5/2001
Z notatnika detektywa

KRADŁ AŻ WPADŁ

W nocy z 15 na 15. 08. br. z terenu lokomotywowni PKP sprawca dokonał kradzieży wielożyłowego przewodu telekomunikacyjnego. Następnie zdemolował jedno z pomieszczeń, z którego ukradł instalację elektryczną. Został zatrzymany na gorącym uczynku przez patrol policyjny.

KOLEKCJONERZY

W nocy z 17 na 18. 08. br. dwóch mieszkańców miasta ze szrotu samochodowego przy ul. Kościuszki dokonało kradzieży 3 felg od samochodu Mercedes i 2 felg od samochodu BMW. Zostali zatrzymani przez patrol policyjny, kiedy przenosili skradziony towar ulicą Płocką.

ZATRZYMANI W POŚCIGU

W dniu 21.08.br. o godz. 17.15 w Sierpcu przy ul. Braci Tułodzieckich dwóch sprawców, działając z dwoma innymi osobami, doprowadziło do stanu bezbronności nieletniego. Zabrali mu kamerę filmową, po czym samochodem odjechali w kierunku Płocka, skąd pochodzili. W wyniku podjętego pościgu policjanci z Sierpca i Płocka zatrzymali sprawców rozboju, odzyskując kamerę.

ZGUBIŁA GO KOSA

W nocy z 23 na 24.08.br. w Sierpcu z terenu prywatnej posesji sprawca dokonał kradzieży kosy spalinowej Still, która znajdowała się w Fiacie 126p. Policjanci ustalili, zatrzymali i odzyskali mienie, którego wartość wynosi 1400 zł. Zdarzenie miało miejsce na ul. 11 Listopada.

SAMOCHODOWY ZŁODZIEJ

W nocy z 30 na 31.08.br. w m. Borkowo Kościelne nieznani sprawcy po uprzednim zerwaniu kłódki z drzwi garażowych weszli do środka, skąd dokonali kradzieży samochodu osobowego marki VW. Straty wynoszą około 9000 zł.

PO ŁUP PRZEZ GARAŻ

W nocy z 2 na 3.09.br. w Sierpcu przy ul. Gałczyńskiego nieznany sprawca po otwarciu kłódki od garażu wszedł do środka, a następnie poprzez piwnicę na parter budynku. Domownicy spali na piętrze. Łupem złodzieja padły pieniądze i wyroby ze złota. Ogółem straty wynoszą około 4800 zł.

BYDLĘCY INTERES

W nocy z 5 na 6.09.br. w m. Łazy gm. Szczutowo 3 sprawców z terenu podwarszawskiego Pomiechówka usiłowało dokonać kradzieży trzech sztuk bydła. Zostali spłoszeni przez właściciela gospodarstwa, który o całym zdarzeniu poinformował miejscowych policjantów. Jeden ze sprawców został zatrzymany podczas pościgu. Prokurator Rejonowy w Sierpcu wobec sprawcy zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

NOCNY HORROR

W nocy z 13 na 14.09.br. miedzy godz. 2.00 a 4.30 w Sierpcu przy ul. Słowackiego dwóch zamaskowanych (kominiarki) sprawców dokonało brutalnego napadu rabunkowego na rodzinę mieszkającą w domku jednorodzinnym. Sprawcy używając przemocy związali domowników i zażądali wydania pieniędzy. Usilnie szukali skrytek za obrazami i w miejscach, w których taka skrytka mogłaby się znajdować. Właściciel próbujący bronić rodziny został uderzony przedmiotem podobnym do broni. Doznał urazu głowy. Po splądrowaniu domu sprawcy skradli wyroby ze złota, 2 telefony komórkowe i inne przedmioty o łącznej wartości około 10000 zł. Zachodzi podejrzenie, że napastnicy mogli być w Sierpcu "na gościnnych występach".

Komenda Powiatowa Policji zwraca się z prośbą o przekazywanie wszelkich informacji mogących mieć związek z tym i innymi podobnymi zdarzeniami pod numer telefonu 997 lub na telefon zaufania 275 27 07.

ZŁODZIEJSKA ŁĄCZNOŚĆ

W nocy z 19 na 20.09.br. w Sierpcu przy ul. Wiosny Ludów nieznani sprawcy po uprzednim przecięciu kraty zabezpieczającej wyważyli drzwi wejściowe do punktu sprzedaży i serwisu Idei. Dokonali kradzieży faksu firmy Panasonic i 14 sztuk telefonów komórkowych. Suma strat wynosi około 17000 zł.

NA GOŚCINNYCH WYSTĘPACH

W dniu 26.09.br. o godz. 2.30 w m. Rempin gm. Gozdowo nieznani sprawcy dokonali z garaży kradzieży samochodów marki Polonez i Fiat UNO. Następnie wykorzystali je przy włamaniu do miejscowego sklepu. Ich łupem padły papierosy i alkohol. Straty oszacowano na 10000 zł. Policjanci ustalili i zatrzymali jednego ze sprawców, który, jak się okazało, pochodzi z województwa kujawsko-pomorskiego.

RODZINNY DRAMAT

W okresie od marca do września br., jeden z mieszkańców Antoniewa gm. Gozdowo znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną, matką i sześciorgiem swoich dzieci. Na wniosek KPP w Sierpcu Prokurator Rejonowy wystąpił do Sądu Rejonowego, a ten zastosował w stosunku do sprawcy 2 miesiące aresztu.

TRAGICZNIE NA DROGACH I ULICACH

W dniu 24.08.br. o godz. 9.25 w m. Gozdowo nietrzeźwy pieszy (0,3 promila alkoholu we krwi) nagle wtargnął prosto pod przejeżdżającego Fiata 126p. Doznał licznych obrażeń ciała i został przewieziony do szpitala.

W dniu 24.08.br. o godz. 11.25 w m. Jeżewo gm. Zawidz pozostawione bez opieki 3-letnie dziecko, które wybiegło zza stojącego pojazdu, zostało potrącone przez samochód marki Audi. Z obrażeniami ciała dziecko przewieziono do szpitala.

W dniu 30.08.br. o godz. 18.00 w m. Osiek gm. Zawidz kierowca Poloneza potrącił przechodzącego przez jezdnię pieszego, którego z obrażeniami ciała przewieziono do szpitala.

W dniu 31.08.br. o godz. 20.00 w m. Lipniki gm. Rościszewo kierujący Fiatem 126p uderzył w tył nieoświetlonej przyczepy ciągnikowej, na której była przewożona słoma. Kierowcę malucha i dwie pasażerki z obrażeniami ciała przewieziono do szpitala.

W dniu 08.09.br. w m. Blinno gm. Szczutowo kierujący Fiatem UNO nie dostosował prędkości do warunków panujących na mokrej nawierzchni szosy, zjechał na prawe pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. Kierowca i pasażerka siedząca obok ponieśli śmierć na miejscu. Pozostała dwójka pasażerów z ciężkimi obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala.

W dniu 10.09.br. o godz. 15.25 w Sierpcu przy ul. Braci Tułodzieckich pieszy przechodząc w niedozwolonym miejscu dostał się pod koła samochodu Fiat UNO. Doznał obrażeń ciała i został przewieziony do szpitala.

W dniu 12.09.br. o godz. 12.25 w Sierpcu na skrzyżowaniu Piastowskiej ze Świętokrzyską kierujący Fiatem 126p wymusił pierwszeństwo na samochodzie osobowym marki VW, którego pasażerka będąca w ciąży doznała obrażeń ciała i została przewieziona do szpitala.

W dniu 20.09.br. w m. Stropkowo gm. Zawidz na trasie nr 10 kierowca Hondy nie dostosował prędkości samochodu do warunków panujących na drodze, wpadł w poślizg i wjechał do przydrożnego rowu. Obrażeń ciała doznała pasażerka, którą przewieziono do szpitala.

W dniu 22.09.br. o godz. 19.20 w m. Borkowo Kościelne gm. Sierpc na trasie nr 10 jadący motocyklem marki Honda wraz z pasażerką obywatel Holandii najechał na tył nieoświetlonej przyczepy ciągnikowej. W wyniku wypadku obydwoje doznali ciężkich obrażeń ciała. Pasażerkę, obywatelkę Szwajcarii, przewieziono karetką do warszawskiego szpitala. Kierowca motocykla, który doznał licznych obrażeń ciała, pozostał w sierpeckim szpitalu, a następnie śmigłowcem przetransportowano do Warszawy. Jak ustalili policjanci, kierujący ciągnikiem nie posiadał uprawnień do jego kierowania.

W dniu 28.09.br. o godz. 19.30 w m. Grąbiec gm. Zawidz na trasie nr 10 kierujący Skodą Fabią potrącił pieszego lat 28, który w wyniku doznanych obrażeń ciała poniósł śmierć na miejscu.

W dniu 30.09.br. o godz. 8.00 w m. Zawidz kierowca Forda stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i uderzył w słup elektryczny. Obrażeń ciała doznało 2 pasażerów tego pojazdu i dlatego przetransportowano ich do szpitala.

W dniu 30.09.br. o godz. 20.00 w m. Gójsk gm. Szczutowo na trasie nr 10 kierowca Seata potrącił mężczyznę, który nagle wtargnął na jezdnię. Z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.

W dniu 01.10.br. o godz. 8.50 w m. Stropkowo gm. Zawidz na trasie nr 10 kierowca Mercedesa Busa stracił panowanie nad pojazdem i wjechał nim do przydrożnego rowu. Pasażera pojazdu z obrażeniami ciała przewieziono do szpitala.

W okresie od połowy sierpnia do końca września na drogach w Powiecie Sierpeckim policjanci odnotowali 8 wypadków, w których zginęły na miejscu 3 osoby, a 10 osób zostało rannych. Odnotowano 77 kolizji drogowych. Zatrzymano 23 osoby w areszcie do wytrzeźwienia.

Na podstawie informacji z KPP Sierpc opracował i zredagował

ADAM STANISŁAW ZIELIŃSKI