2/2000
Minigaleria w Bibliotece dla dzieci

Ciekawe ekspozycje dzieł plastycznych wykonanych, przez artystów profesjonalnych i nieprofesjonalnych przyzwyczailiśmy się oglądać w Domu Kultury i Muzeum Wsi Mazowieckiej.

Od pewnego czasu miejscem, gdzie również można ucieszyć oko widokiem interesujących prac stała się Biblioteka dla dzieci w Sierpcu. Można tam zobaczyć to, co wyszło spod rąk uczniów ze szkoły podstawowej, czytelników Biblioteki, być może przyszłych artystów.

Dotychczas ekspozycji doczekały się prace Marty Jagodzińskiej, Patryka Strześniewskiego, Jacka Wochowskiego, Ani Wąsiewskiej.

W początkach marca br. nastąpiło otwarcie wystawy prac Daniela Rycharskiego. Jej autor mówi o sobie w sposób następujący:
"Jestem uczniem klasy VIII a w Zespole Szkół nr 2 w Sierpcu. Od dziecka lubię malować i rysować. Najwięcej przyjemności sprawia mi malowanie na szkle, którego nauczyłam się Ognisku Pracy Pozaszkolnej u mojej nauczycielki Pani Marii Jagodzińskiej. Dalszą naukę zamierzam kontynuować w Liceum Sztuk Artystycznych w Płocku. W chwili obecnej jestem po wstępnym egzaminie praktycznym z rysunku. Brałem udział w licznych konkursach i warsztatach zajmując w nich czołowe miejsca".

Warto dodać, że chłopiec pochodzi z rodziny odznaczającej się uzdolnieniami artystycznymi (matka maluje, siostra uzdolniona muzycznie). Daniel w swoich pracach prezentuje bogactwo propozycji. Gdy ogląda się wystawę zwraca uwagę różnorodność tematyki (kwiaty, martwa natura, drzewa, zwierzęta, obiekty zabytkowe, akty kobiece), wielość technik (malowanie na szkle, pastele, olej, ołówek). Kolorystyka również jest bardzo zróżnicowana od delikatnych odcieni (np. subtelna zieleń drzew) do ostrych mocnych barw w pracach nawiązujących do twórczości witrażowej. Kto zechce zobaczyć wystawę dostrzeże też portret Salvadora Dali, a także obraz nawiązujący do Picassa.

Wystawę ogląda się z przyjemnością i przekonaniem, że autor posiada autentyczne "zacięcie" plastyczne. Gratulujemy Bogumile Kowalskiej i Ewie Tabisz, które patronują młodym twórcom.

H. G-B.