logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online

Zapowiedź - Maj miesiącem bez kar w Bibliotece Miejskiej - zwróć to, co pożyczyłeś dawno temu

2015-05-06

Maj miesiącem bez kar w Bibliotece Miejskiej w Sierpcu
Maj miesiącem bez kar w Bibliotece Miejskiej w Sierpcu

Miejska Biblioteka w Sierpcu rokrocznie przeprowadza akcję "Maj miesiącem bez kar" - będącą szansą dla osób, które nie przestrzegają bibliotecznego regulaminu wypożyczeń i nie zwracają książek w ustalonym terminie (1 miesiąc). Każdy, kto zwróci w maju przetrzymaną książkę, uniknie płacenia regulaminowej kary. Apel o zwracanie książek dotyczy także Filii bibliotecznej nr 2 przy ulicy Narutowicza 27.

Nieprzestrzeganie regulaminowego terminu zwrotu to spory problem w Bibliotece. Zablokowana (niezwrócona) książka przestaje krążyć wśród czytelników, którzy chcieliby z niej skorzystać. Biblioteka traci w ten sposób czytelników, a ci szansę na ciekawą i przyjemną lekturę. Jeśli na dodatek o książkę pyta sporo osób, to niestety bibliotekarz ciągle musi tłumaczyć się z jej braku, a nie osoba, która publikację przetrzymuje.

Jak sierpecka Biblioteka stara się odzyskać książki?

- Gdy książka od dłuższego czasu nie wraca na półkę, wykonujemy telefon do czytelnika lub wysyłamy maile. W wielu przypadkach taka metoda skutkuje, a czytelnik, któremu przypominamy o zwrocie książki jest wdzięczny za przypomnienie. Jesteśmy wyrozumiali, bo każdemu, w natłoku codziennych zajęć, zdarza się zapomnieć o różnych sprawach - mówi pracownica Biblioteki. - Niestety bywa też tak, że podczas rozmowy telefonicznej, gdy grzecznie przypominamy o rzeczy przecież oczywistej - zwrocie książki, będącej przecież mieniem publicznym, spotykamy się z niemiłym, wręcz niekulturalnym zachowaniem. Dany czyte­­lnik/czytelniczka jest oburzona, że ktoś śmie do niej dzwonić, odpowiada, że odda książkę, kiedy będzie chciała i że nie życzy sobie podobnych przypomnień. Jest to wyjątkowo przykra sytuacja, bo za księgozbiór odpowiadamy my - pracownicy i to wobec nas użytkownicy Biblioteki roszczą pretensje o ewentualny brak książki. A my w wielu przypadkach jesteśmy po prostu bezradni - kontynuuje pracownica.

Nic nie usprawiedliwia takiego zachowania, bo jeśli książka rzeczywiście jest danej osobie potrzebna, to wystarczy przyjść i gdy nie czeka na nią inny użytkownik, co miesiąc można przedłużyć termin jej zwrotu. Z chwilą, gdy dana osoba tego nie zrobi, oznacza to, że przywłaszczyła sobie książkę.

Warto zaznaczyć, że każdy czytelnik, który zapisuje się do Biblioteki, własnoręcznym podpisem zobowiązuje się do przestrzegania bibliotecznego regulaminu, w tym terminowego zwrotu książek. Z chwilą, gdy nie oddaje książek i dodatkowo wpiera, że nigdy takowych nie pożyczał, jest to zwykła kradzież.

Ostatecznością w procedurze odzyskiwania przez Bibliotekę książek jest skierowanie sprawy do sądu z tytułu przywłaszcze­­nia mienia publicznego - monit o takiej treści wysyłany jest do czytelnika przed wszczęciem procedury.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sierpcu z każdym rokiem przybywa zarówno zbiorów, jak i czytelników, ale by służyły one wszystkim, należy wywiązywać się z obowiązków regulaminowych Wypożyczalni i potrzebne innym czytelnikom pozycje książkowe zwracać w terminie.


Tagi: Miejska Biblioteka Publiczna w Sierpcu


Magdalena Staniszewska

Komentarze do artykułu: brak komentarzy
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.