4/2000
"Ogniem i Mieczem" ponownie w Sierpcu

Longinus Podbijpięta (karykatura Wiktora Zborowskiego. Rys. Szymona Kobylińskiego)

W Ratuszu prezentujemy aktualnie wystawę zatytułowaną "Filmowe Ogniem i Mieczem na wesoło" ze zbiorów Muzeum Karykatury w Warszawie. To już kolejne spotkanie z bohaterami filmu "Ogniem i Mieczem" Jerzego Hoffmana w Sierpcu.

Na ekspozycję liczącą ok. 100 zdjęć i rysunków składają się dwie odsłony. W pierwszej znajdują się fotożarty Zenona Zyburtowicza, znakomitego fotografika, który towarzyszył ekipie na planie filmowym i utrwalił najzabawniejsze sytuacje dziejące się najczęściej poza nim. Najbardziej humorystyczna postać powieści Henryka Sienkiewicza, Onufry Zagłoba, tym razem stał się znakomitym obiektem żartów fotograficznych: kiedy podchmielony już nieco częstuje konia trunkiem, po czym ucina słodką drzemkę pod armatą. Ogromne wrażenie sprawia widok "Małego Rycerza" unoszącego bez wysiłku zwalistego konia. Natomiast obiekt westchnień mężczyzn, "piękna" Helena, szokuje wykrzywioną twarzą i zezowatym spojrzeniem.

Drugą odsłonę wystawy stanowią karykatury uznanych rysowników - tj. Antoniego Chodorowskiego, Jacka Frankowskiego, Szymona Kobylińskiego i inn. Jacek Frankowski w rolach bohaterów powieści Sienkiewicza obsadził znanych polityków, i tak np. Lecha Wałęsę jako Zagłobę, Mariana Krzaklewskiego w roli Bohuna, Andrzeja Olechowskiego jako Podbipiętę a Izabelę Sierakowską w roli Horpyny. Szymon Kobyliński swoje rysunki wzbogacił o dialogi lub krótkie komentarze np. Zbigniew Zamachowski (Michał Wołodyjowski) z trudem utrzymujący się na koniu obiecuje "królestwo za dublera".

Cała wystawa stanowi doskonałe uzupełnienie filmu. Emanuje komizmem, śmieszy i bawi. W jej niepowtarzalny nastrój wprowadza muzyka z filmu "Ogniem i Mieczem".

Elżbieta Gozdowska