3/2000
15 LAT MINĘŁO - Jubileusz "Kasztelanki"

Starsi Sierpczanie z rozrzewnieniem wspominają SIERPECKIE WESELE. Dzisiejsi emeryci, pod wodzą Teodora Wiśniewskiego w Domu Kultury są niebywale rozśpiewani, bo wśród nich jest wielu członków właśnie tamtego zespołu. Tymczasem współczesna "KASZTELANKA" to bardzo profesjonalny zespół, dający występy za granicą i zapraszający do Sierpca gości z różnych krajów, co zaowocowało Festiwalem "Kasztelania". Pierwszy wyjazd zagraniczny sierpeckiego zespołu to Rumunia, potem były inne, Turcja, Francja, Niemcy, Węgry, Portugalia. Oprawa wszelkich uroczystości w mieście nie byłaby tak uroczysta gdyby nie występy zespołu. Koncerty z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, dzień odzyskania niepodległości 11 Listopada, olimpiady niepełnosprawnych, święta wiosny, czy pokazu sprzętu rolniczego a także przeglądy zespołów ludowych i uczestnictwo w innych festiwalach w Kraju, np.; Kielce, Świnoujście czy Strzegom to konieczność ciągłego stanu gotowości, podnoszenia umiejętności na wyższy poziom i rywalizacji z innymi grupami krajowymi i zagranicznymi. To właśnie udział w kolejnych festiwalach z udziałem gości z innych krajów zachęcił obecne kierownictwo do próby zorganizowania własnego Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Kasztelania". Pierwszy odbył się w1996 roku w czerwcu. Wystąpiły zespoły z Ukrainy i Macedonii oraz cała plejada polskich grup folklorystycznych jak Sieradzanie, Gorzowiacy, Redloki ze Swinoujścia, Kostrzanie, Lubartowiacy.

Obecnie, założenie takiego zespołu jakim jest Kasztelanka, byłoby niemożliwe. Piętnaście lat temu, odbył się pierwszy koncert, lecz żeby wystąpić na scenie, trzeba było wcześniej dokonać naboru osób chętnych do tańca, ubrać ich w oryginalne stroje ludowe charakterystyczne dla różnych regionów Kraju. Przecież nie można tańczyć krakowiaka w stroju łowickim. Trzeba był wcześniej nauczyć zespół tańczyć z wszystkimi szczegółami choreograficznymi. Trudu organizacji zespołu, pokonania oporu wszelkich przeciwności po drodze, przekonania kogo trzeba, podjął się ówczesny dyrektor Domu Kultury Wojciech Wiśniewski. Sekundował Mu doskonały fachowiec od tańców ludowych, kierownik artystyczny zespołu Roman Bilski. Należy zaznaczyć, że ówczesne zasady weryfikacji prowadzone przez merytorycznych przedstawicieli Ministerstwa Kultury, były niezwykle surowe i drobiazgowe. Zespół, dobrze prowadzony i należycie zorganizowany, przebrnął weryfikacyjne przeglądy, uzyskując nobilitujące uprawnienia z których do dziś skutecznie korzysta.

Obecnie kierownictwo Kasztelanki to Robert Chojnacki i jego małżonka Jadwiga. Akompaniatorem jest Grzegorz Miedziński, kierownikiem kapeli Andrzej Wojtas, stroje, garderoba jest pod opieką Justyny Śniegoty, kieruje chórem Dorota Kozakiewicz. Zespól liczy blisko sto osób podzielonych na różne grupy wiekowe. Na przestrzeni lat przewinęło się przez Kasztelankę ponad sześćset osób !

"Kasztelanka" we Francji (Chambly 1998)

Jubileuszowy koncert odbył się 20 maja. Były osobistości oficjalne, przemówienia, gratulacje i podziękowania. Honorowy Członek Zespołu, jego założyciel, Wojciech Wiśniewski, wręczył Dyplomy nowym, Honorowym Członkom, osobom zasłużonym dla rozwoju Kasztelanki. Są to: Marek Kośmider, Hubert Szczepek, Tadeusz Jakubowski z TVP S.A., M.J. Długokęccy oraz Ryszard Zając z Fundacji Kultury Wsi. Były także dyplomy i nagrody dla członków zespołu i działaczy oraz uroczyste pożegnanie najstarszego muzyka, wielce zasłużonego skrzypka Alojzego Niewiadomskiego. Warto też zaznaczyć iż zespól prowadzi skrupulatnie swoją Kronikę, gdzie odnotowane są wszystkie występy, wyjazdy, sukcesy i porażki np.; mandat drogowy z Portugalii.

Redakcja "Sierpeckich Rozmaitości"z okazji jubileuszu piętnastolecia istnienia i owocnej pracy, życzy Kasztelance, jej Twórcom i Kierownictwu, wielu dalszych sukcesów.

Ryszard Suty.