logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna
Newsy Sierpc online - Archiwum
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online - Archiwum

A przed laty o Sierpcu pisano... Cz. 1: W dworcowej poczekalni

2012-12-27

Dworzec PKP, 10.04.2011 r.
Dworzec PKP, 10.04.2011 r.

Dworzec PKP
Dworzec PKP

Dworzec PKP "w pełnej krasie"
Dworzec PKP "w pełnej krasie"

Rozpoczynamy na Sierpc OnLine nowy cykl artykułów o tym, co przed laty pisano o Sierpcu. W archiwach sierpeckiej Biblioteki Miejskiej znajdują się setki czasopism a w nich tysiące artykułów, dzięki którym możliwe jest przypomnienie zapomnianych sierpeckich zdarzeń, tego czym nasze miasto żyło przed laty, jakie były jego radości, troski i zwyczajne zdarzenia dnia codziennego. Mam nadzieję, że cykl "A przed laty o Sierpcu pisano...", zainteresuje wielbicieli lokalnej historii, a bywalców Forum Historia Sierpc OnLine zainspiruje do ciekawych dyskusji.

Choć upłynęło wiele dekad, pewne problemy nadal, pomimo skoku cywilizacyjnego XXI wieku, pozostały w naszym mieście aktualne. Na dowód tego przenieśmy się do Sierpca 1984 roku.

W 1984 roku w Tygodniku Płockim (nr 5) ukazał się artykuł redaktora Zbigniewa Buraczyńskiego zatytułowany "W dworcowej poczekalni". Artykuł rozpoczyna się słowami: "Wielokrotnie na zebraniach i różnego rodzaju spotkaniach a nawet konferencjach poruszano sprawę remontu budynku dworca PKP w Sierpcu. Faktycznie wymaga renowacji i to gruntownej. Ze ścian odpada tynk, sypią się dachówki, a drzwi w ogóle się nie domykają". Sierpecki dworzec nazwany został przez autora artykułu "wizytówką miasta, chlubiącego się tradycjami i dokonaniami w różnych dziedzinach". W artykule przybliżono historię budynku, datę jego wybudowania (1929 r.) oraz fakt, że został zastrzeżony przez konserwatora zabytków jako gmach, z którym obchodzić należy się delikatnie, co oznacza, że "można cokolwiek zmieniać jego wnętrze, lecz nie do pomyślenia jest "targnięcie się" na jego wygląd zewnętrzny, czyli architekturę". Autor zauważa, że mimo zastrzeżeń konserwatora odnośnie ingerencji w wygląd zewnętrzny, nic nie stoi na przeszkodzie, by dokonać remontu wnętrza budynku. Artykuł pisany był w czasach, gdy sierpecki dworzec kolejowy tętnił życiem i każdego dnia przez perony i poczekalnie dworcowe przewijało się "kilka tysięcy podróżnych".

Pomimo zgodności opinii, co do potrzeby remontu, problem pozostał nierozwiązany i, co dziś wydaje się nie do pomyślenia, problem tkwił nie w pieniądzach lecz w znalezieniu wykonawcy remontu! Jak napisał autor: "Na dobrą sprawę nie było komu podjąć się wykonania tego jakże "trudnego" dzieła, a więc zmienić tynki, okna, boazerię i założyć centralne ogrzewanie".

Redaktor dowiedział się, że zamówienie wykonania zlecenia złożono Wielobranżowej Spółdzielni Pracy w Sierpcu. Problem w tym, że, prezes spółdzielni o takich planach nie słyszał, a poza tym spółdzielnia miała już wypełniony plan zadań na długi czas, co wykluczało możliwość przeprowadzenia remontu dworca.

I tak, pomimo upływu prawie trzydziestu lat od momentu powstania artykułu, problem budynku dworca PKP pozostaje nierozwiązany także dziś, z tą różnicą, że gmach całkowicie zamknięto, zabito wejścia i okna deskami i blachami. Podróżni od wielu już lat nie mają możliwości ani kupienia biletu, ani zjedzenia posiłku, ani nawet schronienia się przed deszczem. Pomimo postępującej ruiny, bądź co bądź, ładnego architektonicznie gmachu, ten nadal wielu intryguje i inspiruje. Co jakiś czas dworzec "ożywa", a to za sprawą ekip filmowych kręcących tu ujęcia do filmów, a to za sprawą par małżeńskich, gdyż jednym z trendów fotografii ślubnej w Sierpcu jest fotka na tle gmachu i zrujnowanej sierpeckiej infrastruktury kolejowej.

Artykuł w całości przeczytać można w czytelni Biblioteki Miejskiej w Sierpcu.
 


Tagi: Dworzec PKP Sierpc


Magdalena Staniszewska


Komentarze do artykułu: [6]


zchurski
2013-01-10 12:12:22 - Byłem pracownikiem Kolei przez 40 lat,i uważam,że ta wsoaniała twórcość nie nadaje się do publikacji.jak ktoś będzie uparty może napisać doktorat.mogą być problemy z promotorem.Życzę zdrowia!


OldPKP
2012-12-29 20:40:22 - Stacja Sierpc..., a jeszcze nie tak dawno żywicielka rodzin Sierpeckich.Pani Magdaleno proszę zapytać mieszkańców czy ktoś z ich rodziny nie pracował na PKP, będzie serdeczny uśmiech do pani i odpowiedź "oj tak" lub "oczywiście"itp.Węzeł PKP Sierpc to duma w skali kraju, oczywiście w odpowiednich latach bo dzisiaj słowo duma jest nieznane, chyba, że "urażona" duma to tak.Wszyscy kolejarze od inż. konstruktorów do maszynistów i zwrotniczych wierzyli, że kolej parowa ma duszę.Próbowano nawet dowieść tej teorii w sposób naukowy np.podobny sposób jak człowiek "odżywiania się" np.potrzeba wody, karmienie człowieka łyżką a parowóz też ale troszkę większą, dalej sapanie, męczenie się inaczej mówiąc "żywa maszyna". Tam gdzie kończy się życie tam umiera i otoczenie i tak jest też na naszej stacji, ale tak nie było.Zwracam się teraz do czytelników co o Sierpcu zawsze mają złe zdanie, zadajcie sobie trud zamiast wypisywać krytykę i popatrzcie w internecie na inne stacje PKP i porównajcie z naszą i napiszcie czy było czego się wstydzić?Polecam stronę która się przyda każdemu Ogólnopolska Baza Kolejowa miłej zabawy.Pamiętajcie, że PKP to nie PZPR i PRL to owszem też obywatele, ale to była "Brać" kolejarska, która się szanowała i ich szanowano lub inaczej do tańca i do różańca.Okres Świąt to nie tylko modlitwa w kościele, ale i okres do wspomnień, więc może nastąpi "nowe życie" naszej stacji.Hej Młodzi!!! Głowy do góry przecież do dla Was.Pozdrawiam OldPKP.


przyjezdny
2012-12-29 09:34:42 - Kiedyś z tego dworca można było pojechać do Kołobrzegu, Gdańska czy też do Łodzi.Pociągi były pełne pasażerów zwłaszcza w sezonie. Komu to przeszkadzało? Teraz dworzec to tylko plener dla filmowców.


Love PKP
2012-12-27 17:43:26 - Pani Magdaleno bardzo duży nastapił krok naprzód, przytwierdzono tablicę "Na sprzedaż".W pobliskim Szczutowie już się z dworcem "rozprawili", w Sierpcu będzie to samo.


cichi
2012-12-27 16:46:02 - ROZUMIECIE TAKI SENTYMENT MAM DO TEGO MIEJSCA!


cichi
2012-12-27 16:45:11 - RATUJMY PKP!!!!MIEJSCE NAJLEPSZYCH MOICH MELANŻY!!!!!!
Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów
Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.