logo Sierpc online

Newsy | Ogłoszenia | Forum Dyskusyjne | Księga pozdrowień | Hyde Park Zaloguj się | Rejestracja

Co proponujemy:
O mieście
Historia
Kultura
Zabytki
Informator
Sport
Sierpeckie linki
Galeria zdjęć
Archiwum
Strona główna


Archiwum Forum Dyskusyjnego



2022 r.
grudzień,

2019 r.
marzec,

2017 r.
luty, kwiecień, październik,

2016 r.
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień,

2015 r.
styczeń, luty, marzec, kwiecień, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień,

2014 r.
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień,

2013 r.
styczeń, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień,

2012 r.
styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, grudzień,



Korki na DK10
2015-01-31 19:49:03 - Jest w Sierpcu takie dziwne miejsce, ktoś spyta w Sierpcu?Tak jest to zbiorowy grób-pomnik gdzie pochowano bezimiennych, którzy w różny sposób odeszli z tego Świata.Znajduje się na rozjeździe Toruń-Rypin, czy to jest dobre miejsce na pochówek również bohaterów?Minęły czasy bzdurnej propagandy i ludzie powinni spoczywać na cmentarzu, a nie na ulicy.Czy nie czas przekazać kawałek ziemi na komunalnym cmentarzu dla tych nieszczęśników, a w tym miejscu pobudować tak potrzebne tam rondo. Nazwać je ich imienia i pogodzimy interesy historyczne z obecnymi.


Oj takie czasy......
2015-01-25 23:51:21 - Żydzi odeszli, Rosjanie i Niemcy też, czyli pozostali Polacy -Sierpczanie, ale ile, kilka tysięcy.Dziś w porównaniu do 1946r to ogromne miasto.Starsi poumierali inni powyjeżdżali, za lepszym jutrem, czyli pracą.Kto więc zasiedlił teren miasta, wiadomo ludzie ze wsi skąd masowo wprost uciekali do gomułkowskogierkowskiego dobrobytu.Warunkiem utrzymania się było wstąpienie do partii i ślepe posłuszeństwo, a za to kartki na mięso lub przydział mieszkania bez kolejki lub inne luksusy jak pralka czy stół.Teraz piszecie, że ludzie nic nie pamiętają z wydarzeń z przed 70-ciu lat, kogo wy pytacie?Nie chce nikogo obrażać, ale w latach ślepych aktywistów nawet nie wiedziano z jakiej okazji musiano organizować wiec, pochód czy akademię bo czytano z kartek gotowe przemówienia przysłane z góry.Ważna była frekwencja więc ludzi przymuszano w zakładach i szkołach i bezmyślni ludzie uczestniczyli w ich igrzyskach.Teraz ludzi nikt nie przymusza, ale zostało to w ich genach i przekazują młodym tę obojętność obywatelską.Czy tak nie jest.....popatrzcie ile ludzi idzie na wybory, na kościół nagadują tylko ciągle im źle.Dobrze, że jest kilka osób, że nie dla kariery i sławy (jak dotychczasowi)pobudzają ludziom krew, szybciej biją serca i więcej się przypomina, szczerej prawdy.Na zdjęciu dwóch chłopców zapala znicz nieznanym im ofiarom....tak i ja zapalałem znicze na jednym grobie nieznanego mi człowieka rosyjskiego pochodzenia, który jest jeszcze na cmentarzu parafialnym.Byłem małym chłopcem i było mi żal, że w Wszystkich Świętych tam jest tak smutno, może rzeczywiście tam zapalany płomyk uratował mogiłę i pamięć człowieka do dziś.Jeśli znajdą się w następnych latach inni chłopcy to historia w Sierpcu nie zaginie.Uszanowanie dla Wszystkich.


bo to takie nasze Jedwabne...
2015-01-25 22:35:41 - ...tylko u nas raczej nikt pomordowanym pomnika nie wystawi. dobrze, że chociaż niektórzy nie pozwalają odejść strzępom wspomnień do lamusa pamięci. dziękuję tym, którzy przypominając naszą historię - wciąż nas uczą, jakich błędów nie popełniać.


Młody
2015-01-25 22:08:30 - To dziwne uczucie, jak się czyta poniższe wpisy to tak jakby się oglądało film "Pokłosie" w reż.Pasikowskiego bardzo to ciekawe i fascynujące, ale fakt jest jeden, że Polacy są wszędzie tacy sami.Dać im tylko wolność, a wytną wszystko i siebie na wzajem.Wiem coś na ten temat, bo nawet teraz wśród młodzieży, na dyskotekach lub innych wybrykach obcego są gotowi zlinczować za nic.Ot Polska gościnność.


do Kornika
2015-01-25 21:31:59 - Przykład pana Kleistera jest zły.Ten pan powinien przyjechać jako cichy turysta, a nie jako bohater.Sierpczanie wiedzą kim był jego ojciec i niech tylko pan pomyśli co by było jakby wojna trwała dłużej.W rozmowach ulicznych można usłyszeć, żeby to siostry się opiekowały, ale dlaczego One?Siostry już dosyć doznały upokorzeń od sierpeckich patriotów, którzy im ziemię odbierali, a może robili to specjalnie , aby zacierać ślady brudnej historii.Co pan na ten temat może napisać


1951r B.B.
2015-01-23 17:55:09 - Jestem z pokolenia powojennego i nie wiem co to jest nienawiść do wroga okupacyjnego, ale sąsiada, którego się zna naście lat i przez okres wojny nic się nie zmieniło to nigdy bym mu krzywdy nie dał zrobić.Powinniśmy i o tych zamordowanych też pamiętać i zapalać znicze pamięci na równi z zamordowanymi Polakami.Bóg Zapłać za dobre serce nowemu proboszczowi z Klasztoru.Wielkie dzięki.


Wyzwolenie
2015-01-20 20:59:01 - <Trzynastego stycznia 1945 roku, Sowieci rozpoczęli ofensywę na całej długości frontu z Niemcami. Silnego natarcia Niemcy nie wytrzymali i zaczęli się wycofywać, stawiając zacięty opór. Siedemnastego stycznia wyzwolono Warszawę, a rankiem 20 stycznia 1945r. rozpoczął się bój o Sierpc. Około godziny 13:00 Sierpc został zdobyty przez 65 armię generała Batowa, wchodzącą w skład II-go Frontu Białoruskiego, dowodzonego przez marszałka Rokossowskiego. Podczas działań wojennych kilkanaście domów zostało zniszczonych, a w kilku wybuchły pożary. Byli także zabici i ranni.> tak wspominał śp.Sierpczak pan Antoni Jankowski.


Czy pani pamięta........
2015-01-18 21:20:39 - Czy pani pamięta małą cukierenkę koło pani domu w suterenie w budynku dawnego hotelu Warszawskiego lub restauracji p.Lipczyków.Obecnie pomieszczenie jest zaniedbane i chyba nie używane, nikt o tym nie pisze.


do p.Grażyny K.
2015-01-18 21:12:25 - Pani Grażyno wydanie z 2006r, rozdział V, str 69. Autor opowiada o ulicy Kościuszki , wraca z cmentarza w stronę klasztoru i teraz cytat: Doszliśmy do końca drogi.Wróćmy do klasztoru.Podczas okupacji niemieckiej,{w czasie}Pierwszej Wojny, Niemcy zbudowali za Kościołem więzienie i przenieśli tę placówkę z Figurowej.Koniec cyt.Dziękuję pani za serdeczność.


Pani Grażyno
2015-01-18 19:52:13 - Wspomniane w poście zdjęcie może Pani wysłać na adres internetowy bezpośrednio do Sierpc OnLine - info@sierpc.com.pl Wtedy administrator z pewnością je tu zamieści.


Kłos Grażyna
2015-01-18 19:25:45 - Witam ! Odnośnie domu Grabowskich.Dom wybudował jako właściciel Gracjan Grabowski -budował murarz Pan Wurdzbacher sprawdzę tylko imię to dodatkowo Państwu napiszę.Pan Baranowski wraz z rodzicami i bratem mieszkał w tym domu jego tata prowadził jeden z czterech sklepów w tym domu.Co ciekawe wejścia do sklepów były od strony ulicy.Pozdrawiam GK. Jeśli chodzi o zdjęcie domu przy Placu Jedności Robotniczej 16 to takie samo zdjęcie Ja posiadam.Ale nie potrafię go zamieścić na tej stronie.może ktoś z Państwa by mi pomógł??Podał adres swoje poczty to prześlę zdjęcie by jej umieścił na stronie to będzie mogli Je obejrzeć. Jeśli chodzi o plac Jedności Robotniczej 16a Była to ładna murowana - kamienica pamiętam też lokatorów to był drugi dom na tym samym podwórku co dom w którym mieszkali dziadkowie prze wojną jeden właściciel Pani Lent potem właścicielem obydwu domów był jej zięć Abracham Gruda ( Geruda).Co ciekawe w latach 90-tych ktoś z tej rodziny był w Sierpcu mieszkają w USA rozmawiała z nimi Sierpczanka sp.Janina Buczyńska(zd.Kowalska) szkoda ,że ich nie spotkałam .GK Jeśli chodzi o księgę pamięci to mam Ją właśnie w domu ( nie moja) na stronie 69 jest opisane Święto Paschy i historia szkoły żydowskiej na Stodólnej???.Proszę Osobę która mi zadała w tej sprawie pytanie o więcej szczegółów lub nazwę rozdziału gdzie Żydzi wspominają ulicę Figurową Na pewno to nie była oficjalna nazwa ulicy.Żydzi na Farną mówili Farska co ciekawe w ty roku byli w Sierpcu członkowie rodziny Iszajewicz i też mi się pytali o ulicę Farska na Warszawską (Daszyńskiego) mówili Żydowska.Pamiętam Jak Pani Jolanta Wojciechowska mi opowiadała że przed wojną przychodziły listy do Jej Ojca Adresat -Kasztelan na Żydach i list trafiał bez problemu !!! . Chyba nie zanudziłam POzdrawiam Jeszcze Raz GK,


Kornik
2015-01-14 21:00:29 - Pani Grazyno, jest Pani kopalnia wiedzy dot. historii Sierpca i jego mieszkancow. Napisala Pani ze budowniczym domu byl Roman Wurdzbach ale pisze Pani ze byl to dom Panstwa Grabowskich. Czy oni kupili ten dom od budowniczego przed wojna? czy on wybudowal ten dom dla nich? Nastepnie pisze Pani ze najwiecej do historii tego domu wniesli Panstwo Baranowscy ? czy to byli takze wlasciciele tego domu przed wojna ? Czy tylko lokatorzy. Prosze o krotkie wyjasnienie... Jesli juz jestesmy na ul. Plockiej moze by tak kilka slow o domu przedwojennej rodziny Tulaczow i tej slynnej kawiarni z ruletka? Sierpc to jedno z typowych miast ale Mazowsza, Kurpi i Podlasia oraz ternow na wschod od Wisly. Czesc Zachodnia wygladala zawsze inaczej! To tak kilka slow do przedmowcy.


do pytanie
2015-01-14 20:57:50 - Jest fotografia w dziale "Zasoby" na stronie Pracowni Historycznej w Domy,ulice idt.Fotografie pana Wiśniewskiego Wojciecha.Na fotografii widać tylko część szczytową i strzelnicę.


Do pani Grażyny K.
2015-01-14 20:44:37 - Pani Grażyno, ale jeszcze w podwórzu bliżej rzeki stał duży dom obecnie to podwórko prokuratury dawniej ZUS-u zniknął bez powrotnie, czy to był dom przedwojennego handlowca zbożem co jego kamienica jest przy ul.Płockiej na przeciwko "CECHU"?Wiem, że jego dom przebudowano dodając piętra czy to ten?


do Kornika
2015-01-14 14:14:33 - W Sierpcu wiele się zmieniło, ale do lat 70-tych Stare Miasto wyglądało jak większość miast w Polsce tzn. zabudowa pożydowska. Nie ma czego się wstydzić, poprawiono tylko ulice, a resztę robi czas.To bardzo dobrze, że są tacy co pytają, a jeszcze lepiej, że są tacy co odpowiadają.Niskie ukłony dla pani Grażyny Sierpczanki.


pytanie
2015-01-14 13:09:06 - a czy zachowało się jakies zdjęcie owego domu? Szukam od dłuższego czasu, ale mam wrażenie, że jego lokalizacja sprawiła, że został pominięty przez fotografów


Kłos Grażyna
2015-01-14 12:37:36 - Do Pana ( Pani)Kornik Rozmawiałam też z członkami Rodziny Grabowskich.Ale do historii tego domu najwięcej wnieśli Państwo Baranowscy .Myślę ,że jeśli koś urodził się w danym domu i mieszkał w nim wiele,wiele lat to na pewno wie na taki temat dużo. Ja Szanowni Państwo we wczesnym dzieciństwie mieszkałam i moi dziadkowie w domu drewnianym przy Plac Jedności 16 dziś Kardynała Wyszyńskiego 16 .W powyższym budynku od ulicy była szwalnia Jedności.Lokatorzy mieszkali od strony podwórka. Na parterze jedna rodzina Państwo Szpakowscy ( dziadkowie).Potem drewniane schodki wejście na pierwsze piętro krótki korytach drzwi.Jestem na pierwszym pietrze- korytarz po lewo Państwo Cackowscy ,na wprost Państwo Sobocińscy po prawo Panstwo Iżykowscy.Potem strome schodki wejście na strych na wprost Państwo Bienieccy i po prawo Państwo Jakowscy po lewo strych.Mogłabym też opisać wszystkich lokatorów z głównej murowanej kamienicy.Bardzo dobrze to pamiętam.Moja wiedze można też zweryfikować bo większość mieszkańców tego rozebranego budynku żyje. Ale jestem zawsze otwarta na wszystkie sugestie. Cały czas w sprawie historii mojego rodzinnego miasta sie uczę. To że dom wybudował Pan Wurdzbacher to mam dokument. Pozdrawiam wszystkich szczególnie kornika GK


odnosnie dyskusji
2015-01-14 11:25:13 - To forum to naprawde dobre miejsce na rozmowy historyczne, bo mało kto z mieszkańców danego starego domu będzie udzielał informacji obcej osobie o swojej rodzinie czy przeszłosci. A tak, jesli ktos cos wie, to po prostu napisze tu parę słów, co dla miłośników ciekawostek jest bezcenne


do Kornika
2015-01-14 10:33:15 - Tak, łatwiej jest jak ktoś jest na miejscu w Sierpcu i zna się personalnie z rodziną. Wiele osób zadaje pytania o Sierpcu będących daleko od tego miasta i wykorzystuje tę drogę informacji, uważam to za b.dobry pomysł. Jeśli nawet ktoś próbuje stworzyć nowe fakty historyczne, to jest przez czytelników prostowany i jest jeszcze ciekawiej. Nie zawsze tak jest, że potomkowie chcą podawać jakieś szczegóły odnośnie zadanego pytania i dlatego sąsiedzi wiedzą więcej i chętnie opowiadają.


Kornik
2015-01-14 10:10:48 - Czy nie prosciej byloby spytac sie o historie domu kogos z potomkow rodziny Grabowskich ktorzy w Sierpcu sie jeszcze znajduja? A tak powstaje haos historyczny. Ktos cos opowie inny dolozy i juz powstaje niebywala opowiesc o jednym z nielicznych domow tej wielkosci zbudowanego z solidnego materialu ktory nie dal sie doprowadzic do ruiny przez lokatorow i panstwowy zarzad ADM. Stoi do dzis


do pani Grażyny
2015-01-13 12:57:45 - Pani Grażyno, w książce Abrahama Nanesa "Księga pamięci" na str 69 wspomina autor ul.Figurową. Czy w Sierpcu była taka ulica?


Kłos Grażyna
2015-01-11 20:13:30 - Szanowni Państwo odpowiadam tylko na zadane Imiennie do Mnie pytanie...Jestem w posiadaniu przedwojennego zdjęcia domów o których pisałam.Będzie ujawnione w tym roku w książce.Przeprasza ,że tak chaotycznie opisałam historię Domu Państwa Grabowskich.Pozdrawiam Serdecznie.


do p. Grażyny
2015-01-11 15:35:38 - Dziękuję za kolejną arcyciekawą opowieść!!! Ciekawe co ma do powiedzenia ten agent, dla którego przekazy ustne to bajki "nie dla historyków". Co nam Pan opowie PANIE DYREKTORZE? Ach, przepraszam, praca w terenie-- niech pan tylko się nie przepracuje. Pani Grażynko! Więcej! Czekamy na takie opowieści. A tamten pewnie tylko kopiuje wszystko jak leci, bo skąd on może mieć takie informacje. Pozdrawiam serdecznie Panią i czytelników (normalnych) tego forum.


do poniż. i p.G.K.
2015-01-11 14:38:34 - Czy zawsze temat wojenny musi być ciekawy lub najważniejszy? Ależ nie, przecież Sierpc to ludzie, obyczaje i zwykłe codzienne sprawy. To też kopalnia wiedzy historycznej. Jest okres karnawału, a jak dawniej Sierpc potrafił się zabawić, czy można......


przekaz historyczny
2015-01-11 12:58:56 - Łatwo domysleć się kto głosi teorie, że relacja ustna nie jest wiedzą historyczną... Dlatego ten ktoś ma niewielkie osiągnięcia jesli chodzi o sierpecką historię a ludzie wolą zgłaszac się z zapytaniem na przykład do Pani Grażynki. Bardzo ciekawa kolejna opowieść. Pozdrawiam serdecznie Pani Grażyno!


do poniż
2015-01-11 11:51:11 - Pani Grażyno wielkie dzięki za ciekawostki sierpeckie.Do hotelu Warszawskiego w Starym Rynku był identyczny wjazd, a dziś. ... kto tam by pomyślał.


Kłos Grażyna
2015-01-11 10:22:23 - Witam Państwa ! Odnośnie Domu Państwa Grabowskim.To rzeczywiście przed wojną było jeszcze jedno piętro.Przed wojną według mojej wiedzy nie było tam hotelu.Budynek został prze budowany przez Niemców.I to oni tak mi się wydaje stworzyli tam hotel.Przed wojna tam gdzie jest wejście do obecnego sklepu lub Jak kto woli wejście do Restauracji Mazowiecka był wjazd na posesję bo przecież za budynkiem jest podwórko i pozostałe budynki,Na parterze po lewej i po prawej stronie były były cztery sklepy po dwa po każdej stronie między innymi sklep Państwa Baranowskich i Pana Jaworskiego.To Niemcy przebudowali to wejście i to co ustaliłam to właśnie okupant z tyłu dobudował klatkę schodową.Wejścia do mieszkań były po lewej i prawej stronie tak po środku istniejącego przejścia.Przed wojną na pierwszy piętrze mieszkali Państwo Świtalscy i znajdował się klub albo inteligencji Sierpeckiej albo oficerski? tego dokładnie nie wiem .Jeszcze w tym domu mieszkali Państwo Baranowscy.Od Pana Baranowskiego i jego żony uzyskałam te informacje.Pani Baranowska mieszkała na następnym podwórku,Za domen Ostaszewer Rulkiewiczów.Chciałam tylko dodać że jest przekaz mieszkańców przedwojennych Naszego Miastra.Choć kiedyś usłyszałam takie zdanie,że przekaz taki nie jest wiedzą historyczną...Dom Państwa Grabowskich wybudował Pan Roman Wurdzbacher.Był budowlańcem wybudował również dom Litwińskich piekarzy na 11 Listopada.Pozdrawiam serdecznie GK


Garrett
2015-01-07 21:58:28 - Toć masz maila w nicku ;-)


do GARRETT
2015-01-07 13:43:32 - Oczywiscie ze mozemy pomachac razem..jak mozesz to podaj mi swojego maila ja sie odezwe do ciebie pozdrawiam.poszukiwacz


Garrett
2015-01-06 22:23:48 - Ja wiem gdzie przechodził front w okolicach Borkowa, bo tam mieszkam ;-) Daj cynk na maila, to "pomachamy" może razem.


do poniż.
2015-01-05 20:28:21 - Jeśli poszukujesz militarjów to ten teren jest dokładnie przeczesany, lepiej jedź na Troskę lub w lasy Szczutowskie.


poszukiwacz
2015-01-04 21:51:25 - Witam. Czy ktos wie gdzie w okolicach borkowa wielkiego przechodzil front lub toczyly sie walki w okresie wojennym... pozdrawiam. poszukiwacz histori




Następne 1000 wpisów


Zauważyłeś błąd na stronie?

[x]
O nas | Napisz do nas ^^ do góry


Wszelkie materiały, artykuły, pliki, rysunki, zdjęcia (za wyjątkiem udostępnianych na zasadach licencji Creative Commons)
dostępne na stronach Sierpc online nie mogą być publikowane i redystrybuowane bez zgody Autora.