logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online

Białe kręgi na niebie nad Sierpcem - co oznaczają?

2022-04-19

Białe kręgi na niebie oznaczają, że polskie niebo zapełniło się wojskowymi samolotami i śmigłowcami sprzymierzonych wojsk NATO, które nieustannie monitorują przestrzeń powietrzną na swojej wschodniej flance, w związku z rosyjską wojną, która toczy się na Ukrainie. Fot. z dnia 17.04.2022 r.
Białe kręgi na niebie oznaczają, że polskie niebo zapełniło się wojskowymi samolotami i śmigłowcami sprzymierzonych wojsk NATO, które nieustannie monitorują przestrzeń powietrzną na swojej wschodniej flance, w związku z rosyjską wojną, która toczy się na Ukrainie. Fot. z dnia 17.04.2022 r.


Ruch na polskim niebie śledzić można na ogólnodostępnych stronach, np. FlightRadar24.
Ruch na polskim niebie śledzić można na ogólnodostępnych stronach, np. FlightRadar24.

Wielu z sierpczan zapewne w ostatnim czasie zauważyło charakterystyczne smugi na niebie. O ile przecinające się na bezchmurnym niebie proste linie nie są niczym niezwykłym - jest to ślad, który zostawił przelatujący właśnie nad naszymi głowami samolot, o tyle duże pętle, które często widać teraz na niebie, wzbudzają szereg pytań.

Niestety owe specyficzne kręgi w powietrzu mają związek z rosyjską wojną, która toczy się na Ukrainie i oznaczają, że polskie niebo zapełniło się wojskowymi samolotami i śmigłowcami sprzymierzonych wojsk NATO, które nieustannie monitorują przestrzeń powietrzną na swojej wschodniej flance. Królewskie Siły Powietrzne Wielkiej Brytanii (Royal Air Force) można ujrzeć głównie nad północną Polską, natomiast maszyny US Air Force oraz US Army latają nad południową częścią kraju. Obecnie nad Polską lata kilka jednostek.

Smugi, które widzimy na sierpeckim niebie zostawiają tzw. stratotankery - powietrzne tankowce amerykańskie używane głównie do tankowania samolotów wojskowych.

Ruch na niebie śledzić można na ogólnodostępnych stronach, np. FlightRadar24. Nie wszystkie maszyny będą tam jednak widoczne - samoloty bojowe podczas działań operacyjnych zazwyczaj są ukryte.
Komentarze do artykułu: brak komentarzy
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.