XX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży z udziałem KS Taekyon Sierpc - 22.06.2014 r.

2014-06-24

XX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży z udziałem KS Taekyon Sierpc, 22.06.2014 r.
XX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży z udziałem KS Taekyon Sierpc, 22.06.2014 r.

W dniach w 20-22 czerwca 2014 r. we Wrocławiu odbył się finał XX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych. Na obiektach Wrocławskiego AWF-u zawody rozgrywano w Taekwondo Olimpijskim. Były to jednocześnie Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych. W reprezentacji Mazowsza znalazło się aż 5 zawodników KS Taekyon i trener Artur Balcerowski. Kwalifikację do finału i prawo występu w Reprezentacji Mazowsza wywalczyli sobie na turnieju eliminacyjnym w Nidzicy. W składzie kadry Mazowsza znaleźli się Lidia Lewandowska w kat. -59 kg, Bartosz Duszyński w kat. -37 kg, Sebastian Sawicki vel Sawczenko w kat. - 53 kg, Patryk Mazurowski w kat. - 61 kg, Łukasz Łyczkowski w kat. + 65 kg.

Najlepszy występ zanotował Sebastian Sawicki. Początek zawodów nie był najlepszy w jego wykonaniu, ponieważ wysoko przegrał 2:8 pojedynek z zawodnikiem OKT Opole - Piotrem Zielińskim. Z uwagi na to, że zawodnik z Opla dostał się do finału zawodów przed Sebastianem, pojawiła się szansa na zdobycie brązowego medalu w repasażach. Przeciwnikiem Sebastiana był Adrian Wojtkowiak z AZS OŚ Poznań. Początek walki nie wróżył dobrego zakończenia. Po pierwszej rundzie Sebastian przegrywał już 1:4. W drugiej rundzie został jeszcze na dodatek kopnięty w krocze i mało brakowało musiałby przerwać walkę. Zacisnął zęby i na początku drugiej rundy kopnięciem na głowę z nogi wykrocznej doprowadził do wyrównani 4:4. Przeciwnik rzucił się do ataku żeby odrobić utraconą przewagę i nadział się na dwie kontry Sebastiana. Pojedynek zakończył się wynikiem 6:4 i Sebastian zdobył brązowy medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Sebastian jest obecnie jedynym zawodnikiem w Klubie, który regularnie zdobywa medale na wszystkich zawodach. Do brązowego medalu z Międzynarodowego Turnieju Bydgoszcz Cup, brązowego medalu z kwalifikacji w Nidzicy dorzucił teraz brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych. Sebastian ma dopiero 13 lat i jeszcze przez rok będzie rywalizował w tej kategorii wiekowej. Niestety sam jeszcze nie potrafi do końca określić czy chce dalej trenować taekwondo i jego zaangażowanie w trening pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Jednak ewidentnie ma talent i bardzo duże predyspozycje, które umieszczają go w ścisłej czołówce zawodników w kraju w jego kategorii wagowej. Jest obecnie na 3 miejscu w rankingu Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego.

Najbliżej walczenia medalu była Lidia Lewandowska, która w pierwszym pojedynku wynikiem 16:2 pokonała Lidię Wypych z Dragona Długie Stare. W kolejnym pojedynku uległa wynikiem 5:11 zawodniczce UKS Smoki Rapkowice. W finale repasaży Lidia prowadził już 5:2 z Wiktorią Salatą z AZS OŚ Łódź, jednak ostatecznie przegrała 5:7. Bardzo dobrze też powalczył Bartosz Duszyński który co prawda przegrał swój pojedynek 5:6 z zawodnikiem Pomorza Świnoujście - Mateuszem Szczytniewskim, ale w tym pojedynku zapadło kilka niezrozumiałych decyzji sędziowskich, które zabrały Bartkowi 3 zdobyte punkty, co miało zdecydowany wpływ na wynik. Patryki Łukasz niestety przegrali swoje pierwsze pojedynki i uplasowali się na miejscach 5-8. jednak wyniki naszych zawodników na pewno przyczyniły się do utrzymania, podobnie jak w latach ubiegłych, 3 miejsca w klasyfikacji województw dla Reprezentacji Mazowsza.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w sportach letnich jest rozgrywana od 20 lat i jest największą imprezą odbywającą się co roku w Polsce. Startują w niej zawodnicy uprawiający wszystkie dyscypliny olimpijskie. Medaliści tej imprezy a więc także Sebastian otrzymywali od PKOl odznakę "Pierwsze Kółko Olimpijskie" symbolizujące rozpoczęcie drogi do startu w przyszłości na Igrzyskach Olimpijskich. Niestety wg informacji z Ministerstwa Sportu prawdopodobnie XX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży była ostatnią. Ministerstwo zapowiada wycofanie się z organizacji tej imprezy.