3/2000
Myśli Prowincjała
Północne Mazowsze (się) prezent-uje

Północne Mazowsze nie potrzebuje okresu dostosowawczego, aby znaleźć się w Unii Europejskiej. Wygraliśmy już przetarg i to właśnie my będziemy stanowić gigantyczny skansen dla euroludzi. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że będzie praca. W tej nowej sytuacji do najbardziej wpływowych osób będą należeć producenci. Producent to jak wiadomo osoba, która płaci za to, aby szło przedstawienie, czyli produkcja.

Zapyta ktoś: jak to? U nas? Producenci? Czy damy sobie radę?

Nie ma najmniejszych powodów do niepokoju, ponieważ, jak wiadomo, na brak producentów na północnym Mazowszu w ogóle, a w jego stolicy w szczególności nie możemy narzekać.

Dominującą grupą producentów są tacy, którzy piszą sami scenariusze, reżyserują i sami się obsadzają w głównej i jedynej roli. Każdy z tych producentów sam dla siebie stanowi scenę i widownię.

Mniej liczna grupa producentów to ci, którzy sami piszą scenariusze i reżyserują, ale wynajmują aktorów. Producenci z tej grupy wyróżniają się tym, że chodzą w rękawiczkach.

Jeszcze mniej liczna grupa producentów to ci, którzy sami piszą scenariusze, ale wynajmują reżyserów i aktorów. Producenci ci są powszechnie znani, ale dostęp do nich jest bardzo utrudniony.

Najmniej liczna grupa producentów to ci, którzy wynajmują scenarzystów, reżyserów i aktorów. Producenci owi są na ustach wszystkich, choć trudno jest powiedzieć coś z całą pewnością o ich wyglądzie czy miejscu pobytu.

Największe jednak znaczenie mają ci producenci, których można by określić jako producentów wirtualnych, czyli takich, którzy być może są. Trzeba jednak powiedzieć, że ten typ producentów występuje na północnym Mazowszu w wersji śladowej.

Znaczenie producenta jest wprost proporcjonalne do stopnia jego niewidoczności.

Na północnym Mazowszu, które jest krainą indywidualistów, każdy marzy o tym, aby być producentem takiego show, które przyniesie sukces i powiększy stan jego konta bankowego. Każdy śni o tym, aby wszystko zrobiło się samo. Aby mógł wejść w posiadanie i siedmiomilowych butów i czarodziejskiego dywanu i stoliczka-nakryj się, a przede wszystkim ...czapki niewidki.

M. Franek