5/99
Sierpecki biblioteczny "kombinat"
przy ul. Płockiej 30

Od 1 września 1999 r. Biblioteka Pedagogiczna w Sierpcu mieści się przy ul. Płockiej 30 - w tym samym gmachu co i Miejska Biblioteka Publiczna (zajęła pomieszczenia użytkowane w swoim czasie przez Szkołę Muzyczną). Od dnia usunięcia z pomieszczeń w Domu Nauczyciela (marzec 1994 r.) sierpecka filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej zajmowała dwa pokoiki o łącznej powierzchni 30 m2, bez okien, w pomieszczeniach Liceum Ogólnokształcącego. W lokalu tym można było udostępnić czytelnikom - i to wyłącznie w formie wypożyczeń do domu - niespełna połowę księgozbioru Biblioteki.

Przeprowadzka i nowy lokal Biblioteki Pedagogicznej to wydarzenie ważne dla sierpeckiej oświaty i kultury. Nie tylko dlatego, że ta duża (23 tys. woluminów) i zasłużona biblioteka uzyskała wreszcie godziwe warunki pracy (111 m2; bardzo dobre oświetlenie i możliwość ekspozycji zbiorów); ważne są i inne okoliczności.

Budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej ma prawie idealną dla tego typu placówki lokalizację - w centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie większości szkół i urzędów. Prawie wszystkim użytkownikom (a jest ich łącznie ponad 5 tysięcy) jest tu blisko i "po drodze". Zlokalizowanie przy ul. Płockiej 30 także Biblioteki Pedagogicznej sprawia, że w tym dogodnym punkcie może swoje biblioteczne potrzeby zrealizować każdy czytelnik. Powierzchnia użytkowa wynosi prawie 800 m2. Na parterze mieści się Wypożyczalnia dla dorosłych (40 tys. wol.) oraz Oddział dla dzieci z wypożyczalnią i czytelnią (17 tys. wol.). Na I piętrze na czytelników czeka Czytelnia MBP z bogatym księgozbiorem podręcznym (prawie 10 tys. woluminów) i sporym wyborem czasopism (70 tytułów). Wreszcie II piętro to Biblioteka Pedagogiczna z 23-tysięcznym księgozbiorem i czasopismami z zakresu oświaty, wychowania i dydaktyki. Zbiory "bibliotecznego kombinatu" to nie tylko blisko 100 tys. woluminów książek i ponad 90 tytułów czasopism - znajdują tu się także zbiory audiowizualne - kasety wideo z klasyką filmową, programami oświatowymi z zakresu historii, sztuki, przyrody, krajoznawstwa i ochrony środowiska, książki mówione i nagrania muzyczne. - Bez przesady, stwierdzić można, że przy ul. Płockiej 30 zaspokoi swoje potrzeby czytelnicze i informacyjne - tak wynikające z potrzeb edukacyjnych, jak i rekreacyjnych, prawie każdy czytelnik od przedszkolaka poczynając a na studentach i doktorantach kończąc. Wygodnym dla użytkowników uzupełnieniem funkcji bibliotecznych, jest zlokalizowana w tym samym budynku księgarnia "Zosia" prowadzona przez Książnicę Płocką.

W latach 1998-1999, kosztem ponad 200 tys. złotych wykonany został remont kapitalny budynku MBP. Przebudowano część pomieszczeń, wymieniono system ogrzewania, hydraulikę, stolarkę okienną i część posadzek, odnowiono wszystkie pomieszczenia. Służące czytelnikom od 1977 roku wnętrza stały się bardziej funkcjonalne i ładniejsze. Po skomputeryzowaniu MBP (to już zadanie roku 2000-ego) i prawdopodobnie Biblioteki Pedagogicznej, bibliotekarze sierpeccy uzyskają warunki dalszego doskonalenia obsługi czytelników. A zadania w tym zakresie będą się zwiększały, gdyż w 2000 r. w Sierpcu startuje filia Warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Bez przesady można powiedzieć, że remont i przebudowa pomieszczeń MBP, to jedno z liczących się osiągnięć Samorządu Miejskiego III kadencji.

j.b.