logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna




Newsy Sierpc online - Archiwum
Komentarze | Dodaj własny komentarz Newsy Sierpc online - Archiwum

Twoje miasto w RMF FM, czyli czym zdaniem radiowców Sierpc kusi turystów i czy ma to odniesienie w rzeczywistości?

2015-04-27

XIX-wieczne jatki miejskie. Nie służą handlowi mięsem i pieczywem jak kiedyś, ale jako miejsce dla polityków - jak najbardziej. Jeszcze dwa skrzydła prawie wolne! Kto chętny?, 8.11.2014 r.
XIX-wieczne jatki miejskie. Nie służą handlowi mięsem i pieczywem jak kiedyś, ale jako miejsce dla polityków - jak najbardziej. Jeszcze dwa skrzydła prawie wolne! Kto chętny?, 8.11.2014 r.

Spacerkiem po zabytkowym Sierpcu. Na zdjęciu fragment Nowego Rynku, część północno-wschodnia. W środku zdjęcia "dom nr 16", o którym w ostatnim czasie jest bardzo głośno. Ten dom nigdy nie był cichy bo np. w okresie przedwojennym mieścił się na parterze tzw. Dom Ludowy (nie mylić z domem p. Kulasińskiej), obok na rogu restauracja i hotel "Europejski" pana Kwiatkowskiego. Na wysokości rowerzysty było kino p. Czajkowskiego, a naprzeciw tego budynku zawsze gwarne Jatki i targowisko. Nawet w dzisiejszych czasach (na foto) widać pęd życia tego obiektu. Anteny satelitarne, samochody na chodniku, mieszkańcy pewnie siedzący na schodach, naprawiony dach, świadczą o gwarze tego miejsca do dziś. Zdjęcie pochodzi z 2006 r. Co się stało, że teraz, w 2014 r., stał się obiektem niepotrzebnym?
Spacerkiem po zabytkowym Sierpcu. Na zdjęciu fragment Nowego Rynku, część północno-wschodnia. W środku zdjęcia "dom nr 16", o którym w ostatnim czasie jest bardzo głośno. Ten dom nigdy nie był cichy bo np. w okresie przedwojennym mieścił się na parterze tzw. Dom Ludowy (nie mylić z domem p. Kulasińskiej), obok na rogu restauracja i hotel "Europejski" pana Kwiatkowskiego. Na wysokości rowerzysty było kino p. Czajkowskiego, a naprzeciw tego budynku zawsze gwarne Jatki i targowisko. Nawet w dzisiejszych czasach (na foto) widać pęd życia tego obiektu. Anteny satelitarne, samochody na chodniku, mieszkańcy pewnie siedzący na schodach, naprawiony dach, świadczą o gwarze tego miejsca do dziś. Zdjęcie pochodzi z 2006 r. Co się stało, że teraz, w 2014 r., stał się obiektem niepotrzebnym?

Ruiny domu przy ulicy Księcia Wacława 6, 2.03.2014 r.
Ruiny domu przy ulicy Księcia Wacława 6, 2.03.2014 r.

Budynek do rozbiórki, ul. Farna, marzec 2008 r.
Budynek do rozbiórki, ul. Farna, marzec 2008 r.

ul. Farna
ul. Farna

Fragment drewnianego domu przy ul. Płockiej
Fragment drewnianego domu przy ul. Płockiej

Dziennikarze radia RMF FM, chcąc być bliżej swoich słuchaczy i korzystając z wiosennej aury wyruszają w Polskę, by prezentować mało znane, ale warte odwiedzenia miejsca. O tym dokąd zawita "Twoje Miasto w Faktach RMF FM" decydują słuchacze. Do wyboru są Bytom, Chełm, Gniewkowo, Kwidzyn, Lipno i SIERPC. Wystarczy wejść na stronę odpowiedniego formularza, wpisać nazwę miasta i w kilku słowach uzasadnić wybór. Głosowanie trwa do czwartku (30 kwietnia) do godziny 12.

Celem niniejszego tekstu nie jest namówienie sierpczan do oddawania głosów (choć byłoby miło), bo jak pokazało głosowanie na "Podworko Nivea" z mobilizacją u nas kiepsko…

Chodzi raczej o to, co zdaniem radiowców przyciągnąć może uwagę turystów w Sierpcu. Czy ma to przełożenie w rzeczywistości? W informacji na stronie radia czytamy: Mazowiecki Sierpc słynie z kolei z pięknej drewnianej zabudowy, której najlepszym przykładem jest "Kasztelanka" z charakterystycznym łamanym dachem. Jeśli zdecydujecie, że to właśnie do tego miasta zawitamy, na pewno dowiecie się również czym są... jatki.

Jeśli chodzi o Kasztelankę, to kiedyś owszem, była zabytkową perełką miasta. Dziś jednak trudno z bliska podziwiać obiekt, gdyż leży on na ogrodzonym terenie prywatnym, a i dach już nie ten sam…

Jeśli natomiast chodzi o "piękną drewnianą zabudowę" to dziś jedynie możemy "płakać" nad ruinami miejsc, które kiedyś tętniły życiem. Od lat w mieście nie robi się nic w celu ratowania, renowacji zabytkowych, starych drewnianych obiektów. Są one solą w oku władz, czego najlepszym przykładem jest dom przy Placu Chopina 16, w którym urodził się wybitny żydowski malarz o światowej sławie - Abraham Neuman. Podobnie rzecz ma się z innymi obiektami drewnianej architektury, po których dziś pozostały albo stare fotografie (Księcia Wacława 6, Piastowska 8, Farna 3), albo stoją zabite deskami i stanowią zagrożenie dla przechodniów.

A co powiemy o jatkach? Owszem, stoją, ktoś tam coś niecoś o nich słyszał, ale dziś stanowią jedynie dogodne miejsce dla pstrokatych reklam, którymi są upstrzone, a niebawem całkowicie zatracą swój zabytkowy charakter, przykryte jeszcze większą ilością wszelkiej maści banerów i tablic.

Trudno tu mieć pretensje do radiowców, że w uzasadnieniu zachęty do głosowania na Sierpc wybrali właśnie takie "zabytki". Informacje o walorach turystycznych Sierpca znaleźć można w internecie, książkach i prasie. Szkoda tylko, że z roku na rok coraz bardziej tracą one na aktualności.

Zamiast zatem tkwić w przekonaniu, że Sierpc to "perła Mazowsza" lub miasto słynące z "pięknej drewnianej architektury" poczyńmy droga nowa władzo kroki, by uratować choć resztki tego, co jeszcze w nim zabytkowego zostało!
 



Magdalena Staniszewska









Komentarze do artykułu: [3]


BENKA9
2015-05-04 07:19:05 - Jaki skansen? nawet 1.05 i 03.05 chcieli 16 zł. od osoby i oczywiście jak ktoś przyjechał samochodem dodatkowy koszt.


arm
2015-05-03 08:20:36 - popieram komentarz. jeden wielki syf


to
2015-04-30 14:50:04 - To chyba spoźniona informacja na 1 kwietnia.Sierpc czym? perłą Mazowsza posiadająca architekturę drewnianą.Czy RMF FM całkiem zgłupiało?To brzydka, brudna mieścina ktora nie ma nic do pokazania poza skansenem ale nie o to chodzi.Niech lepiej nie przyjeżdza to radio do Sierpca, wspolczuję temu komuś kto zamieni się wdurnia i będzie usiłowal pokazac to czego tu nie ma, chyba ze pokaze brud, siermięge i syf.




Administrator serwisu nie odpowiada za treść komentarzy
zamieszczonych na tej stronie przez internautów




Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.