logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Felietony Sierpc online
Komentarze | Dodaj własny komentarz Felietony Sierpc online

Ustalmy jedno... Porządek. Garść refleksji po VI sesji RM

2015-03-03

Jak wiadomo, aktywność radnych przejawia się między innymi w pracach w Komisjach i na Sesjach Rady. Zakulisowe poczynania rajców miejskich w Komisjach (nieznane szerszej publiczności) na pewno są pracochłonne i owocne. Jednak oglądając ostatnią, VI Sesję Rady Miejskiej Sierpca z 25 lutego 2015 r., można dojść do wniosku, że głównym celem tego "spotkania" jest… uchwalenie porządku obrad.  Z niewiele ponad 2 godzin, które radni spędzili w budynku przy Piastowskiej 11, prawie całą godzinę zajęło im ustalenie nad czym będą debatować za chwilę. Odejmując kolejne minuty na sprawozdania Przewodniczących Komisji oraz na pytania i odpowiedzi Burmistrza, same przyjmowanie uchwał zajmuje nieco ponad pół godziny.

W tym miejscu wykazał się Zastępca Przewodniczącej Rady, p. Malanowski, sprawnie prowadząc tę część posiedzenia. Mimo mylnego wrażenia, że panu Zastępcy co drugi wypowiadany wyraz zabiera zbyt dużo powietrza, mimo jego pociągłych, zamyślonych spojrzeń w okno, gdzie być może szukał inspiracji, każdy punkt programu realizował w iście ekspresowym tempie. Prawie przed każdą głosowaną uchwałą, stwierdzał ze stanowczością, iż wszystko jest już jasne, wiadome, szeroko wcześniej dyskutowane, nie ma co się zatrzymywać, trzeba głosować.

I w tym momencie, będąc widzem TV Sierpc, nagle stwierdziłem, że NIE!, nie wszystko jest wiadome i szeroko wcześniej przedyskutowane! Ja nie wiem nad czym ci radni głosują!. Nie mam na przykład bladego pojęcia co może oznaczać pomoc rzeczowa biednego Sierpca dla najbogatszego województwa jakim jest Mazowsze. Nie ma żadnego komentarza z czym się wiąże zmiana uchwały w sprawie oświadczenie woli wstąpienia do Mazowieckiej Organizacji Turystycznej? (zmieniamy tę wolę? wstępujemy? występujemy? a może coś innego?). 

A to tylko dwa pierwsze lepsze przykłady. Oczywiście radni to wiedzą, ale my, oglądacze ich poczynań, już tej tajemnej wiedzy nie posiadamy. Nie ma przecież relacji w TV z posiedzeń Komisji, gdzie właśnie ta wiedza jest dystrybuowana do radnych, nie ma publikowanych chociażby protokołów z tych Komisji (są urzędy w Polsce, które umieszczają w Internecie takie protokoły, u nas nie ma takiej praktyki,  a szkoda).

Czy mieszkańcy nie zasługują na to, by wiedzieć nad czym głosują radni? Wystarczy przed każdym głosowaniem parę zdań "omówienia" do kamery, dla wyborców. Stwierdzenie, że przecież wszystko jest ogólnie wiadome jest nieprawdą. Nasuwa się pytanie - po co i dla kogo w ogóle są emitowane w telewizji te sesje Rady? (tym bardziej, że odpłatnie, z naszych podatków). Czy tylko po to aby móc zadać burmistrzowi podchwytliwe pytania w rodzaju: kiedy usunie dwa drzewa z jakiejś polnej drogi, albo kiedy wymieni żarówkę w lampie - trzeci słup od skrzyżowania. 

Podsumowując, sugestia dla Przewodniczących: szanujmy wyborców - oglądaczy TV, tak szybko odchodzą.

Z innych ciekawszych wydarzeń tej sesji, można było zaobserwować, że radna Stasiak już nie żuje namiętnie gumy, teraz z kolei namiętnie zabawia się swoim telefonem komórkowym. Też dobry sposób na zabicie czasu.

Kolejna "pełna" sesja pewnie dopiero w kwietniu... bo Pani Przewodnicząca na jakiś czas opuszcza nasze piękne miasto a bez niej, co oczywiste, jak bez ręki, nie da rady zwołać Rady. Cała nadzieja jednak w radnym Wice Malanowskim.


Tagi: Rada Miejska


Piotr Zych

Komentarze do artykułu: [17]


widz tvk
2015-04-01 11:57:57 - Panie Piotrze ! Czy ma Pan refleksje na temat kolejnej sesji RM,trwała 5 minut z hymnem .


Do Piotra (Zdzicha)
2015-03-09 12:01:56 - Tobie już podziękowali, więc daj sobie spokój i nie oceniaj innych bo żaden z ciebie autorytet.


Do propozycji
2015-03-08 21:41:55 - Co należy oglądać??? Wystąpienia osoby "nieomylnej", która zamiast oceny merytorycznej przedstawia swoje PRYWATNE zdanie a nie opinie członków komisji. HIPOKRYZJA panie Zdzisławie, wynika z tego że blog panu nie wystarczy, żeby siać ferment,


Śmiech
2015-03-05 21:14:50 - Dawno tak się nie pośmiałam, wszystkie spostrzeżenia takie trafne.Obejrzałam sesję w telewizorze, wszystko się zgadza, żal d... ściska.Więcej takich felietonów, proszę.Jeszcze się śmieję a tak mało jest okazji. Co to znaczy dobrze pisać i patrzeć na ten cyrk. Dziękuję za chwile radości ( z samych siebie) ale zawsze...


przepis na radnego
2015-03-05 00:11:48 - Zakładasz czerwony błazeński kubraczek i opowiadasz dyrdymały o przepalonych żarówkach i niezamiecionych liściach gdzieś na schodach. Kolejną kadencję masz murowaną.


RR
2015-03-04 22:56:08 - moim zdaniem radni jak nazwa wskazuje powinni doradzać część skupia się zas na recenzowaniu niestety


Mądre
2015-03-04 16:06:26 - Acz sarkastyczne to podsumowanie. Nie mogę się już doczekać co na następną radę przyniesie radna z Borkowa. Guma, iPhone, może teraz harmonijka ustna.


XXI
2015-03-04 12:21:45 - Popieram wpis odnośnie tej gilowej. Baba robi.na siłę przedstawienia przed kamera ze swoim udziałem bo udaje ze walczy o dobro mieszkańców i żeby wszyscy to widzieli. Poziom wypowiedzi i spraw jakie porusza to tragedia. Ta panią chyba dla jaj wybrali.


radni
2015-03-04 00:51:30 - Radni, ktorzy nie maja nic ciekawego do powiedzenia, musza isc w populizm aby w jakikolwiek sposob wykazac sie przed wyborcami, musza mowic o drzewkach, smieciach czy lampach. Pomijajac to, chyba jednak widac w nowej radzie pewne zmiany na lepsze, a mianowicie chec wspolpracy z burmistrzem (i burmistrza z rada). To jest zmiana jakosciowa, nie do pomyslenia w poprzedniej kadencji (i nie do pomyslenia z poprzednim burmistrzem).


do radni
2015-03-04 00:38:13 - Chyba nie o to chodzi żeby ktoś kogoś lubił, tylko o to żeby SIERPC szedł do przodu a nie stał w miejscu, czy się uwsteczniał. Nowi radni nie są i nie będą idealni, będą się cały czas uczyć ale od kogo ? od DOŚWIADCZONYCH ? Czego uczyć ? Ciągłego zadawania tych samych pytań mimo udzielonych wielokrotnie odpowiedzi, udawania że nie ma problemów, populizmu na pokaz czy gadania o d..ie Maryny? Proszę o szczerą odpowiedź.


do do poniżej:
2015-03-03 18:11:05 - Tylko stać Cię na taką krótką hipotezę, radny bezradny. Czy ważne , kto napisał: Piotr, Zdzicho czy Rycho ? Istotne, że uwagi są celne i wnioski ze wszech miar słuszne.Pewnie zorganizujesz grupę do walki z Piotrem, Rychem czy Zdzichem...


do poniżej
2015-03-03 17:50:29 - Zamiast Piotra powinien być Zdzicho.


Do Piotra Z
2015-03-03 17:36:57 - Panie Piotrze, a dlaczego nie podpisuje się pan swoim nazwiskiem?


radni
2015-03-03 16:42:30 - Pan radny Skrzyński na każdej sesji szuka zaczepki w kierunku Pani radnej Gil. O co chodzi? Widać na pierwszy rzut oka, że się nie lubią, ale po co takie cyrki przed kamerą? Dorośli ludzie, a jak dzieci!


Pani Radna Barbara Gil
2015-03-03 14:42:25 - Szanowna Pani! Pomyliła się pani funkcja radnej z funkcją brygadzisty - nadzorcy w firmie sprzątającej. Jeśli gdzieś się jakaś żarówka nie świeci albo leżą liście na jakichś schodach, to można o tym poinformować stosowne służby Urzędu Miasta. Niech interweniują. Robienie cyrku z instytucji "Interpelacje i zapytania radnych" jest działaniem na szkodę demokracji i społeczeństwa. Zostawmy Interpelacje na rzeczy istotne dla miasta i jego mieszkańców. Żarówki można zgłosić bez występowania przed kamerami i bez robienia telewizyjnego "szoł". Nie jest Pani telewizyjną celebrytką, więc po co się z dyrdymałami przed kamerę pchać? Mieszkańcy Sierpca chcą podziwiać Panią w podejmowaniu poważnych spraw!


Atut
2015-03-03 14:20:13 - Nie wiem kim Pan jest ale czuje do Pana sympatię! Te uwagi są w 100℅ trafne. A opis po ciągłych spojrzeń radnego Malinowskiego to czysta poezja! Super !


Super
2015-03-03 13:51:20 - Super spostrzeżenia.I śmieszne i gorzkie i cały obraz "władzy" czyli Rady Miejskiej. A już te 2 drzewa do Burmistrza żeby się zainteresował nimi i tą lampką czy żarówką -"bombowe".Ale co? Kogo wybraliśmy tego mamy.Niech Pan pisze też do Tygodnika Sierpeckiego i do Kuriera, to na pewno wzrośnie poczytność czyli kupno tytułów, czego obu szczerze życzę, gdyż są potrzebne.Jeszcze raz super, a na dzisiejszy chmurny, mokry dzien jedyna rozrywka.Thank You
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.