logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online

Nowe zniszczenia na cmentarzu parafialnym - potrzebna szybka interwencja!

2011-12-11

Zniszczony grób Witolda Waśniewskiego w dniu 11.12.2011 r.
Zniszczony grób Witolda Waśniewskiego w dniu 11.12.2011 r.

Grób Witolda Waśniewskiego w dniu 11.12.2011 r.
Grób Witolda Waśniewskiego w dniu 11.12.2011 r.

Grób Witolda Waśniewskiego jeszcze niedawno...
Grób Witolda Waśniewskiego jeszcze niedawno...

Na sierpeckim cmentarzu parafialnym znajdujemy wiele zabytkowych nagrobków. Niestety, w ostatnich latach zostało zniszczonych bezkarnie szereg cennych obiektów, w tym również posiadających karty zabytków. Jest to efekt ignorancji ze strony zarządcy cmentarza i podlegających mu ludzi. Mój tekst na ten temat został zamieszczony w ostatnim numerze "Sierpeckich Rozmaitości". Niszczenie zabytkowej substancji cmentarza jest działaniem karygodnym, gdyż to czego nie zniszczono w czasie okupacji, niszczą bezmyślnie obecni sierpczanie.   

W dniu dzisiejszym (11 grudnia 2011 r.) na cmentarzu można zobaczyć rozpoczęcie procesu dewastacji kolejnego wyjątkowo cennego obiektu. Za kaplicą znajduje się osobliwy nagrobek Witolda Waśniewskiego urodzonego 11 marca 1857 roku w Woli Starej a zmarłego 1 października 1879 roku. Witold był studentem medycyny na Uniwersytecie Warszawskim. Był synem Władysława Waśniewskiego i Marianny z Piwnickich, właścicieli części miasta Sierpca. Nagrobek składa się z bryły imitującej stos kamieni, na której znajduje się tablica epitafijna wykonana z marmuru w kształcie rozłożonej księgi. Całość zwieńczona jest krzyżem ozdobionym rzeźbionym wieńcem z kwiatów. Pomnik wykonała firma M. Markadella.

W dniu dzisiejszym można było zobaczyć, że za nagrobkiem znajdują się porzucone fragmenty potłuczonego, pięknego niegdyś krzyża. Może to być proces umyślnego niszczenia zabytku, aby po prostu zlikwidować go w ramach tak zwanego "porządku" wokół kaplicy. Niedawno, pewnie z tej przyczyny, usunięto grobowiec Trzcińskich, przylegający do kaplicy od wschodniej strony. Był on również na liście zabytków.

Nagrobek Witolda Waśniewskiego należy uratować i poddać renowacji. Jest on cennym i wyjątkowym obiektem na naszym cmentarzu. Poza formą rzeźbiarską, czyniącą z niego ozdobę sierpeckiej nekropolii, jest jedyną pozostałością po rodzinie Waśniewskich, którzy w XIX wieku byli właścicielami części naszego miasta. Obiekt nie zajmuje wiele miejsca. Po fachowej (!) renowacji może być nieco przesunięty w kierunku ściany kaplicy i nikomu nie będzie przeszkadzał. Uratowanie tego zabytku jest naszym obowiązkiem wobec historii miasta Sierpca, a zniszczenie go będzie po prostu barbarzyństwem.      Paweł Bogdan Gąsiorowski

Komentarze do artykułu: [69]


Słuń Dominik
2012-01-04 23:01:27 - no cóż, dała nam przykład hołota z Krakowskiego Przedmieścia i "Palikociarnia" to teraz u nas wprowadzają nowy ład przestrzenny. Ktoś po prostu usunął krzyż z przestrzeni publicznej na cmentarzu. Ot, taka widać teraz Polska.


Drogi pani Pawle
2011-12-24 22:41:22 - Dzisiaj w dzień wigilii poszliśmy z córką na cmentarz zapalić świeczkę rodzicom.Po pana apelu oczy mi się szerzej otworzyły i co zobaczyłem, a to to, że to jest jakaś zmowa chyba bo na innych starych grobach już ktoś dokonywał zabiegu wyłamywania krzyży.O co tu chodzi?


do ?
2011-12-23 13:08:07 - Napisz maila do Administratora Sierpc online, to Cię skontaktuje z Panem Pawłem. Na forum nikt nie będzie podawał danych kontaktowych.


?
2011-12-23 12:06:38 - ma ktos moze nr tel do pana gasiorowskiego.


SEKRETARZ
2011-12-22 21:35:36 - W PEŁNI SIE ZGADZAM,JA NA EMOCJACH NIE GRAM .UWAŻAM ,ŻE TA DYSKUSJA STAJE SIE NUDNA. JEST PROBLEM ,MLEKO ZOSTAŁO ROZLANE.TVP 3 ,KURIER SIERPECKI,MY NA FORUM DO AKCJI WŁĄCZYŁA SIE PANI KONSERWATOR I MYSLĘ ,ŻE TRZEBA DZIAŁAC A NIE DOWALAC TEMU CZY TAMTEMU.MIMO, ŻE MINEŁO 20 LAT NOWEJ POLSKI TO W NIEKTÓRYCH SPRAWACH TKWIMY W PRL-u.CO Z TEGO ,ŻE WŁĄCZYŁA SIE PANI KONSERWATOR ? ONA GROSZEM NIE PACHNIE A WYMAGA ,NIECH ZAŁATWI PIENIĄDZE NA REMONT DWORCA PKP,ZOBACZ PRZYJACIELU JAK ON WYGLĄDA.POROBILI SPÓŁKI W PKP,KASIORE PRZETAŃCZYLI DO BRUKSELI SIE NIEKTÓRZY ZAŁAPALI I BASTA.


Sekretarzu!
2011-12-22 20:51:43 - Sekretarze (partii, czyli PZPR - to informacja dla młodzieży)to byli przeważnie cienkie bolki... Niestety. Szkoda, bo mogli wiele, a nic nie robili. Sekretarzu, nie graj na byłych, starych, przebrzmiałych emocjach. Przeważnie ich aktywność kończyła się po nominacji. Tu jest ponadpartyjny problem, wszyscy kiedyś znajdziemy się na cmentarzu, i co dalej? A?


SEKRETARZ KW
2011-12-22 20:05:56 - MY DRODZY TOWARZYSZE ZAŁATWIMY POWYŻSZĄ SPRAWE NA NAJBLIŻSZY PLENUM .ŁĄCZYMY SIE Z WAMI. Tow. Siwak Albin.


Biskup?
2011-12-22 20:01:30 - Zapewne na bieżąco czyta. Wszak obok Sierpca ma swoją letnią rezydencję, na obrzeżach miasta, na rzut beretem. Biskup moim zdaniem nie zareaguje, on wyrósł ponad wszystko, ot taka prawidłowość. Nie liczmy na Ks. Biskupa. Trzeba mieć cywilną odwagę, taką ma Paweł Gąsiorowski. Jest historykiem, intelektualistą, publicystą, lokalnym patriotą, autorem książek. Popieram Jego działania.


do ponizej
2011-12-22 16:50:59 - Myslę ze sprawą naszego cmentarza nalezy zainteresować biskupa Jareckiego, naszego sierpczanina, napewno postara się tą sprawę uregulować z proboszczem,


do poniżej:
2011-12-22 16:19:10 - Popieram.... .


po oświadczeniu
2011-12-22 15:52:44 - Po oświadczeniu administratora cmentarza jeszcze raz przeczytałem tekst powyżej autorstwa Pana Pawła, nie znalazłem nawet namiastki tego co zarzuca Pan Malinowski. W tekście pana Pawła jest mocne zasygnalizowanie problemu, który narasta na cmentarzu od lat wszyscy to widzą i milczą BRAWO PANIE PAWLE za odważnie i kompetentne wskazanie problemu. Pan Malinowski powinien wrócić do nauczania początkowego to tam nauczą Pana czytać ze zrozumieniem. W tekście Pana Pawła nie na nawet najmniejszej próby oskarżeń czy też obrażania kościoła, księdza czy nawet, dziwnego administratora. Jeszcze raz brawo Panie Pawle, a Malinowski niech się wstydzi że jest tak ograniczony .


Poczucie
2011-12-22 12:33:09 - Poczucie szacunku do grobow ma wiekszość sierpczan. Składka na renowację calkowicie uzasadniona. Na pewno wielu sierpczan to zrozumie i wesprze taką akcje. Oczekujemy specjalnego konta, instytucji czy osoby a potem sprawozdania z tego co zrobiono i będzie ok.Człowiek, który to pokazal jako pierwszy jest godny szacunku.Brawo Panie Pawle Gąsiorowski, dzięki Panu ocknie się parę osób.Klasę pokażą ci co poprą Pana i Pana starania.Tym bardziej,że zna sie Pan na tym co Pan pisze.


Roman
2011-12-22 08:56:38 - Dawniej za rządów ks.Krawczyńskiego kiedy cmentarz był naprawdę parafialny takich numerów nigdy nie było.Jeśli trzeba było pieniędzy to ogłaszał i ludzie dali.Teraz po rewolucji biznesowej jeśli jest administrator to niech wykonuje usługi i obciąża finansowo odpowiednie konta.Jeśli nie wie jak to się robi to niech zmieni umowę.Czas ciemnogrodu się skończył!Nikt nie posądza pana administratora o zniszczenie zabytku, ale zwykły człowiek rozpozna co się zawaliło ze starości, a co za pomocą młota.Czy nie można ludziom wytłumaczyć że to zwykły wandalizm tylko robić z siebie pośmiewisko z jakimś tam wiatrem jak mogiła jest osłonięta od wiatru budynkiem kaplicy.Ach..... .


do 2011-12-21 14:20:42
2011-12-21 20:50:59 - skoro Pan Paweł jest takim idealnym człowiekiem (wzorem), któremu dobro i wizerunek Sierpca bardzo leżą na sercu niech zaangażuje się w zbiórkę środków na renowacje zabytkowych nagrobków. A tak nawiasem skąd Pan Paweł wie, iż uszkodzenia zabytkowego nagrobka faktycznie nie są wynikiem działania warunków atmosferycznych i oczywiście czasu. Dewastacja postępuje także wskutek zaniedbań w podjęciu renowacji we właściwym czasie a nie na rozbijaniu krzyży.


maly
2011-12-21 15:51:46 - to dopiero poczatek tego co sie bedzie dzialo i wychodzilo na jaw.


Panie Pawle!
2011-12-21 14:20:42 - Dla nas, miłośników Sierpca i ziemi sierpeckiej jest Pan wzorem do naśladowania! Oby więcej było takich ludzi, którym nie straszne układy i układziki sierpeckie! Brawo. I jeszcze jedno. Nie sądziłem, ze to napisze ale strona online Sierpca w przeciągu niedługiego czasu podjęla dwa bardzo istotne tematy, o któych dyskutował cały Sierpc - mianowicie zniszczenie placu Koronacyjnego pod budowę parkinku z dodatkiem krzyży i teraz temat niszczenia zabytkowych nagrobków. Brawo i jeszcze raz brawo! AZ


do artykułu
2011-12-21 14:01:54 - No właśnie. Okazuje się, że to wina Pana Pawła - jakże mogło być inaczej... Pan Malinowski swoim zachowaniem i tupetem sięgnął dna - no ale w sumie - co więcej mógł teraz zrobić?? --Ciekawa jestem tylko kto mu napisał ten tekst, bo nie sądzę, że on sam... Tonący brzytwy się chwyta - ten złapał się naszego lokalnego brukowca... szkoda słów.


Kurier
2011-12-21 13:34:43 - Kurier sierpecki po raz kolejny dzięki Sierpc online ma temat numeru. Ksiądz i administrator cmentarza poszkodowani i niewinni, historyk i badacz historii ich najwiekszy wróg a to wszystko i tak wina tropikalnych wichur szalejących nad Sierpcem... a to Polska właśnie...


o materiale w TV
2011-12-16 15:10:07 - Najśmieszniejsze jest tłumaczenie, że WIATR PRZEWRÓCIŁ KRZYŻ - ja się pytam - kto to wymyślił Pan Malinowski, czy Pan Ksiądz Więckowski? Bo na pewno któryś z nich. To parodia. Myśleli że jak potłuką po cichu - nikt się nie dowie - to w przyszłym roku, tak kroczek po kroczku, Dziekan pobuduje sobie nową kaplicę - może z chłodnią, może z domem pogrzebowym - a zyski z Panem Administratorem będą dzielić. A tu nagle - uppss - konserwator zaczyna proces wpisania cmentarza do ścisłego rejestru zabytków i objęcia go należytą ochroną - ze strony Pani Konserwator z Płocka, ale i Kurii w Płocku. W KOŃCU! NARESZCIE! Skończy się samowolka. Dziękujemy Panie Pawle, za ten jakże konieczny Vox Populi!


ogladacz
2011-12-16 14:28:43 - Material wypadl dobrze, dosc neutralnie, winnych oczywiscie nie wskazywano - jacys wandale zapewne, policja nie prowadzi sledztwa, bo jak prowadzic sledztwo przeciwko warunkom pogodowym - silny wiatr przeciez przewrocil krzyz, konserwator zabytkow stara sie o wpisac cmentarz na liste zabytkow aby juz nikt nie mogl bez jego zgody cokolwiek zmieniac w starej czesci, Malinowski belkotliwie przez telefon mowi, ze niech da konserwator pieniadze to bedzie utrzymywal stare pomniki w dobrym stanie, a kuria w Plocku obiecuje ze tez sie postara i znajdzie jakies pieniadze, dziekana naszego nie pokazali ani nikogo z wladz.


emeryt
2011-12-16 12:37:28 - Zastosowałem podany adres ale nie wyswietla mi ,ponieważ jakiejs wtyczki nie mam i jestem bezradny informatyk.Prosze w kilku słowach opisać jak wypadł ten reportaz i czyja wina.Dziekuje .


materiał z TVP
2011-12-16 11:53:44 - http://www.tvp.pl/warszawa/informacyjne/kurier-warszawy-i-mazowsza/wideo/15122011/5922021 Około 5-tej minuty zaczyna się reportaż z Sierpca.


patriota
2011-12-16 10:40:02 - Kto nie dba o przodków ten nie dba o własny NARÓD.


maly
2011-12-16 10:25:26 - i bardzo dobrze ze ktos sie tym zajmnie wystarczy popatrzec na zniszczenia.


do telewizja
2011-12-15 10:11:26 - I bardzo dobrze! jeszcze niech pójda sfilmowac zrujnowane wzgórze klasztorne!


Telewizja
2011-12-14 20:12:38 - Warszawska telewizja zainteresowała się wydarzeniami dziejącymi się na sierpeckiej nekropolii. W dni jutrzejszym, we czwartek 16 grudnia w godzinach przedpołudniowych będzie miała miejsce wizyta redaktorów i operatorów TV na sierpeckim cmentarzu. Zapewne zechcą rozmawiać na wizji z proboszczem i z administratorem. Zapewne zasięgną opinii różnych osób. Wiadomo już powszechnie, że na miejscu profanacji zabytkowego nagrobka wizytę złożyła sierpecka policja.


A teraz
2011-12-13 16:31:36 - Teraz to kto kogo powinien wykląć? Bo głównym winnym jawi się właśnie ksiądz? Administrator jest jakby narzędziem zaledwie...


Emila
2011-12-13 14:50:53 - Za takie coś to kiedyś ksiądz by takiego człowieka wyklął z wiary i społeczeństwa, a teraz....


$+zł
2011-12-13 14:45:43 - To jest przykład szanowania prawa wg.zasady" Mogą mi skoczyć...".


Elżbieta
2011-12-13 13:34:07 - Co tu komentować... Prymitywów wszędzie jest pełno. Pewnie do swoich celów chcą wykorzystać kawałek terenu. Oczywiście, że należy powalczyć o zachowanie kawałka historii Sierpca. Każde miasto powinno dbać o swoje nekropolie. Byłam we wrześniu we Lwowie. Widziałam wspaniale odrestaurowany cmentarz Orląt na Łyczakowie. Tam dopiero były toczone boje międzynarodowe o pamięć rodaków. Wierzę, że Wy tu w kraju świetnie sobie z prymitywną prywatą poradzicie. Pozdrawiam. Elżbieta.


Mówię za siebie
2011-12-13 12:51:35 - Myślę, że nikt tu piszący nie jest antyklerykałem. Mi chodzi o to, by nie orzekając o winie (mimo, że domyślam się kto jest winien) został szybko odbudowany zniszczony nagrobek. Nie jestem żądny kary. Nauką z tego wydarzenia powinno być zaniechanie pokusy pozyskania atrakcyjnych skrawków powierzchni cmentarnej, poczucie godności i poszanowania śmierci. Na każdego z nas Ona czeka. Memeto mori...


Alicja z Włók
2011-12-13 12:30:15 - Bardzo dziękuję panu, panie Pawle za interwencję i czekamy na odzew ze strony kurii i administracji sierpeckiej chyba kilka słów wyjaśnienia się należą.


do sierpczanina
2011-12-13 12:21:19 - Jeśli to księdza wina to dobry temat na wizytach kolędowych, ale ja nie wierzę, że to nasz Dziekan podjął taką decyzję, a tak na marginesie to zawsze tak będzie jak administrator cmentarza jest właścicielem zakładu pogrzebowego, trumiarzem, szefem kaplicy, lodówki i szefem armistów kościelnego.O wykształceniu nie wspominam, bo inteligentny człowiek zna i dba o historię swojego miasta.


sierpczanin
2011-12-13 11:14:51 - Zniszczenia na cmentarzu parafialny nie powinno rozpatrywać się w kategorii winy, lecz najpierw w kategorii odpowiedzialności. Odpowiedzialnymi za taki stan jest ksiądz Więckowski i administrator Malinowski. To ksiądz powołał takiego administratora że należy wstydzić się tego co dzieje się na cmentarzu.To ksiądz nie reaguje na to co robią ludzie administratora. Za brak nadzoru nad cmentarzem odpowiedzialność tych dwóch powinna zmieżrzć do uznania winy i kary.


Z. B. W-wa
2011-12-13 08:19:00 - Problem wandalizmu na cmentarzach jest istotnym problemem społecznym. Zwalczanie tej patologii powinno angażować organa ścigania, wymiar sprawiedliwości oraz społeczeństwo, które nie może przechodzić obojętnie wobec zdziczenia nielicznych jednostek. Podkreślić należy, że obowiązujące przepisy prawne dają sądom możliwość orzeczenia za czyny z art.288 par.1 K.k. poza karą pozbawienia wolności również obowiązek naprawienia wyrządzonych przestępstwem szkody. Jako ławnik sądowy miałem okazję brać udział w orzekaniu o winie dewastacji kirkutów żydowskich. W mojej działalności zawodowej zajmowałem się wieloma warszawskimi cmentarzami. Były to cmentarze historyczne jak Stare Powązki, Cmentarz Żydowski, Cmentarz Wolski Prawosławny i wiele innych. Bardzo podnosiło mi to ciśnienie, a szczególnie bezsilność wobec tego zjawiska. Niestety mamy w Narodzie grupę potomków Wandali.


do ponizej
2011-12-12 22:40:02 - Ja powiedziałabym raczej, że to bardzo pięknie, że młodzież myśli o ratowaniu nagrobków i nie ważne czy niemieckich czy żydowkich (o tych drugich jednak nie słyszałam). Za to karygodne jest, ze dorośli niszczą nagrobki na naszym cmentarzu. Młodzież która ratuje okoliczne cmentarze powinna zawstydzić tych starych wyjadaczy ale niestety... przykład tego nagrobka pokazał, ze ich nic nie jest w stanie zawstydzić. Za to moze wstyd poczują jak poczytaja nasze komentarze. Internet to wszak mocne medium


Pola
2011-12-12 22:35:10 - To bardo smutne, że znajdowały się pieniądze na renowacje okolicznych cmentarzy niemieckich, żydowskich..a nasze takie piękne, zabytkowe nagrobki będące świadectwem naszej historii i kultury są z głupoty czy chciwości zarządcy bezpowrotnie niszczone.


Ja...
2011-12-12 21:51:48 - Ja wiem jak się zakończy sprawa rozbitego grobu, o tuż podrzucą parę puszek po piwie lub porozbijanych butelek sfotografują i opiszą w lokalnej prasie o strasznej libacji na cmentarzu powiązanej z barbarzyńskim zachowaniem. Jeśli tak będzie to nie kupujcie takiej gazety bo już czytaliście. Ciekawe czy redaktor prasowy odważy się wykorzystać ten scenariusz.


do niżej
2011-12-12 21:25:13 - Może nie tyle winna, co współwinna - nie dopilnowała sprawy. Gdzież jest jej nadzór? A wina zarządcy i zleceniodawcy ów barbarzyństwa jest chyba jasna i bezsporna, prawda?


dotyczy ;konserwatorki;
2011-12-12 21:22:30 - Wreszcie stanęło na tym ,że winna jest ;konserwatorka; a nie zarządca z wielka kasą .Niech wam tak bedzie.


do do poniżej 2011-12-12 17:26:14
2011-12-12 19:58:36 - nie zmuszajcie pani"konserwatorki" do pracy,bo jej kawa wystygnie.


do Pomysł
2011-12-12 18:57:27 - Administrator powinien się tym zajmować, a jeśli brak funduszy to niech to co zrobi odpisze sobie w kosztach, on wie jak się to robi, ale trzeba chcieć.


P."Konserwator"
2011-12-12 18:51:13 - Ja uważam, że nie potrzeba ubliżać ks.Dziekanowi bo jak zaczęto opisywać dzieła o.Zarosy to się znalazł na kardiologii w Warszawie.Wystarczy apel pana Pawła wspaniałego historyka i patrioty, aby pani sierpecka konserwator ruszyła do akcji.Bardzo blisko jest też znany społecznik całego miasta pan Zdzisław, który już pewnie walczy o środki na odbudowę.Prędzej czy później wyda się kto i po co to zlecił.


Pomysł
2011-12-12 18:44:33 - A może spróbować zorganizować w Święto Wszystkich Świętych, specjalną kwestę na rzecz cmentarza? Zamiast stojących w bramach księży zbierających na swoje cele fundusze do puszek spróbować tak jak w Warszawie, a nawet Płocku kwestę na rzecz ratowania sierpeckiego cmentarza? Myślę, że dobrze byłoby spróbować inicjatywą tą objąć grupę młodzieżową historyczną Pana Tomka kowalskiego, którzy pewnie chętnie włączyliby się w ratowanie tego cmentarza. Może choć częściowo udało by się ratować niektóre zabytkowe nagrobki przed dewastacją przez tak niekompetentych i pełnych ignorancji ludzi?


do do szefa
2011-12-12 18:40:15 - Doktor don Vieco


APEL
2011-12-12 18:33:40 - Drodzy Sierpczanie! Gdy będziecie wybierali się na cmentarz, zwracajcie uwagę, na to co się tam dzieje. Fotografujcie niepokojące zmiany, zniszczenia. Zdjęcia przesyłajcie do administratora strony www.sierpc.com.pl albo zamieszczajcie na facebooku, aby można było zareagować, gdyby coś złego się działo. Niech powstanie SPOŁECZNY RUCH OCHRONY SIERPECKICH POWĄZEK. Razem możemy zrobić wiele. A teraz uratujmy to wyjątkowe świadectwo historii naszego miasta - grób Witolda Waśniewskiego.


do poniżej
2011-12-12 18:17:13 - Skończmy dyskusje bo schodzimy z tematu ,powiem tak jest ksiadz ,który z pogrzebów ma niesamowite dochody jest konserwator zabtków ,który ma niesamowite kompetencje i któremu podlega ten i inne cmentarze/nawet wyrąb drzewa/ musi byc z nim uzganiany to po co 3 siła ,która nie ma kompetencji i wiedzy w tym zakresie.


a propos Pani "konserwatorki"
2011-12-12 17:56:32 - Gdzie Rzym, gdzie Krym. Pani Konserwator z Płocka ma co i gdzie robić, skoro jest już posada, za którą się płaci, to nadzór ze strony tej Pani powinien być. No chyba, że zatrudniona jest w urzędzie... tak ad hoc... a z zabytkami niewiele ma wspólnego ? ? ? Może pora ją zmienić?


do do poniżej
2011-12-12 17:49:32 - Rzeczywiście jest ta pani, własnie ona zajmowała sie wykurzeniem gap z parków i ławkami przez nich obsmarowanymi, rzeczywiście powinna tą problematyka sie zając .Ale lepiej może NIE ,bo żadnego pomnika nie będzie.Lepiej niech to będzie w gestii WOJEWÓDZKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW.


do poniżej
2011-12-12 17:26:14 - Nie zgodzę się. Miasto ma i to wiele wspólnego z zabytkami. Jest etat w Urzędzie, gdzie pracuje jedna Pani, które /teoretycznie?/ zajmuje się ochroną zabytków w naszym mieście. Nie jest to co prawda stanowisko Miejskiego Konserwatora Zabytków, ale funkcję ma, pensję bierze i rejestr prowadzi. Jak na razie z tego co się zorientowałam jedyną jej funkcją jest rozsyłanie Panów od zieleni miejskiej w okolicach 11 listopada i rozdysponowanie chryzantemami na pomniki z okazji świąt narodowych. No ale jednak coś powinna robić - a nie robi. Potrzeba kogoś, kto bezstronnie /bez względu na opcję polityczną i lokalne układziki/ zrobi porządek z tym bajzlem, bo to zaczyna przechodzić ludzkie pojęcie. Totalna samowolka!


do do Przepraszam
2011-12-12 17:19:39 - Nie sądze aby miasto dysponowało rejestrem zabytkowych nagrobków .Jest to w gestii konserwatora zabytków w Płpcku oraz zarządcy cmentarza.To ,że przedstawiciel zarządcy jest radnym miejskim nie ma wpływu ani skutku aby miasto odpowiadało za ;podmiot gospodarczy; /kościelny/ ,który czerpie dochód ,jak sadze pokazny i którego mysle stac na renowacje 2,3 grobów rocznie.A GDYBY DALI PRZYKŁAD ,ZA NIMI POSZLIBY INNI.


kazik
2011-12-12 16:59:47 - Jeżeli faktycznie to były zabytkowe groby to jest odpowiedni paragraf K.K, na podstawie którego niszczenie zabytków podlega karze.


do Przepraszam!
2011-12-12 16:55:42 - Nie chodzi o oskarżenia Ratusza, proszę tylko o odpowiedź, czy władze miasta sprawują jakiś nadzór, czy ktoś ma plan ochrony zabytków, czy je ktoś rejestruje, chyba to jest w kompetencjach władz. Przecież można szukać fundatorów, ogłaszać zbiórki publiczne, choćby przy okazji Wszystkich Świętych, itd., można składać wnioski do ministerstwa czy fundacji, ale do tego trzeba chęci i oczywiście ŚWIADOMOSCI celu. Z tego co czytam, zarządca cmentarza jest we władzach miasta, czy on działa w imieniu władz, czy własnym? A przy okazji, ile środków z funduszy miasta przeznaczono przez te kilka lat na ten cel i ile grobów dzięki temu zachowano. Kto realizował te renowacje? Może okaże się, że władze odgrywają bardzo pozytywną rolę w tym zakresie, warto, żeby mieszkańcy o tym wiedzieli.


Władze Miasta?
2011-12-12 16:47:16 - We władzach miasta to jest administrator cmentarza, więc jeśli to jego sprawka (zniszczenie zabytkowego nagrobka), to władze miasta jak najbardziej są w to zamieszane! A ksiądz dziekan to nie jest władza miasta? A kto w dniu 11 listopada w Państwowe Święto przewodniczył obchodom tej uroczystości, bo nie burmistrz , ani starosta. Cmentarz jest parafialny więc ta duchowna władza miasta też jest zamieszana w barbarzyństwo niszczenia zabytków, kultury i historii.


odnosnie ksiedza Lisowskiego
2011-12-12 15:40:17 - Toż ,to historia Sierpca .Tak inteligentnego , bezinteresownego KAPŁANA ze swiecą SZUKAC Macie racje ,że ---dlaczego GO usunieto.2 tygodnie temu odbyła sie prezentacja ksiązki -----w której jest EPIZOD SIERPECKI ,a mianowicie ks.Lisowski oddawł slub Kamilowi Baczyńskiemu w Warszawie a za 3 dni Kamil poległ w powstaniu warszawskim.Plakac sie chce jak człowiek co rusz słyszy o wynaturzonych rzeczach.Wyyy z Polski na zielona wyspę Tuska.


Antoni
2011-12-12 15:15:49 - No dobrze, betonowe ramki krzyż zabiorą na wspomniane już wysypisko na Placu Koronacyjnym, a co z tym co w ziemi zostało.Bo nikt dawno nie płacił za najlepsze miejsce?To von!!Ciekawe co zaplanowali przy tej kaplicy, pewnie balkon do głoszenia słowa bożego.


Do Księdza Dziekana
2011-12-12 15:01:54 - Jak tak można? "Czyści" ksiądz poprzez ręce zupełnie nieświadomych pracowników-grabarzy Pana Malinowskiego nasz historyczny cmentarz. Pierwszy krok to była ekshumacja grobu księdza Lissowskiego, który przez tyle lat spoczywał na miejscu które sam sobie wybrał --za kaplicą. Dziś już Go tam nie ma. Potem usunięto nagrobek po lewej stronie kaplicy--też ktoś tam leżał. Teraz jedyny niewygodny dla "estetyki" kaplicy, gdzie raz do roku się ksiądz pojawia, stał się zabytkowy nagrobek XIX-wiecznego studenta. No tak, jak nie wygodny, to trochę potłuczmy, trochę pokażmy, że nikt się nie zajmuje, a w okolicy świąt jak wszyscy zajęci będą innymi sprawami, Pan Malinowski wyślę swoich dwóch pracusiów, którzy zamiotą, zagrabią i będzie "porządek". Straszne to wszystko. Co pozostanie po nas, jeśli nadchodzą takie czasy, że nawet pamiątki historyczne tak barbarzyńsko się "sprząta", a fu!


przepraszam !
2011-12-12 14:51:34 - Ale nie słyszałam nic na temat aby władze miasta miały jakiś zwiazek z niszczeniem nagrobków, wręcz przeciwnie .Zinicjatywy niektórych radnych i burmistrza od roku 1997 cyklicznie / w miare posiadanych /środków sa odnawiane nagrobki .Prosze poszukiwac sprawców z dala od ratusza.


Do p.Pawła
2011-12-12 14:45:19 - Na sierpeckim cmentarzu dużo już było tego typu ekscesów.Wszystkie ucichły i już.Co do sprawy niszczenia grobów zgadzam się z panem, że trzeba sprawcę ująć i ukarać, a grobowiec naprawić.Co pan myśli o tych co zdewastowali kwatery i pomnik wojenny z 1915r?Od lat powojennych ten proceder jak pan sam zobaczył jest bezkarny.


Panie Pawle
2011-12-12 12:50:20 - Sprawa jest bardzo prosta.Administrator posiada polisę ubezpieczeniową na teren cmentarza, jeśli się ktoś zgłosi i przedstawi szkodę to coś tam zrobią, a w tym przypadku nikt, to się sprząta krzyże wywala na składowisko przy Klasztorze, a plac, no co?Się sprzedaje!!!Tak ginie człowieczeństwo w Sierpcu.


M.
2011-12-12 12:46:29 - Popieram w pełni!


do Ja się tym zajmę!
2011-12-12 12:31:18 - Popieram Cię całkowicie, jednak wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłaby skarga zbiorowa. Proponuję na tym forum umieszczać skargi i po wydrukowaniu można by dołączyć do zbiorczej. To, że będą anonimowe nic nie szkodzi, gdyż w wielu sprawach anonimy są rozpatrywane. Zresztą jeżeli skargi byłyby jawne proboszcz mógłby potępić je jawnie z ambony.


Ja się tym zajmę!
2011-12-12 10:27:49 - Napiszę list do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zawiadomię o tym skandalu Biskupa Płockiego i Prymasa Polski. Prokuraturę Generalną sobie daruję, bo to organ teoretyczny, zależny i zupełnie nie wydolny i już wiem co odpiszą, że jest to "czyn o małej szkodliwości społecznej". Nie może tak być, że są odbudowywane cmentarze niemieckich osadników na Mazowszu, a niszczone polskie historyczne nagrobki, dzieła sztuki będące pod ochroną konserwatora zabytków.


Brawo Panie Pawle!
2011-12-12 09:59:50 - O takich rzeczach trzeba mówić! Co za czasy nastały, że o zabytki troszczą się zwykli obywatele a osoby do tego powołane lub zarządzające danymi miejscami tylko niszczą i zabierają miastu jego historyczną tożsamość! To skandal co się ostatnio w tym miescie wyprawia - choćby niedawno opisana tu sprawa zrujnowania placu przy klasztorze i budowania tam parkingu. Oby udało się uratować ten nagrobek a także inne, na które pewnie też już robią zakusy


w ów sprawie
2011-12-12 09:29:14 - Wstyd i hańba - zarówno ze strony Pana don Vieko jak i Szanownego Księdza Kanonika Dziekana Andrzeja. Kolejny, kolejny nagrobek zniszczony - niby po cichu, niby nikt nie widzi, ładnie posprzątamy, a potem sprzedamy kolejne place na nowe pochówki. Stara część naszego cmentarza to historia - nasze dziedzictwo - a przecież pojawiające się nowe nagrobki w okolicach kaplicy na cmentarzu nie biorą się z nikąd - na pustych placach - powszechnie wiadomo, że miejsca wokół kaplicy są w cenie - stare groby usuwamy - a sprzedajemy miejsca po kosmicznych cenach - TO JEST BIZNES. Jak nie wstyd Panu Panie Malinowski, jak nie wstyd księdzu Księże Dziekanie? - Jakie wy wystawiacie o sobie świadectwo?! - Brakuje w naszym mieście nadzoru konserwatora zabytków - kogoś kto by im stale patrzył na ręce - bo zniszczą wszystko, wyprzedadzą wszystko, zrównają z ziemią i sprzedadzą - wypełniając tym swoje kieszenie. Jeszcze raz powtórzę - WSTYD!


Do ks. Andrzeja
2011-12-12 08:53:01 - Uważam, że to wina Księdza. Proszę wystąpić do prokuratury, by znaleźć sprawcę. Albo nie, proszę pilnie spowodować naprawę zabytkowego nagrobka. Wstyd być może wtedy będzie mniejszy, Księże Dziekanie.


d. mieszkanka
2011-12-11 23:09:12 - Czym sie zajmuje ta firma?


internauta
2011-12-11 22:56:28 - Administratorem cmentarza jest firma p. A. Malinowskiego - radnego miejskiego, proboszczem parafii odpowiedzialnej za cmentarz jest ksiadz A. Wieckowski - jak cos to wiemy kto tak chlubnie zapisze sie w historii naszego miasta. Mlodziez ratuje pamiec o przodkach a dorosli te pamiec niszcza


dawna mieszkanka
2011-12-11 22:44:31 - Kto podejmuje te decyzje, przecież ma jakieś nazwisko(a)? Z pewnością znajdzie odpowiednie miejsce w pamięci mieszkańców miasta. Dlaczego to robi, z głupoty czy chciwości? Kto to akceptuje - ksiądz czy władze miasta, czy wie o tym konserwator zabytków, czy tu jest ktoś taki ...? Tymczasem sierpecka młodzież odnawia stary, niemiecki cmentarz na Osówce, a w Sierpcu ktoś systematycznie likwiduje zabytkowe nagrobki. Droga Młodzieży, zawalczcie również o przetrwanie zabytków historii waszego miasta. Niech Was natchnie fragment napisu na cmentarzu zakopiańskim: "Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie". Proszę, zróbcie przy tym wiele hałasu.
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.