logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online

Inauguracja Sierpeckiej Izby Muzealnej - 15 I 2006r.

2006-01-20

Bez fanfar i zbędnego szumu miała miejsce inauguracja działalności Sierpeckiej Izby Muzealnej. Powstała z inicjatywy ks. Jana Oleszki Izba Muzealna mieści się w Domu Pielgrzyma przy sierpeckim Klasztorze. Z założenia jest to lokalizacja czasowa - docelowo Muzeum ma powstać na poddaszu Kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Jak na razie zasób eksponatów jest raczej skromny - fotografie, dokumenty, militaria itp. Chociaż są już perełki w postaci munduru i odznaczeń Wiktora Ostrowskiego, czy pamiątek po ks. Leonie Kulasińskim (niestety wszystko wypożyczone czasowo). Podkreślić trzeba, że osoby zaangażowane w tworzenie Izby Muzealnej nie maja zamiaru ograniczać się do prezentacji osób związanych z jakąś konkretną organizacją, czy ruchem politycznym lub konspiracyjnym. Dla wszystkiego, co jest związane z historią Sierpca i ziemi sierpeckiej, jest miejsce w nowo powstałym muzeum - bez względu na powiązania ideowe, polityczne czy jakiekolwiek inne.

Najcenniejszym nabytkiem do chwili obecnej są bez bez wątpienia pamiątki po Henryku Gutowskim - żołnierzu konspiracyjnej Polskiej Organizacji Zbrojnej działającej podczas II wojny światowej. Teksty rozkazów operacyjnych, oryginalne szkice instruktażowe jak dokonać zasadzki czy skonstruować granat, odznaczenia itp. Wszystkie te pamiątki dla Izby przekazała wdowa po Henryku Gutowskim.

Jak na razie wśród skromnego zasobu znalazły się poza tym militarne pamiątki z terenu Sierpca i ziemi sierpeckiej, które potwierdzają burzliwą przeszłości tego regionu, a nawet kawałki naczyń z wypalanej gliny świadczące o bardzo wczesnym osadnictwie na tym terenie. Mapy, stare banknoty i tak dalej - początek może nie imponujący, ale to przecież właśnie początek - trzeba mieć nadzieję, że teraz będzie coraz lepiej.

Ponadto do ekspozycji dołączono galerię przywódców Armii Krajowej, którzy wprawdzie bezpośrednio na pewno nie mieli styczności z naszym terenem, jednakże organizatorzy doszli do wniosku, iż tym ludziom również należy się hołd. Z pewnością w przyszłości podobne galerie będą się pojawiały.

Cóż można dalej powiedzieć na ten temat? Chyba jeszcze to, że twórcy Sierpeckiej Izby Muzealnej liczą zarówno na zainteresowanie jak i współpracę mieszkańców, a tym samym powiększenie zasobu - choćby i na zasadzie czasowego depozytu. W końcu, jak twierdzą, muzeum jest dla kolejnych pokoleń - po nas często nawet nie zostanie wspomnienie, a wszelkiego rodzaju pamiątki tak.

Równocześnie z inauguracją Izby Muzealnej otwarto Wystawę Misyjną, na której zaprezentowano bogatą kolekcję pamiątek z Afryki. Przykłady lokalnego rękodzieła, przedmioty codziennego użytku, a nawet broń tworzą bardzo zróżnicowaną i bez wątpienia ciekawą kolekcję. Są to przedmioty, które przywieźli Pallotyni-misjonarze.

Obie wystawy są dostępne dla wszystkich, choć aby zobaczyć ekspozycję trzeba najpierw udać się na plebanię, za kościołem i tam powiedzieć o co chodzi. Z czasem i to zostanie ułatwione, jednak na chwile obecną niestety jest to konieczność.Zobacz galerię zdjęć dalej

Tagi: Klasztor w Sierpcu


Tomasz Krukowski


Komentarze do artykułu: [7]


Gość
2006-02-16 23:12:15 - Warto tam zajrzeć ?


Tomek
2006-02-10 14:05:34 - Dziękuje ,,jrs'owi" za odpowiedź. Jestem bardzo wdzieczny za bardzo dobre i wyraźne wytłumaczenie. Jeśli masz jakiekolwiek inne ciekawostki zwiazane z kosciołem klasztornym to bardzo prosze o odpowiedź. A jeszcze bardziej bylbym wdzieczny o jakies ciekawe fotki. Mam pytanie , a raczej dwa: kto kryje sie pod pseudo ,,jrs" (bardzo chętnie pogadał bym z nim na sierpeckim chacie), a drugie to skąd ,,jrs" zna takie ciekawostki, i gdzie jest wejście do tych schodów? Od wewnatrz, czy od wewnątrz? Acha i jeszcze jedno jakby ,,jrs" mogł mi odpowiedziec skąd ks. Oleszko wiedzial o takich schodach, poddaszu i kryptach? Czy księza prowadzacy kosciół na wzgórzu Loret ukrywają jeszcze jakieś tajemnice? Proszę o Odpowiedź : kemotsierpc14@autograf.pl


jrs
2006-02-08 17:42:03 - Schody są. Jeśli usiądziesz w głównej nawie kościoła i popatrzysz na boczny ołtarz z lewej strony, to zrozumiesz co kryje się za prostokątnym występem murów o wymiarach ok.2x2 m. Wewnątrz są stare gotyckie schody, spiralne i ciasne tak, że jedna osoba tylko może nimi przechodzić. Prowadzą od podziemnych krypt grzebalnych, gdzie znajdują się trumny ze zwłokami fundatorów kościoła do samej góry, czyli na poddasze nad nawą główną. W połowie tej wysokości jest odejście do przyszłej siedziby Izby Muzealnej. Schody te zostały zasypane i zamurowane częściowo przez Niemców i do tej pory nie udrożnione. Aby to zrobić trzeba poważnego wysiłku zaczynającego się od uzgodnień z konserwatorem zbytków. To by było na tyle.


(tk)
2006-02-07 08:27:53 - Izba Muzealna znajduje się obecnie w Domu Pielgrzyma. Docelowo planuje się jej umieszczenie na poddaszu, jednak do tego długa droga. Tak więc proszę się nie martwić, jak się teraz tam wchodzi, bo nie widzę podstaw do tego. Nie będziemy podawać szczegółów - im więcej niespodzianek, tym lepiej ;-)


Tomek
2006-02-07 07:27:41 - To znów ja. Panie Tomaszu! Prosze o odpowiedź!


Tomek
2006-02-06 19:13:24 - To znów ja - Tomek. Panie Piotrze co z tym poddaszem?


Tomek
2006-02-02 14:49:54 - Bardzo dobry pomysł, ale jak się wchodzi na ten poddasz? Napiszcie gdzie są schody?
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.