logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online

Królewski Orszak w Sierpcu - 6.01.2014 r.

2014-01-07

Trzej Królowie - Kacper, Melchior i Baltazar - śpiewają z sierpczanami kolędy.
Trzej Królowie - Kacper, Melchior i Baltazar - śpiewają z sierpczanami kolędy.


Już dawno nie było w Sierpcu tak radosnej, jednoczącej tłumy mieszkańców imprezy. Mowa o zorganizowanym po raz pierwszy w dniu Objawienia Pańskiego - 6 stycznia - Orszaku Trzech Króli. Do ogólnopolskiej inicjatywy włączyły się w tym roku trzy sierpeckie parafie na czele z ich proboszczami. Barwny pochód ulicami miasta prowadzili Trzej Królowie - na czele swoich Orszaków, czyli parafian z poszczególnych parafii. Aby uatrakcyjnić pochód, każdej parafii przypisany był inny kolor - reprezentujący inny kontynent - i tak parafia św. Benedykta, z której wyruszył pochód o godzinie 13:15 na czele z jej Królem - księdzem Stanisławem Zarosą - reprezentowała Orszak Afrykański - kolor niebieski; parafia farna - z księdzem dziekanem Andrzejem Więckowskim - reprezentowała Orszak Europejski - kolor czerwony; zaś parafia św. Maksymiliana Kolbego - Orszak Azjatycki - z księdzem Tomaszem Kadzińskim - kolor zielony.

W Orszaku nie mogło zabraknąć zwierząt - pochód pilotował osiołek, zaś Trzech Mędrców ze Wschodu poruszało się bryczką z końmi. W świętowaniu i wspólnym kolędowaniu udział wzięły setki sierpczan, którzy dodatkowo zaopatrzeni byli w charakterystyczne korony z papieru, śpiewniki z kolędami, a także naklejki z orszakowym logo.

Trzej Królowie a więc Kacper, Melchior i Baltazar poruszali się stylową bryczką i wraz z mieszkańcami śpiewali radosne kolędy. Ostatnią stacją Orszaku był plac przed Centrum Kultury i Sztuki, gdzie odbył się koncert kolęd i wspólne kolędowanie, zaś Mędrcy - sierpeccy proboszczowie, specjalnie tego dnia ucharakteryzowani - rozdawali mieszkańcom miasta prezenty - dary - symboliczne cukierki i obrazki.

Orszak Trzech Króli to wyjątkowo udana impreza, która, miejmy nadzieję, będzie odbywała się w Sierpcu co roku.

Zapraszamy do oglądania foto - galerii z wydarzenia.Zobacz galerię zdjęć dalej

Tagi: Orszak Trzech Króli


Magdalena Staniszewska


Komentarze do artykułu: [13]


do ślubu...
2014-02-19 19:45:50 - Do Kaśki. Karoca i piękne konie są ze Szczutowa. Wiem bo moja kuzynka w zeszłym roku jechała do ślubu tylko konie były kare.


kasia1994
2014-01-28 19:07:44 - Witam wszystkich! Super orszak, wszystko wspaniale zorganizowane. Mam jedno pytanie skąd była ta cudowna karoca i piękne konie. Moim marzeniem jest jechać taką do ślubu. Z góry dziękuje za info :)


do poniż.
2014-01-18 15:38:44 - Nasz Sierpecki Orszak na tle innych miast wypadł ( tak ja uważam ) wzorowo i niech się uczą inni.


K.Piotrowska (Łopuszyńska)
2014-01-18 14:22:34 - Dziękuje bardzo za ten link na youtu.be - obejrzałam z wielką przyjemnością - wielkie dzięki :-)


Dla wszystkich
2014-01-14 10:41:42 - http://youtu.be/1UjbeiXlWFk oglądajcie film, warto.


do kk
2014-01-10 21:29:56 - To, że jest organizowany Orszak było wiadomo dużo wcześniej i każdy zgodnie z przynależnością do swojej parafii miał coś tam przygotować.To, że przybyło na ulicę tyle tysięcy ludzi to nie jest powód, aż do tak wielkiej radości.Prawdziwi wierzący parafianie przybyli tu aby świętować czyli radować się z narodzenia Pana, ale jak było można zauważyć to jest mała garść, reszta to też wierzący, ale z zeświecczeni czyli tylko przychodzą i obserwują co się dzieje.Tych drugich jest ogromna większość, a szkoda bo tacy nie było, sakramentów też, więc niczego nie trzeba było się bać, ten kawałek gadżetu jakim jest szalik, kapelusz, sztuczne kwiaty czy baloniki każdy mógł przynieść, ważne aby było kolorowo, bo takie ma być nasze życie.W naszym Sierpcu żyje większość ludzi starych i każde większe zgromadzenie kojarzy im się z powagą i cenzurą, ale te czasy już minęły trzeba się cieszyć tym co nam zostało, żyjmy kolorowo bo czerń przyda się na inną okazję.Bierzmy przykład z karnawałów w Brazylii tam to dopiero jest kolorowo i wesoło.Co do wypowiedzi "kk" to się zgadzam, ale to był pierwszy raz, a ten pierwszy to każdemu nie zawsze się aż tak udaje.


kk
2014-01-10 17:51:07 - Orszak uważam za wspaniałe przedsięwzięcie, a jak na pierwszy raz poszło wyjątkowo dobrze - brawa ogromne dla Mieszkańców za liczne przybycie. Na przyszłe lata można pomyśleć o większej ilości atrakcji - jasełka, występy uliczne, przebierańcy - żeby urozmaicić to wydarzenie. Mam tylko jedno zastrzeżenie - od kiedy to Trzej Królowie jechali bryczką????? Wydaje mi się, że szli pieszko za światłem gwiazdy betlejemskiej....no cóż :)


do Ale o co chodzi
2014-01-08 18:46:58 - Popieram Twoją wypowiedź i od siebie chciałem jeszcze dodać, że jeden z mędrców był czarnoskóry.


Orszak o.k.
2014-01-08 16:37:38 - Dawniej uczeni w piśmie też mięli ten sam problem co ty dzisiaj. Myślono i pisano różne dzieła o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi i nic z tego nie wyszło.Wreszcie zmieniono nazwy na święta zimowe i wiosenne i to się przyjęło, ale nie na długo bo zmieniły się opcje poglądowe i zapotrzebowanie było "do Boga", więc zalegalizowano na czerwono w kalendarzach święto Trzech Króli.Jest to święto pogańskie bo tamci królowie nie byli chrześcijanami no bo jak.Najważniejsza jest tradycja, a u Polaków w szczególności i tak po świętach jest przypomnienie o podarkach od dawnych króli i ty też możesz być królem i złożyć podarek np.na tacę.Nauka kościoła mówi, że Święta Bożego Narodzenia są świętami radosnymi rodzinnymi, ale nie można zapominać o obowiązkach należnych w wspólnocie.Wielkanoc jest pięknym świętem i w zupełności by wystarczyło bo to jest początek Kościoła, ale i zarazem smutnym więc obchodzimy Boże Ciało i tak mija rok.Orszak w Sierpcu przeszedł dopiero pierwszy raz i odniósł ogromny sukces frekfencji, ale czy tak jest do końca.Prawdziwi uczestnicy byli zgodnie z regulaminem przyodziani w odpowiednie barwy, była ich duża mniejszość, a reszta to jak w Sierpcu zwykli gapie.Tak było na Kasztelani, a na końcu nie było nikogo.Myślę, że organizatorom Orszaku nie zabraknie pomysłów, aby wabić coraz więcej nawet i gapiów.Dla polityków jest to dobra lekcja poglądowa jak wabić tłum np.wyborców.


Ale o co chodzi
2014-01-08 12:32:40 - z tym orszakiem opóźnionym o całe 13 dni?!? Ludzie przecież wg tradycji katolickiej to trzej magowie (a nie królowie - patrz: Biblia) przybyli 24 grudnia, a nie 6 stycznia (tego dnia przybyli do prawosławnych). Czemu ma to służyć bo nie pojmuję? Taki orszak i święta rodzina to chyba nie ten czas w naszej kulturze i tradycji. Jakieś rozdwojenie jaźni nam ktoś zafundował. A jakby tak wielkanoc obchodzić 2 raz? Raz po katolicku (wielki tydzień zakonczony zmartwychwstaniem), a za dwa tygodnie znowu Jezusa osądzić i do krzyża przybić?


też byłam
2014-01-07 20:53:31 - Super sprawa. Niech stanie się tradycją w mieście


mieszkanka
2014-01-07 20:07:06 - Orszak był naprawdę wspaniały!Coś pięknego! Wspaniałe widowisko które naprawdę wymagało ogromnego przygotowania!Dziękujemy organizatorom za tak wspaniałe przeżycie!


Mieszkaniec
2014-01-07 18:48:44 - Nigdy nie mogłem sobie wyobrazić Świętej Rodziny no bo i malowidła w kościołach przedstawiały Ich fatalnie.W sierpeckim orszaku Maria, Józef i maleńki Jezusek niesiony przez mamę wyglądali tak naturalnie, że mogliby posłużyć do ilustracji Bibli.Żeby nie ten orszak to człowiek by pomyślał, że Św.Rodzina zstąpiła z nieba, wyglądali zjawiskowo.Hit 2014r.
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.