logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online

Śmigus dyngus na ludowo w skansenie - 18.04.2022 r.

2022-04-19

Śmigus dyngus na ludowo w sierpeckim skansenie, 18.04.2022 r.
Śmigus dyngus na ludowo w sierpeckim skansenie, 18.04.2022 r.

Poniedziałek Wielkanocny w tradycji ludowej był czasem zabaw, wspólnego biesiadowania i spotkań z rodziną oraz sąsiadami, 18.04.2022 r.
Poniedziałek Wielkanocny w tradycji ludowej był czasem zabaw, wspólnego biesiadowania i spotkań z rodziną oraz sąsiadami, 18.04.2022 r.

W Wielkanocny Poniedziałek w skansenie przy jednej z chałup gospodyni wykonywała z bibułowych wielobarwnych kwiatów tzw. koronę na święty obraz, 18.04.2022 r.
W Wielkanocny Poniedziałek w skansenie przy jednej z chałup gospodyni wykonywała z bibułowych wielobarwnych kwiatów tzw. koronę na święty obraz, 18.04.2022 r.

Poniedziałek Wielkanocny w tradycji ludowej był czasem zabaw, wspólnego biesiadowania i spotkań z rodziną oraz sąsiadami. Z obchodami tego święta związanych jest wiele obrzędów i zwyczajów. Polewanie się wodą z pomocą sikawek dyngusowych, chodzenie po wykupie z kogutkiem oraz gaikiem, bicie jaj, gra w kręga, bujanie się na huśtawce dyngusowej to tylko niektóre z nich. Zostały one przypomniane podczas zorganizowanej 18 kwietnia w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu imprezy plenerowej "Gry i zabawy wielkanocne".

Najważniejszym symbolem Wielkanocy jest jajko, znak odradzającego się wiosną życia. W jednej z chałup tworzących skansenowską wieś zwiedzający przyglądali się prezentacji ich dekorowania poprzez nanoszenie wzorów rozgrzanym woskiem i zanurzanie w barwnikach. Brali także udział w zawodach w biciu się pisankami, zwyczaju do dziś w wielu domach stanowiącym jeden z najistotniejszych elementów świątecznego śniadania. Dla ludności wiejskiej na początku XX wieku nie mniej ważny był obyczaj huśtania się na tzw. wozawce. Ta kilkumetrowej wysokości huśtawka wielkanocna stanęła na podwórzu jednej z zagród. Bujano się na niej na stojąco, a każdy kto tego dokonał mógł liczyć, że głowa nie zaboli go przez cały rok. Co odważniejsi mogli się na niej unieść naprawdę wysoko.

W lany poniedziałek nie mogło zabraknąć polewania wodą. Służyły do tego sikawki dyngusowe, z których chętni mogli strzelać do ustawionych przy jednej z chałup tarcz. Słoneczna pogoda sprawiła jednak, że niektórzy korzystali z nich, by zmoczyć także znajomych i rodzinę. Zwyczaj dyngusa nakazuje, by się za tę psotę nie gniewać, a nawet odpłacić pięknym za nadobne, co też turyści skwapliwie czynili. W programie imprezy każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Najmłodsi uczyli się chodzić na szczudłach, toczyć obręcze i fajerki. Droga biegnąca miedzy obejściami stała się areną zmagań w grze w kręga. Zawodnicy, podzieleni na dwie drużyny, mieli za zadanie przetoczyć za wyrysowaną linię na polu przeciwników nieduże drewniane koło, popychając je kijami. Od zwycięstwa ważniejsza była tu dobra zabawa. W jednej z chałup gospodyni wykonywała z bibułowych wielobarwnych kwiatów tzw. koronę na święty obraz. Uczestnicy wydarzenia mieli też okazję przyjrzeć się pracy wiatraka. Na tych, którzy preferują spokojniejszy wypoczynek na świeżym powietrzu czekały przejażdżki bryczką zaprzężoną w parę koni.

Podczas imprezy wielkanocnej skansen odwiedziło ponad 1620 osób. Już niebawem Muzeum zaprosi swoich gości na kolejną podróż w czasie. Maj rozpocznie Wielka Majówka. W dniach 1 i 3 maja na zwiedzających czekać będą konkurs kulinarny, spotkanie z tradycją łowiecką, koncerty folklorystyczne, kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła, a także pokazy prac wiejskich związanych z okresem wiosennym. Więcej szczegółów znaleźć można na stronie mwmskansen.pl.

Serdecznie zapraszamy!


Tagi: Skansen


Jarosław Asztemborski

Komentarze do artykułu: brak komentarzy
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.