1,2/2003
Wolfgang Beier - "Pozytywne myślenie"
Recenzja książki

"Dla pełnej osobowości porażka nie jest końcem.
Jest wskazówką, aby spróbować jeszcze raz"

Czy to w pracy zawodowej, czy w zmaganiach z codziennością - niemal w każdej sytuacji i we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności niewątpliwy pożytek przynosi pozytywne myślenie. Myśli to siły, które zarówno w pozytywny jak i negatywny sposób wpływają na nasze życie.

Jedną z ciekawszych publikacji, która pokazuje, w jaki sposób posługiwać się własnymi myślami tak, aby przynosiło nam to pożytek i dobrze wpływało na nasze samopoczucie jest książka autorstwa Wolfganga Beiera "Pozytywne myślenie". Tytuł oryginału brzmi "Posityves Denken". Na język polski przetłumaczyła tę pozycję Maria Skalska, a ukazała się ona w wydawnictwie Bellona.

Książka jest swego rodzaju poradnikiem, który daje wskazówki, jak postępować, aby poprawić stan zdrowia, odzyskać radość życia, osobiście zapracować na sukces. Autor w przekonywujący sposób uświadamia czytelnikowi, że niepowodzenia, rozczarowania i niepewność nie muszą jak cień towarzyszyć mu przez całe życie. Sami możemy swemu życiu nadać nowy kształt.

Autor wielokrotnie podkreśla, iż żyjemy w czasach gwałtownych przemian, coraz trudniej odnajdujemy się w otaczającym świecie. Nieustannie rosnące wymagania w niemal wszystkich dziedzinach życia zmuszają do maksymalnego wysiłku i sprawiają, że rzadko zaznajemy spokoju i wytchnienia. Wszystko wokół nas zmienia oblicze. Szybkie dostosowanie się do nowych warunków nie jest łatwe. Jeśli komuś nie udaje się spełnić oczekiwań wobec jego osoby, zostaje w tyle i wypada z gry. Nieuchronnym efektem jest wyczerpanie, poczucie niepowodzenia i rezygnacja. Utrzymująca się frustracja prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości, a zatem i osłabienia sił witalnych, co z kolei prędzej czy później wywołuje chorobę. Choroba wzmacnia uczucie frustracji, niepewność i kompleks niższości. Powoli, lecz nieuchronnie zamyka się fatalny krąg. Jak się przed tym uchronić? Jak samemu zapracować na sukces, poprawić stan zdrowia, odzyskać radość życia? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź w książce "Pozytywne myślenie".

Bożena Babecka