1772 r. nie dotrwały do naszych czasów). Murowana świątynia powstała w 1903 r.


Na terenie kościelnym jest jednak pewien obiekt o wiele starszy niż sam kościół i o ciekawszej historii. Jest to mianowicie kapliczka z cudownym źródełkiem (jak mówi tradycja, woda ze źródła pomaga szczególnie na oczy), do której należy zejść po kamiennych schodach w dół.


Nim jednak o kapliczce, to warto przytoczyć ciekawą, związaną z tym miejscem legendę. Otóż dawno temu tereny te zamieszkiwać miał pustelnik Żórawek (być może od jego imienia miejscowość nosi swoją nazwę), któremu na drzewie osikowym ukazała się Matka Boża. Pod owym drzewem znajdowało się źródełko o niezwykłej mocy uzdrawiania. Legendę tę usłyszeć można jeszcze z ust najstarszych mieszkańców wioski.


Wracając do wspomnianej kapliczki nieopodal kościoła - pewnie nigdy by ona nie powstała, gdyby nie… niesubordynacja ówczesnego proboszcza parafii, który nie wykonał polecenia wizytującego to miejsce w 1776 r. księdza (kazał zasypać źródełko). Mało, że proboszcz nie zasypał, to jeszcze jakiś czas później powstała nad nim murowana kaplica. Uwagę turysty powinna zwrócić tabliczka z datami remontów kaplicy - zwłaszcza 1863 (mogą być tu pochowani Powstańcy Styczniowi) oraz 1975. Drzwi do kaplicy są otwarte, jednak na co dzień nie ma możliwości wejścia (zabezpieczone kratą). We wnętrzu jest niewielki ołtarzyk z kopią obrazu Matki Bożej Żurawińskiej i oczywiście studzienka ze źródełkiem.


Kaplicę otaczają potężne stare drzewa, które dają przyjemny cień w upalny dzień. Gdzieniegdzie, w trawie są też kamienne misy, których pierwotnym przeznaczeniem było być może utrzymywanie wody dla znużonych pielgrzymów.


Jak wspomniałam ogrodzony murem teren przykościelny znajduje się w lasku brzozowym. Można jednak odnieść wrażenie, że jest nieco zaniedbany. W wysokiej, nieskoszonej trawie zalegają gdzieniegdzie śmieci. Generalne sprzątanie przeprowadzane jest pewnie przed słynnym w tej okolicy odpustem (co roku w niedzielę po 6 sierpnia).


Z terenu kościelnego wyjść można drugą z bram - bardzo wysoką, robiącą duże wrażenie, zwieńczoną wizerunkiem Matki Bożej. Obok kościoła zaciekawić mogą piętrzące się potężne głazy. Stanowią one bazę budowanej tu od kilku lat (i nadal niedokończonej) drogi krzyżowej.


To nie koniec atrakcji turystycznych tego miejsca. Niecały kilometr dalej, w stronę Skrwy, znajduje się niegdysiejsza osada młyńska, zwana Żurawin-Jakubowo, gdzie znajduje się kolejny na tym terenie młyn wodny, wpisany na listę "Mazowieckich Skarbów". Jak podaje informacja przytwierdzona do jednej ze ścian, młyn pochodzi z 1921 r. Na dawną osadę młyńską składały się 2 domy, zamieszkane przez 15 mieszkańców. Istnieją ponoć źródła mówiące, że młyn mógł istnieć w tym miejscu już w XV wieku. Po nasyceniu oczu urodą terenu, nie tylko zielenią, ale także ciekawostkami technicznymi młyna, jak śluzy, jazy, przekładnie, można udać się w drogę powrotną do Sierpca.


Przyjemnej wędrówki/przejażdżki!

Na potwierdzenie powyższych słów galeria zdjęć poniżej.
 Zobacz galerię zdjęć dalej


Magdalena Staniszewska

Komentarze do artykułu: [7]


Z Mochowa
2015-07-19 22:07:35 - To bardzo źle, bo to dwie różne miejscowości i nie należy powielać błędnych nazw.


turysta
2015-07-19 21:48:52 - Wiele osób na Żurawin mówi po prostu Żurawinek, dlatego nazwa ta pojawiła się we wpisie pana Henryka. A co do wpisu "do" - wiele osób to obchodzi, a nawet jeśli po artykule pojedzie odwiedzić to miejsce kilka osób to już jest dobrze.


Do Henryka 50
2015-07-19 21:32:51 - Trudno powiedzieć o co panu chodzi, bo miejscowość, która została nam przedstawiona to Żurawin. Żurawinek to taka jakby dzielnica Malanowa, ale to już inna bajka, a może pan chciał popić żurawinek, oj dobre.


Henryk50
2015-07-19 15:31:15 - Mnie obchodzi Żurawinek. To naprawdę urokliwe miejsce. Legendy tylko dodadzą smaczku.


do
2015-07-19 14:11:36 - pani staniszewska chyba pochodzi z tamtych stron bo tak ładnie to opisuje ale kogo to obchodz


Zagadka
2015-07-18 12:34:26 - Zagadka dla wszystkich miłośników ciekawych faktów. W Żurawinie nad głównym wejściem do kościoła za szybą jest figurka. Tu właśnie jest pytanie kogo ona przedstawia, bo chyba nie kobietę bo ma męską twarz.Czy to jest postać fundatora, biskupa, księcia czy tak dłuto "poszło "artyście. Przy dobrych warunkach światła można figurkę sfotografować, powiększyć i przeanalizować temat.


rocznik79
2015-07-17 22:45:02 - Tradytor poleca: link do informacji i fotografii nt młyńskiej osady w Żurawinie (trzeba się zalogować, aby oglądać zdjęcia) http://forum.tradytor.pl/viewtopic.php?f=112&t=1556&p=23905&hilit=%C5%BCurawin#p23905 a poniżej link nt kościoła filialnego parafii mochowskiej w Żurawinie http://forum.tradytor.pl/viewtopic.php?f=30&t=2632&p=21590&hilit=%C5%BCurawin#p21590 znajdziecie tu Państwo także inną wersję legendy
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.