5/2001
Emercyi śpiewają

Roman Baranowski - kierownik zespołu "Melodia" z Żychlina odbiera nagrodę publiczności. Wręcza dyrektor Domu Kultury Zbigniew Czajkowski, w asyście Teodora Wiśniewskiego - organizatora Przeglądu, burmistrza Marka Kośmidra i wicestarosty Grzegorza Korytowskiego.

Już po raz czwarty w sierpeckim Domu Kultury odbył się Przegląd Twórczości Emeryckich Zespołów Artystycznych. Przy wypełnionej po brzegi sali widowiskowej spontanicznie reagująca publiczność, miała przyjemność oglądać i wysłuchać pieśni patriotycznych i zaśpiewek biesiadnych, repertuaru poważnego i harcerskich piosenek, klasyki pieśniarskiej i ludowych kujawiaków w wykonaniu 15 zespołów, starannie przygotowanych zarówno od strony wokalnej jak i wizualnej.

Komisja konkursowa, w składzie: Grzegorz Stafirski, Barbara Kotarska, Urszula Strużewska, Maria Jagodzińska, I miejsce przyznała chórowi "Halka" z Golubia Dobrzynia, II m-ce zajął chór "Serenada" z Płocka, III -cie nasi "Sierpczanie". Ponadto przyznano wyróżnienia zespołowi "Melodia" z Żychlina oraz Zespołowi "Senior Iłowiacy" z Iłowa.

Wśród grup folklorystycznych pierwsze miejsce zdobył "Senior Kujawy" a drugie "Klub Pogodnej Jesieni" z Bielska. Najlepszym kabaretem okazał się "Układ Koleżeński" z Płocka.

Publiczność miała nieco inne zdanie niż komisja konkursowa i swoja nagrodę przyznała zespołowi "Melodia" z Żychlina.

Zwycięzca tegorocznego Przeglądu - chór "Halka", był także laureatem w roku ubiegłym. Ma w swoim repertuarze pieśni patriotyczne, ludowe, wojskowe, kościelne. Istnieje już 28 lat i zdobył wiele znaczących nagród i wyróżnień. W Sierpcu chór zaśpiewał "Domek rodzinny", "Hej ziemio", "Leć głosie po rosie" oraz "Dziewczęta i wiatr". Kierownikiem zespołu jest pani Janina Czarnecka. Gościom z Golubia towarzyszyła pani Irena Muller prezentując ludowe wycinanki oraz pani Sabina Skrzeszewska ze swoimi obrazami "malowanemi zbożem rozmaitem".

Godnym podkreślenia jest obecność delegacji z Janowca Wielkopolskiego, która reprezentowała chór "Harmonia" - zdobywcę II m-ca w ubiegłorocznym Przeglądzie. Chór nie mógł przyjechać w komplecie z powodu choroby, lecz przysłał delegację z pozdrowieniami dla uczestników Przeglądu w Sierpcu.

Ryszard Suty