logo Sierpc online

Newsy | Og這szenia | Forum Dyskusyjne | Ksi璕a pozdrowie | Hyde Park Zaloguj si | Rejestracja

Co proponujemy:
O mie軼ie
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdj耩
Archiwum
Strona g堯wna
Sierpeckie nowo軼i wydawnicze - Archiwum
Komentarze | Dodaj w豉sny komentarz Sierpeckie nowo軼i wydawnicze - Archiwum

100 lat Sierpeckiego Oddzia逝 Towarzystwa Naukowego P這ckiego - ho責 z這穎ny kilku pokoleniom sierpeckiej inteligencji

2012-11-15

100 lat Sierpeckiego Oddzia逝 Towarzystwa Naukowego P這ckiego, praca zbiorowa pod redakcj Henryki Piekarskiej, Sierpc 2011
100 lat Sierpeckiego Oddzia逝 Towarzystwa Naukowego P這ckiego, praca zbiorowa pod redakcj Henryki Piekarskiej, Sierpc 2011

Drugie, po "Dziejach Sierpca i ziemi sierpeckiej" tak obszerne dzie這, b璠帷e 鈍iadectwem naszego lokalnego bogactwa dziejowego i intelektualnego. Publikacja jest ksi捫kowym u鈍ietnieniem obchod闚 100-lecia Sierpeckiego Oddzia逝 Towarzystwa Naukowego P這ckiego, obchodzonych w 2008 roku. Powstawa豉 przez kilka lat, czemu zreszt trudno si dziwi, zwa篡wszy na zawarto嗆 merytoryczn. Si陰 tej ksi捫ki jest spojrzenie na ca造 wiek zdarze zwi您anych z funkcjonowaniem sierpeckiego Oddzia逝 Towarzystwa oraz ukazanie wydarze spo貫czno-kulturalnych zwi您anych z naszym miastem i jego mieszka鎍ami. Ta publikacja to ho責 z這穎ny kilku pokoleniom sierpeckiej inteligencji.

Ksi捫k otwiera rozdzia przedstawiaj帷y histori TNP wraz jego prezesami i cz這nkami zarz康u. Kolejna cz窷 tomu zawiera ju nasz sierpeck histori. S zatem dzieje powo豉nia sierpeckiego Oddzia逝, trudne pocz徠ki jego funkcjonowania w latach 1908-1914 oraz nieudana powojenna pr鏏a reaktywacji. Wydarzenia te ukazane zosta造 na tle wydarze spo貫czno-kulturalnych pierwszych dziesi璚ioleci XX wieku. Prawdziwy rozkwit dzia豉lno軼i Towarzystwa, wraz z trwaj帷ym po dzi dzie okresem intensywnej dzia豉lno軼i na niwie nauki i kultury nasta z chwil jego odrodzenia w 1969 roku. Wydarzenia te, do roku 2007, ukazane zosta造 w formie obszernego kalendarium. Ka盥y rok dzia豉lno軼i odznacza si szeregiem aktywno軼i cz這nk闚 Oddzia逝 na niwie organizacji odczyt闚, prelekcji, wystaw, wycieczek czy te przygotowywania publikacji. W tym miejscu zaznaczy nale篡, 瞠 to w豉郾ie Sierpecki Oddzia TNP by inicjatorem i wydawc pierwszej w erze nowo篡tnej publikacji zawieraj帷ej aktualny stan wiedzy na temat szeregu zagadnie zwi您anych z Sierpcem i jego okolic, czyli ksi捫ki "Sierpc. Studia i materia造", wydanej w 1972 roku.

Trzon publikacji "100 lat Sierpeckiego Oddzia逝 TNP" stanowi biogramy (oko這 70). S to 篡ciorysy os鏏, kt鏎e zwi您a造 sw aktywno嗆 z Oddzia貫m (przewodnicz帷y, cz這nkowie zarz康u, najbardziej zas逝瞠ni cz這nkowie), ale s te osoby, kt鏎e w r騜noraki spos鏏 wspieraj jego dzia豉lno嗆. Ten, 鄉ia這 powiedzie mo積a, s這wnik biograficzny, jest o tyle cenny, 瞠 po raz pierwszy, je郵i chodzi o sierpeckie publikacje, zawiera tak瞠 篡ciorysy os鏏 篡j帷ych, takich, kt鏎ych mijamy na ulicy, pracownik闚 sierpeckich firm, urz璠闚, instytucji kultury i o鈍iaty.

Uzupe軟ieniem tre軼i zwi您anej z sierpeckim 篡ciem spo貫czno-kulturalnym s rozdzia造 po鈍i璚one administracji samorz康owej w Sierpcu oraz funkcjonowaniu Klubu Zas逝穎nych dla Miasta Sierpca zrzeszaj帷ego wszystkie osoby czy instytucje, kt鏎e uhonorowane zosta造 wszelkimi sierpeckimi odznaczeniami. W ksi捫ce jest zreszt osobny rozdzia, w kt鏎ym podane zosta造 zar闚no nazwy sierpeckich odznacze, jak i nazwiska odznaczonych, w porz康ku chronologicznym.

W publikacji nie mog這 zabrakn望 rozdzia逝, w kt鏎ym ukazano w formie wykazu bibliograficznego dorobek pi鄉ienniczy cz這nk闚 Oddzia逝 TNP w Sierpcu. Z oczywistych wzgl璠闚 przy niekt鏎ych nazwiskach, jak literat i publicysta Jan Burakowski, nale瘸這 dokona wyboru tylko najwa積iejszych publikacji (w tym przypadku tylko ksi捫ki i recenzje). Tom zawiera te wiele zestawie w formie tabel, jak wykaz cz這nk闚 Oddzia逝 od 1969 do 2011 roku wraz z ich stopniem naukowym, rokiem wst徙ienia do Oddzia逝 oraz pe軟ion w nim funkcj.

Niew徠pliwym atutem ksi捫ki, podnosz帷ym jej warto嗆, poza oczywi軼ie zawarto軼i merytoryczn, jest szata graficzna, bogactwo archiwalnych zdj耩 oraz niezb璠ny w tego typu publikacji indeks osobowy, bardzo u豉twiaj帷y poszukiwanie informacji.

Ukazane w publikacji dokonania Sierpeckiego Oddzia逝 TNP budz dum i szacunek, kt鏎ymi otoczy trzeba osoby przez szereg lat wspieraj帷e Towarzystwo swoim wk豉dem intelektualnym i ch璚i dzia豉nia. Ich dokonania w g堯wnej mierze prze這篡造 si przecie na rozw鎩 naszego miasta, na zainteresowanie sierpczan nauk i kultur, na powstanie publikacji, utrwalaj帷ych wiedz o naszych dziejach i dokonaniach. Pozostaje mie tylko nadziej, 瞠 dzie這 zapocz徠kowane w 1908 roku, tak pi瘯nie kontynuowane po dzi dzie, tak瞠 w nast瘼nych dekadach stanie si inspiracj dla kolejnych pokole sierpeckiej inteligencji, by dzia豉, by integrowa spo貫cze雟two i wsp鏊nie pracowa na rzecz lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Ksi捫ka ma wydrukowany rok wydania 2011. Jej uroczysta prezentacja i promocja odby豉 si 14 wrze郾ia 2012 roku.
 
100 lat Sierpeckiego Oddzia逝 Towarzystwa Naukowego P這ckiego, praca zbiorowa pod redakcj Henryki Piekarskiej, Sierpc: P.P.-H. Drukarnia Sp. z o. o., 2011, 587 s.; il


Tagi: Towarzystwo Naukowe P這ckie


Magdalena Staniszewska


Komentarze do artyku逝: brak komentarzy
Zauwa篡貫 b陰d na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do g鏎y


Wszelkie materia造, artyku造, pliki, rysunki, zdj璚ia (za wyj徠kiem udost瘼nianych na zasadach licencji Creative Commons)
dost瘼ne na stronach Sierpc online nie mog by publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.