logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online

"Sierpecka Fara" - jubileuszowe 200. wydanie najstarszego sierpeckiego czasopisma parafialnego

2013-06-24

Sierpecka Fara  - 200 wydań przez 17 lat.
Sierpecka Fara - 200 wydań przez 17 lat.

Miesięcznik "Sierpecka Fara" - pismo parafii pw. św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu to pierwszy i najdłużej wydawany w mieście periodyk parafialny. Obecny jest w naszych domach już od 17 lat. Przez ten czas ukazało się aż 200 wydań, co jest rekordem, jeśli chodzi o sierpeckie czasopiśmiennictwo. Pierwszy numer czasopisma ukazał się 3 listopada 1996 r. i od tego momentu, poprzez dwieście wydań, na jego łamach zapisano ogrom niezwykle ważnych dla społeczności lokalnej wydarzeń.

Inicjatorem, redaktorem naczelnym i osobą, dzięki której pismo utrzymało się na trudnym rynku prasy przez prawie dwie dekady jest ksiądz dziekan Andrzej Więckowski.

Miesięcznik "SF" pomyślany został jako pismo niosące refleksję dla parafian, mieszkańców Sierpca i okolic. Zawartość treściowa to przede wszystkim informacje na temat życia religijnego, parafialnego, kulturalnego, duchowego i społecznego Sierpca. Na łamach miesięcznika swoje artykuły publikują nie tylko księża pracujący w parafii, ale także szereg osób świeckich.

W jubileuszowym, dwusetnym wydaniu miesięcznika znalazły się wywiady i wypowiedzi osób związanych z tworzeniem pisma, a także z dyrektorem płockiej edycji "Gościa Niedzielnego" ks. dr. Włodzimierzem Piętką i redaktorem naczelnym "SF" - księdzem Andrzejem Więckowskim. Numer ten zawiera też historię wszystkich działających przy parafii grup, stowarzyszeń i wspólnot oraz refleksje osób stojących na ich czele. W jubileuszowym wydaniu nie zabrakło biogramów katechetów pracujących na terenie Sierpca i ziemi sierpeckiej.

"Sierpecka Fara" każdego miesiąca trafia do wielu domów, ale warto, by sierpczanie wiedzieli, że wszystkie dotychczas wydane numery są archiwizowane i udostępniane w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dwieście wydań pięknie prezentuje się w trzech pokaźnych, oprawnych tomach. Zawartość treściowa pisma wprowadzana jest także do bibliotecznej bazy Regionaliów - dostępna jest ona na stronie internetowej Biblioteki. Dzięki bazie, w szybki i łatwy sposób, dotrzeć można do artykułów i autorów, którzy na przestrzeni 17 lat publikowali w czasopiśmie.
 Magdalena Staniszewska


Komentarze do artykułu: [2]


gazetka
2013-06-30 14:53:35 - Gratulacje dla parafii za utrzymanie gazety przez tak długi czas. Nie jest to łatwe, zwłaszcza, że jest to pismo głównie dla ludzi dorosłych, starszych. Z przykrością stwierdzam, że nie zachęca ono młodych ludzi, szczególnie uczniów. Nie jest dla nich zbyt ciekawą propozycją, a szkoda, wielka szkoda...Może warto pomyśleć także o młodzieży? Nie mniej jednak, powodzenia i kolejnych dwustu numerów!


Czytelniczka
2013-06-26 12:03:04 - Gratuluję Księdzu oraz Zespolowi piszącemu.To wspaniale żeby przez tyle lat wydawać sierpeckie koscielne czasopismo. Parafia Farna goruje nad pozostałymi pod wieloma względami.Czasopismo za kilka lat zyska na wartosci , dzisiaj czeka się na nie każdego miesiąca a ono jest na czas wydane, w ładnej szacie graficznej.To jest kultura.Zyczę Ksiedzu i Osobom Piszącym Zdrowia i wszelkiej pomyślnosci oraz wielu pomysłów na kolejne numery. Brawo, serce się raduje czytając czasopismo i powyższy artykuł.
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.