5/99
Pisali o Sierpcu
Przegląd wybranych artykułów prasowych (wrzesień - listopad 1999 r.)

l. Grodzicki Jakub - Nowy szef rady powiatu. (Gazeta na Mazowszu nr 206 z 3 września). Stanisław Nastałek - nowym przewodniczącym Rady Powiatu (20:2).

2. Grodzicki Jakub - Święte miejsce. (Gazeta na Mazowszu nr 207 z 4-5 września). Odrestaurowany cmentarz żydowski.

3. AF - Z głową w sedesie(Gazeta na Mazowszu nr 209 z 7 września).Szykanowanie pierwszoklasistów przez starszych uczniów w sierpeckim Liceum.

4.Grodzicki Jakub - Odwołanie nie powołanie.(Gazeta na Mazowszu nr 213 z 11-12 września).Odwołanie członków zarządu powiatu; Wiesława Tomkalskiego i Stanisława Zielińskiego.

5. Wiśniewki Andrzej-Mój prąd. (Tygodnik Płocki nr 37 z 14 września). Młyn w Borkowie Kościelnym pod Sierpcem stał się własnością Ryszarda Sutego, byłego dyrektora PZZ w Sierpcu. Stan obecny i zamierzenia właściciela młyna.

6. IM - Dyrektor, kurator, prezes. (Gazeta na Mazowszu nr 217 z 16 września).Tadeusz Rutkowski - Prezesem Centrum Edukacji Przemysłu Naftowego

7. IM - Oskary Kolberga. Gazeta na Mazowszu nr 221 z 21 września).19 września w sierpeckim skansenie wręczono nagrody twórcom i popularyzatorom sztuki ludowej w Polsce.

8. Wiśniewski Andrzej - Kasztelanka (Tygodnik Płocki nr 38 z 21 września). Właścicielka-artysta plastyk, literat Hanna Furgo prezentuje chatę i pr6buje przekonać Sierpczan i władze miejskie do zwrócenia uwagi i ewentualnej pomocy finansowej, by Kasztelanka stała się żywym obiektem kulturalnym miasta.

9. Markiewicz Iwona-Bohun na bachmacie odzian w same gacie.(Gazeta na Mazowszu nr 222 z 22 września). 20 września w sierpeckim skansenie rozpoczęły się zdjęcia do kolejnych odcinków serialu satyrycznego, czyli "Ogniem i mieczem według Elity" dla programu telewizyjnego TVN. (patrz opis nr 12)

lO. Grodzicki Jakub - Skok sierpeckich piwoszy (Gazeta na Mazowszu nr 224 z 24 września). Piłka rgczna. I liga, seria B-baraże. (zob. też-Punkty dla piwoszy Gaz. na Maz. nr 228; Miłe złego początki - Gaz. na Maz. nr 259; Potrąceni przez Kia - Gaz. na Maz. nr 263; Pechowe skarpetki - Gaz. ma Maz. nr 269;Latające butelki Gaz. na Maz. nr 274).

ll. Sobczak Mariusz - Królewski wybór.(Gazeta na Mazowszu nr 226 z 27 września) Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska zwiększyła produkcję żółtego sera. Można go kupić w supermarketach Makro, Leclerc i Carre Four.

l2. Szatkowska Lena - Szable w dłoń! (Tygodnik Płocki nr 39 z 28 września) Fotoreportaż ze skansenu, gdzie "Elita" kręciła odcinki kabaretowej wersji "Trylogii" dla TVN (patrz opis nr 9).

l3. Grodzicki Jakub - Kto zagraża powiatowi? Sierpc. Odwołania i powołania. (Gazeta na Mazowszu nr 232 z 4 października).Na samym końcu 12 sesji Rady Powiatu Sierpeckiego odczytano wniosek o odwołanie z zarządu -starosty i wicestarosty. Wcześniej zaś okazało się, że łatwiej odwołać, niż w to miejsce powołać.

l4. Danieluk Jacek - Sierpc. Sukcesy policji. (Tygodnik Płocki nr 40 z 5 października) We wrześniu sierpecka policja odnotowała kilka znaczących sukcesów. M.in. w zabudowaniach jednej z miejscowości w gminie Szczutowo znaleziono broń palną własnej konstrukcji wraz z amunicją.

l5. rad~Sierpc. Bez obsługi paszportowej? (Tygodnik Płocki nr 41 z 12 października). Pomimo prowadzonych starań, w Starostwie Powiatowym w Sierpcu nie przywrócono obsługi paszportowej. Mieszkańcy powiatu, którzy chcą posiadać taki dokument, wszelkie związane z tym formalności muszą załatwiać w Wydziale Spraw Obywatelskich w Płocku.

l6. Moryc Jakub - Śpiewająca rocznica. Płock 60 lat TON. (Gazeta na Mazowszu nr 247 z 21 października). M.in. Odznaczenia dla sierpeckich nauczycieli emerytów - Zenon Jankowski - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia, Helena Gutowska i Jadwiga Linowska - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. (zob. opis nr 18).

17. kaz - Z Płocka do Sierpca na piechotę. Nowy Tygodnik Płocki nr 43 z 26 października).Przedstawiciele Kolei poinformowali, że od połowy listopada zostaną zawieszone kursy autobusowe pomiędzy Płockiem a Sierpcem.

l8. rad - Walczyli słowem. 60 lat Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. (Tygodnik Płocki nr 43 z 26 października). Na tajnych kompletach uczyli dzieci przede wszystkim czytać i pisać. Nauczanie, pomimo narażenia życia, traktowali jak obowiązek, wewnętrzną potrzebę Dziś, gdy wspominają tamte lata, zgodnie mówią, że przecież nie mogli postąpić inaczej (zob. też opis nr 16).

l9. rad - Wydział, a potem filia.(tygodnik Płocki nr 44 z 2 listopada). Na początku Iistopada zostanie podpisane porozumienie precyzujące funkcjonowanie w Sierpcu wydziału zamiejscowego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W dalszej kolejności władze samorządowe powiatu sierpeckiego myślą o podjęciu działań pozwalających na utworzenie filii SGGW.

20. rad - Ocalony przed dewastacją Cmentarz Żydowski w Sierpcu. (Tygodnik Płocki nr 44 z 2 listopada).

2l. Danieluk Jacek - "Krowiarze" i przebierańcy. (Tygodnik Płocki nr 45 z 9 listopada). Sierpeccy policjanci zatrzymali grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami bydła oraz mężczyzn, którzy podając się za policjantów ukradli ciężarowego Mercedesa.

22. Radwańska Teresa - Chory sierpecki szpital.(Tygodnik Płocki nr 45 z 9 listopada). Jak wyjść z ekonomicznej zapaści? Nieprawidłowa kwalifikacja osób przewidzianych do zwolnienia, trudności finansowe i ewentualność narastania zadłużenia w sierpeckim szpitalu powiatowym, zadecydowały o tym, że zarząd powiatu i starosta sierpecki podjął decyzję o odwołaniu dotychczasowego dyrektora placówki. Zgodnie z postulatami, wysuwanymi przez większość związków zawodowych, na stanowisko dyrektora naczelnego powoła no osobę z wykształceniem ekonomicznym.

23. rad - Nowy Dom Pomocy Społecznej w Szczutowie (Tygodnik Płocki nr 45 z 9 listopada). Przed końcem bieżącego roku planowane jest zakończenie prac budowlanych pozwalających na zamknięcie stanu surowego. Całość prac przewidziano zakończyć w czerwcu 2000 r.

24. Grodzicki Jakub - Starosta zostaje. (Gazeta na Mazowszu nr 265 z 13-14 listopada) Większością głosów radni odrzucili wniosek o odwołanie starosty i wicestarosty powiatu sierpeckiego.(zob. też. Starostowie bez zmian, Tygodnik Płocki nr 46).

25. Grodzicki Jakub - Wróciły łabędzie. (Gazeta na Mazowszu nr 267 z 16 listopada) ... już teraz służby miejskie powinny myśleć o miejscu dla łabędzi w jakimś schronisku.

26. MARS,AA - Koniec z pociągami na kołach. Drożej za bilet. (Gazeta na Mazowszu nr 268 z 17 listopada). Nie ma już zastępczej komunikacji: między Płockiem a Sierpcem, na którą kolej zdecydowała się przed trzema laty, rezygnując jednocześnie z pasażerskiego połączenia szynowego.

27. Rad - Zakład pielęgnacyjno - opiekuńczy. (Tygodnik Płocki nr 47 z 23 listopada).Od stycznia przyszłego roku, władze starostwa powiatowego w Sierpcu planują otwarcie zakładu pielęgnacyjno -opiekuńczego.

28.Radwańska Teresa-Kierunki naprawy. Sierpc. Szpital powiatowy.(Tygodnik Płocki nr 47 z 23 listopada).Rada Społeczna Szpitala Powiatowego oraz władze sierpeckiego starostwa zaakceptowały program naprawczy zaproponowany przez dyrekcję szpitala. W szpitalu mają być wydzielone agendy gospodarcze, które mają zapewnić poprawę sytuacji ekonomicznej placówki.

29. .AA-Smierć na działce.(Gazeta na Mazowszu nr 272 z 22 listopada). Zwęglone zwłoki Adama B. znaleźli strażacy na terenie działek pracowniczych.(zob. też Tygodnik Płocki nr 48).

30. Grodzicki Jakub - Zjazd wybrał. (Gazeta na Mazowszu nr 276 z 25 listopada). Elżbieta Gozdowska przewodnicząca Rady Powiatowej SLD.

Oprac. Maria Wiśniewska