2/2000
POLICJA OSTRZEGA
Kierowco! strzeż się rozboju na drodze !

1. Uważaj! Przestępcy dokonujący na drogach napadów na kierujących samochodami coraz częściej w celu zatrzymania pojazdu, który chcą zaatakować, używają - pod pozorem dokonywania policyjnej kontroli drogowej - elementów wyposażenia policyjnego lub bardzo do nich podobnych (m. in. umundurowania; lamp błyskowych na samochodach upodobnionych do radiowozów).

2. Policjanci. którzy zatrzymują Cię do kontroli drogowej, są jednakowo umundurowani; na mundur mogą mieć dodatkowo włożoną kamizelkę odblaskową koloru żółto-zielonego z czarnym napisem "POLICJA". Ich radiowóz jest koloru granatowego, ma biały odblaskowy pas wokół nadwozia: na przednich drzwiach umieszczony jest napis "POLICJA", a na dachu - zainstalowana na stale lampa zespolona ze światłami niebieskim lub niebieskim i czerwonym oraz podświetlanym napisem "POLICJA". Część radiowozów, celem lepszego odróżnienia od innych pojazdów, ma białe drzwi boczne. Wszystkie radiowozy policyjne muszą mieć numery taktyczne składające się z jednej litery i trzech cytr; umieszcza się je na błotnikach tylnych, z tyłu nadwozia po prawej stronie oraz na dachu.

3. Nie daj się zwieść : Zgodnie z prawem sygnał do zatrzymania jest podawany przez policjanta tarczą do zatrzymywania pojazdów (lizakiem), a po zmierzchu - tylko latarką z czerwonym światłem. Sygnał do zatrzymania może być również podany z jadącego radiowozu przez krótkotrwałe włączenie niebieskiego światła błyskowego i sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie.

4. Pamiętaj! Od 1 marca 2000 r. do 30 lipca 2000 r. rutynowe kontrole samochodów ciężarowych będą dokonywane jednie przez policjantów umundurowanych, dysponujących oznakowanym radiowozem i tylko na drogach w obszarze zabudowanym.

5. Bądź czujny! Twoje wątpliwości powinna wzbudzić próba zatrzymania do rutynowej kontroli poza obszarem zabudowanym i przez osoby poruszające się samochodem cywilnym wyposażonym jedynie w lampę błyskową lub przez osoby w ubraniu tylko zbliżonym wyglądem do munduru policyjnego. W takiej sytuacji nie zatrzymuj się! Kontynuuj jazdę do najbliższej jednostki Policji albo do miejsca, gdzie spotkasz dużo osób (stacja paliw, przydrożny bar lub zajazd itp.). Jeżeli masz telefon komórkowy, poinformuj o tym fakcie Policję: tel. 112, 997

6. Ostrożności nigdy za wiele : Unikaj zatrzymywania się w odludnych miejscach. Nie reaguj na dawane przez innych znaki świadczące o tym, że rzekomo coś złego dzieje się z Twoim autem; zwracaj uwagę, czy nie śledzi Cię inny pojazd.