1/2002
Poezja w Starym Młynie

Po raz trzeci już w zabytkowym młynie w Borkowie zebrali się lokalni twórcy poezji i ich sympatycy. Prawie siedemdziesiąt osób niemal do północy słuchało wierszy napisanych przez Antoniego Jankowskiego, Ewę Marię Tabeu, Jerzego Milewskiego, Danutę Przybojewską, Jana Chojnackiego i innych. Pomimo deszczowej pogody, która uniemożliwiła skorzystanie z walorów przyrodniczych tego urokliwego miejsca, bo nie pływano łodzią po zalewie przed młynem, nie łowiono ręką raków w Sierpienicy, nie paliło się ognisko, poetycki wieczór trzeba uznać za szczególnie udany. Przyczynili się do tego także uczniowie Szkoły Muzycznej im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu, którzy pod kierownictwem prof. Dariusza Wionczka dali wspaniały koncert gitarowej muzyki klasycznej. W wykonaniu Grzegorza Ziomka, Pawła Sosińskiego i Sylwestra Ziomka usłyszeliśmy takie utwory jak "Retrato Braziliero", "Serenadę Gitarową", "Kaprys Hiszpański", "Preludium Villa Lobos" i nne, grane solowo i zespołowo.

Jednak gwoździem wieczoru były występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Sierpca. Doskonale przygotowana klasa teatralno - literacka prowadzona przez panią mgr Ilonę Radomską, świetnie interpretując przedstawiła znane, publikowane wcześniej utwory. Szkołę nr 3 godnie reprezentowała Magda Fras finalistka regionalnych konkursów recytatorskich i Radek Suty, który ładnie przedstawił dwa teksty Piotra Załęskiego o łosiu i dzikich gęsiach. Natomiast nowe nie publikowane teksty autorzy zaprezentowali osobiście, szczególnie podobał się zbiór fraszek i satyr o tematyce myśliwskiej w wykonaniu doktora Jankowskiego. Także Danuta Przybojewska zaprezentowała nowe bardzo liryczne wiersze. Inne jej utwory, a także teksty Józefa Nowakowskiego z Sierpca, recytowała znana z ogólnopolskich konkursów Krystyna Żytowiecka. Uczeń gimnazjum z Borkowa Michał Rutkowski z wielką ekspresją zaprezentował piękny wiersz o rzece (Sierpienicy?), zaprzyjaźnionego z sierpecką Biblioteką warszawskiego poety Piotra Załęskiego.

Wśród gości wieczoru obok prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej Zdzisława Dumowskiego, byli Tadeusz Pawłowski pisarz z Tłuchowa i ksiądz Wojciech Biernat proboszcz parafii Borkowo, który także przedstawił swój wierszowany tekst.

Podziękowanie należą się darczyńcom - firmie "Marter", piekarni Marka Poręby i firmie "Olewnik" za napoje, pieczywo i wędliny. Dzięki nim było coś także dla ciała nie tylko dla ducha. Całośc sprawnie zorganizował gościnny gospodarz młyna Ryszard Suty wespół z edytorem czasopisma "Sierpc-Magazine" Markiem Zglińskim, o czym z przyjemnością informuje czytelników, po raz pierwszy biorąca udział w spotkaniu -

Maria Wiśniewska